Ikea szykuje rewolucję w świecie mebli. Ta kanapa zmieści się w teczce

Innowacyjną kanapę można łatwo zmontować, a potem złożyć na płasko. Space10, laboratorium badawcze pracujące dla Ikei, przedstawiło rozwiązanie, które, jeśli zostanie wdrożone, może zrewolucjonizować branżę meblarską.

Publikacja: 16.06.2023 11:01

Kanapa stworzona przez projektantów z pracowni Studio10, pracującej dla Ikei, waży 10 kilogramów, a

Kanapa stworzona przez projektantów z pracowni Studio10, pracującej dla Ikei, waży 10 kilogramów, a po złożeniu mieści się do dużej teczki.

Foto: Space 10

Czy to koniec dźwigania ciężkich i nieporęcznych kanap? Być może już niebawem skończą się problemy tych, którzy mieszkają w budynkach bez windy, a także tych, którzy chcieliby ułatwić sobie urządzenie mieszkania. Przy asyście sztucznej inteligencji w eksperymentalnej pracowni Ikei powstał prototypowy projekt niezwykle lekkiej kanapy, którą w dodatku można złożyć na płasko.

„Kanapa w kopercie”: czy meble przyszłości będą składane? 

Może pomieścić dwie-trzy osoby, powstała z lekkich modułów, jest ekologiczna i waży zaledwie dziesięć kilogramów. Co ciekawe, po złożeniu całość może z łatwością przenieść jedna osoba. Ikea stworzyła nowatorski mebel – „kanapę w kopercie” („Coach in an Envelope”).

Czytaj więcej

Minimalizm przechodzi do historii. To zasługa generacji Z, która woli nieład

Prototypowy projekt rewolucyjnej kanapy powstał we współpracy z projektantami ze szwajcarskiej pracowni Panter & Tourron. Opracowano go w Space10, laboratorium badawczym pracującym dla Ikei.

Kanapę można z łatwością rozłożyć i złożyć, aby przenieść ją do innego pomieszczenia lub mieszkania. Dzięki swojej niezwykle lekkiej wadze udźwignie ją jedna osoba – a nie dwie czy trzy, jak to często bywa w przypadku standardowych sof i kanap.

Z modułów składających się na „kanapę w kopercie” można stworzyć wiele różnych mebli. W zależności do aktualnej potrzeby, oprócz kilku wariantów kanapy z modułów można złożyć też między innymi różnego rodzaju szezlongi i podnóżki. Mebel nie posiada śrub, kołków ani innych elementów, które mogłyby skomplikować jego złożenie.

Po złożeniu i umieszczeniu w próżniowej „kopercie” całość wygląda jak duża teczka, jaką często noszą studenci architektury. Znika zatem konieczność proszenia o pomoc przyjaciół lub sąsiadów czy zatrudniania ekipy, aby pomogła wnieść do domu klasyczną kanapę – ciężką i nie dającą się w żaden sposób złożyć.

Twórcom innowacyjnego mebla zależało na stworzeniu produktu wygodnego i odpowiadającego wymogom nowoczesnego, dynamicznego stylu życia jego potencjalnych użytkowników. Kluczowa była też oszczędność miejsca w pomieszczeniu, a także w pełni ekologiczny charakter mebla.

„Kanapa w kopercie” powstała przy użyciu sztucznej inteligencji

Kanapę wykonano w stu procentach z materiałów nadających się do recyklingu. Do budowy ramy użyto aluminium, zaś tekstylia uszyto z tkanin z nadającej się do kompostowania i biodegradowalnej celulozy. Wypełnienie kanapy wykonano z pianki na bazie grzybni, którą uważa się za ekologiczny surowiec przyszłości, mający zyskać szerokie zastosowanie nie tylko w branży meblarskiej, ale między innymi również odzieżowej.

Przy projektowaniu „kanapy w kopercie” brała udział sztuczna inteligencja. Projektanci wykorzystali ją, aby pomogła stworzyć mebel, który będzie lekki, podatny na modyfikacje, a także aby wpisywał się w cyrkularny model produkcji.

Zadanie to od początku przysparzało sztucznej inteligencji pewnych problemów. Projektanci zauważyli, że po wprowadzeniu do jakiegokolwiek generatora grafik pojedynczego słowa „kanapa” algorytmy pokazywały wyłącznie masywne meble o klasycznej, konwencjonalnej formie.

Zmieniono więc metodologię wprowadzania podpowiedzi. Do słowa „kanapa” dodano takie określenia jak „lekka”, „zrównoważona”, „nadająca się do recyklingu” czy „łatwa w przenoszeniu”. W taki sposób udało się uzyskać mebel, o jaki chodziło projektantom. Twórcy „kanapy w kopercie” zapewniają przy tym, że pomimo swojej lekkiej wagi i kompaktowego charakteru jest ona wygodna.

Czy to koniec dźwigania ciężkich i nieporęcznych kanap? Być może już niebawem skończą się problemy tych, którzy mieszkają w budynkach bez windy, a także tych, którzy chcieliby ułatwić sobie urządzenie mieszkania. Przy asyście sztucznej inteligencji w eksperymentalnej pracowni Ikei powstał prototypowy projekt niezwykle lekkiej kanapy, którą w dodatku można złożyć na płasko.

„Kanapa w kopercie”: czy meble przyszłości będą składane? 

Pozostało 87% artykułu
Design
Kawiarnia z Bydgoszczy najpiękniejsza w Europie. Sukces w prestiżowym konkursie
Design
Warszawski lokal najpiękniejszy na świecie. Prestiżowa nagroda za wnętrza
Design
Polacy zaprojektowali wnętrza luksusowego hotelu w Paryżu. Prestiżowa nagroda
Design
Fridgescaping to nowy trend z Tiktoka. „Urządzanie lodówek” podbija social media
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Design
Hotel na Pomorzu jednym z najpiękniejszych na świecie. Wyróżnienie za wnętrza