Czołowy europejski dom mody planuje zwolnienia. Pracę mogą stracić setki osób

Spowolnienie dotknęło także słynne marki z branży luksusowej. Jeden z najbardziej znanych europejskich domów mody, w ramach cięcia kosztów, planuje zwolnienia grupowe – informuje brytyjski dziennik „The Telegraph”. Pracę mogą stracić setki osób.

Publikacja: 08.07.2024 12:39

Burberry zostało założone w Londynie w 1856 roku przez angielskiego kupca Thomasa Burberry'ego.

Burberry zostało założone w Londynie w 1856 roku przez angielskiego kupca Thomasa Burberry'ego.

Foto: Jason Alden: Bloomberg Finance LP

Burberry, bo o ten dom mody chodzi, to jedna z najbardziej znanych brytyjskich marek. Jednak od kilku lat Burberry notuje gorsze wyniki finansowe. W ramach cięć kosztów operacyjnych brytyjski dom mody planuje zwolnienia grupowe, o czym informuje „The Telegraph”. Pracę mogą stracić setki osób.

Burberry tnie koszty. W planach zwolnienia grupowe

Dom mody Burberry, który na przestrzeni 150 lat swojej historii stał się klasyką brytyjskiego stylu, od pewnego czasu radzi sobie źle. Z powodu rozczarowujących wyników sprzedażowych i znaczego spadku wartości akcji na giełdzie, brytyjska marka mus podjąć radykalne decyzje.

Czytaj więcej

Polska atrakcja turystyczna wśród najlepszych na świecie. Internauci wybrali

Trudna sytuacja zmusiła zarząd Burberry do podjęcia zdecydowanych działań. Zatrudniająca ponad 9 tysięcy osób na całym świecie marka planuje zwolnienie kilkuset osób – nieoficjalnie mówi się o około 400 pracownikach. Jak informuje „The Telegraph”, zwolnienia będą dotyczyć przede wszystkim osób pracujących w brytyjskich biurach Burberry.

Pracowników brytyjskiej marki poinformowano o tych planach pod koniec czerwca tego roku. Oprócz zapowiedzi zwolnienia, niektórzy otrzymali jednocześnie szansę na ponowne aplikowanie w przyszłości na swoje dotychczasowe stanowisko. Firma jest w trakcie konsultacji z pracownikami, które mają potrwać 45 dni.

Burberry: co dalej ze słynną brytyjską marką?

Kłopoty marki Burberry trwają już od kilku lat. „The Telegraph”, podsumowujący pogarszającą się sytuację brytyjskiego domu mody, informuje, że od początku 2024 roku wartość akcji Burberry spadła o ponad jedną trzecią.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy cena akcji Burberry spadła z kolei aż o 57 procent i obecnie znajduje się na najniższym poziomie od 15 lat. Wartość Burberry wycenia się na 3,19 miliarda funtów.

Jak zauważają eksperci z „Telegrapha”, Burberry to jedna najgorzej prosperujących spółek indeksie FTSE 100. Na liście tej znajduje się 100 największych spółek na londyńskiej giełdzie. Obserwatorzy spodziewają się, że jeżeli sytuacja Burberry szybko się nie poprawi, grozi jej wypadnięcie z indeksu i coraz mniejsze zainteresowanie ze strony inwestorów.

W 2023 roku wartość sprzedaży wyrobów marki Burberry spadła o cztery procent do wartości niecałych trzech miliardów funtów. Przyniosło to spadek zysków marki o druzgocące 36 procent, do kwoty 418 milionów funtów.

Równolegle ze spadkami cen akcji i zysków Burberry rośnie zadłużenie marki. W ciągu ostatniego roku wzrosło ono z 460 milionów do ponad miliarda funtów. Na tle wszystkich tych problemów w poprzednich miesiącach spekulowano o przejęciu Burberry przez inny podmiot, jednak przedstawiciel marki zdementował te informacje w oficjalnych wypowiedziach dla mediów.

Prezes Burberry Jonathan Akeroyd, którego powołano na to stanowisko w 2022 roku, wśród przyczyn kłopotów marki wymienia podniesienie przez brytyjski rząd podatku turystycznego. Dość powiedzieć, że branża luksusowa jako całość notuje od szeregu miesięcy wyraźne spowolnienie, z którego obronną ręką udało się wyjść tylko nielicznym markom działającym w tym sektorze.

Klienci z kluczowego dla Burberry rynku chińskiego, a także amerykańskiego, od pewnego czasu kupują znacznie mniej wyrobów brytyjskiego domu mody i innych marek. Zmusza to wiele z nich do zmiany strategii sprzedażowej, a w przypadku Burberry – do takich zdecydowanych środków zaradczych jak zmiana skali własnej działalności.

Burberry, bo o ten dom mody chodzi, to jedna z najbardziej znanych brytyjskich marek. Jednak od kilku lat Burberry notuje gorsze wyniki finansowe. W ramach cięć kosztów operacyjnych brytyjski dom mody planuje zwolnienia grupowe, o czym informuje „The Telegraph”. Pracę mogą stracić setki osób.

Burberry tnie koszty. W planach zwolnienia grupowe

Pozostało 91% artykułu
Biznes
„Efekt Tiktoka” dotknął kolejną branżę. Potentat nie nadąża z produkcją
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes
Kryzys w ulubionej marce odzieżowej generacji Z. „Przeprowadzka albo zwolnienie”
Biznes
Najbardziej znany francuski dom mody pozwany o plagiat. Poszło o kieszonkę
Biznes
Firma Nike wpadła w tarapaty. Gigant z USA chce teraz produkować tanie buty
Biznes
Nieoczekiwany efekt sankcji. Rynek rosyjski chcą podbić irańskie marki modowe