Ikea szykuje rewolucję w świecie mebli. Ta kanapa zmieści się w teczce

Innowacyjną kanapę można łatwo zmontować, a potem złożyć na płasko. Space10, laboratorium badawcze pracujące dla Ikei, przedstawiło rozwiązanie, które, jeśli zostanie wdrożone, może zrewolucjonizować branżę meblarską.

Publikacja: 16.06.2023 11:01

Kanapa stworzona przez projektantów z pracowni Studio10, pracującej dla Ikei, waży 10 kilogramów, a

Kanapa stworzona przez projektantów z pracowni Studio10, pracującej dla Ikei, waży 10 kilogramów, a po złożeniu mieści się do dużej teczki.

Foto: Space 10

Czy to koniec dźwigania ciężkich i nieporęcznych kanap? Być może już niebawem skończą się problemy tych, którzy mieszkają w budynkach bez windy, a także tych, którzy chcieliby ułatwić sobie urządzenie mieszkania. Przy asyście sztucznej inteligencji w eksperymentalnej pracowni Ikei powstał prototypowy projekt niezwykle lekkiej kanapy, którą w dodatku można złożyć na płasko.

„Kanapa w kopercie”: czy meble przyszłości będą składane? 

Może pomieścić dwie-trzy osoby, powstała z lekkich modułów, jest ekologiczna i waży zaledwie dziesięć kilogramów. Co ciekawe, po złożeniu całość może z łatwością przenieść jedna osoba. Ikea stworzyła nowatorski mebel – „kanapę w kopercie” („Coach in an Envelope”).

Czytaj więcej

Minimalizm przechodzi do historii. To zasługa generacji Z, która woli nieład

Prototypowy projekt rewolucyjnej kanapy powstał we współpracy z projektantami ze szwajcarskiej pracowni Panter & Tourron. Opracowano go w Space10, laboratorium badawczym pracującym dla Ikei.

Kanapę można z łatwością rozłożyć i złożyć, aby przenieść ją do innego pomieszczenia lub mieszkania. Dzięki swojej niezwykle lekkiej wadze udźwignie ją jedna osoba – a nie dwie czy trzy, jak to często bywa w przypadku standardowych sof i kanap.

Z modułów składających się na „kanapę w kopercie” można stworzyć wiele różnych mebli. W zależności do aktualnej potrzeby, oprócz kilku wariantów kanapy z modułów można złożyć też między innymi różnego rodzaju szezlongi i podnóżki. Mebel nie posiada śrub, kołków ani innych elementów, które mogłyby skomplikować jego złożenie.

Po złożeniu i umieszczeniu w próżniowej „kopercie” całość wygląda jak duża teczka, jaką często noszą studenci architektury. Znika zatem konieczność proszenia o pomoc przyjaciół lub sąsiadów czy zatrudniania ekipy, aby pomogła wnieść do domu klasyczną kanapę – ciężką i nie dającą się w żaden sposób złożyć.

Twórcom innowacyjnego mebla zależało na stworzeniu produktu wygodnego i odpowiadającego wymogom nowoczesnego, dynamicznego stylu życia jego potencjalnych użytkowników. Kluczowa była też oszczędność miejsca w pomieszczeniu, a także w pełni ekologiczny charakter mebla.

„Kanapa w kopercie” powstała przy użyciu sztucznej inteligencji

Kanapę wykonano w stu procentach z materiałów nadających się do recyklingu. Do budowy ramy użyto aluminium, zaś tekstylia uszyto z tkanin z nadającej się do kompostowania i biodegradowalnej celulozy. Wypełnienie kanapy wykonano z pianki na bazie grzybni, którą uważa się za ekologiczny surowiec przyszłości, mający zyskać szerokie zastosowanie nie tylko w branży meblarskiej, ale między innymi również odzieżowej.

Przy projektowaniu „kanapy w kopercie” brała udział sztuczna inteligencja. Projektanci wykorzystali ją, aby pomogła stworzyć mebel, który będzie lekki, podatny na modyfikacje, a także aby wpisywał się w cyrkularny model produkcji.

Zadanie to od początku przysparzało sztucznej inteligencji pewnych problemów. Projektanci zauważyli, że po wprowadzeniu do jakiegokolwiek generatora grafik pojedynczego słowa „kanapa” algorytmy pokazywały wyłącznie masywne meble o klasycznej, konwencjonalnej formie.

Zmieniono więc metodologię wprowadzania podpowiedzi. Do słowa „kanapa” dodano takie określenia jak „lekka”, „zrównoważona”, „nadająca się do recyklingu” czy „łatwa w przenoszeniu”. W taki sposób udało się uzyskać mebel, o jaki chodziło projektantom. Twórcy „kanapy w kopercie” zapewniają przy tym, że pomimo swojej lekkiej wagi i kompaktowego charakteru jest ona wygodna.

Czy to koniec dźwigania ciężkich i nieporęcznych kanap? Być może już niebawem skończą się problemy tych, którzy mieszkają w budynkach bez windy, a także tych, którzy chcieliby ułatwić sobie urządzenie mieszkania. Przy asyście sztucznej inteligencji w eksperymentalnej pracowni Ikei powstał prototypowy projekt niezwykle lekkiej kanapy, którą w dodatku można złożyć na płasko.

„Kanapa w kopercie”: czy meble przyszłości będą składane? 

Pozostało 87% artykułu
Design
Bar w browarze Janusza Palikota powalczy o tytuł najładniejszego na świecie
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Design
Warszawski bar wśród najpiękniejszych w Europie. Prestiżowa nagroda za wnętrza
Design
Ikea traci swoje laboratorium innowacji. To tu opracowano klopsiki przyszłości
Design
Plastik, który stał się trendem wnętrzarskim. Wielka kariera sztucznych roślin
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Design
Oto pierwsza projektantka kierowana przez sztuczną inteligencję. „Mam uczucia”
Design
Biblioteka Narodowa z nagrodą. Dawne PRL-owskie wnętrza przeszły metamorfozę