Historyczna aukcja skrzypiec Stradivariusa. Miliony dolarów dla szkoły muzycznej

Historyczne skrzypce Stradivariusa niebawem trafią na aukcję. Zdaniem ekspertów może paść rekord. Jaka jest historia instrumentu, który budzi takie emocje?

Publikacja: 11.12.2024 04:03

Instrument trafi na licytację w domu aukcyjnym Sotheby's.

Instrument trafi na licytację w domu aukcyjnym Sotheby's.

Foto: Sotheby's

Liczące ponad 300 lat skrzypce legendarnej marki Stradivarius niebawem trafią na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku. Jego pracownicy spodziewają się, że cena sprzedaży instrumentu osiągnie kilkanaście milionów euro. Zapewniają, że zarówno stan, jak i dźwięk instrumentu są znakomite. Zgodnie z wolą ostatniego właściciela skrzypiec dochód z ich sprzedaży trafi na konto jego macierzystej uczelni muzycznej w Bostonie.

Historyczne skrzypce „Joachim-Ma” Stradivariusa mogą stać się najdroższymi na świecie

Już niebawem liczące 310 lat skrzypce, których konstruktorem był Antonio Stradivari, trafią na aukcję, która może zakończyć się historycznym wynikiem. Wielu ekspertów przewiduje, że mogą one stać się najdroższymi skrzypcami w historii. Do instrumentu, który będzie licytowany, przylgnęła nazwa „Joachim-Ma”, nawiązująca do nazwisk jego dawnych właścicieli.

Czytaj więcej

Arcydzieło przepadło na ponad 130 lat. Teraz znów można je podziwiać

Dom aukcyjny Sotheby’s, w którym odbędzie się aukcja historycznego stradivariusa, określa go jako „jeden z najważniejszych instrumentów muzycznych, jakie kiedykolwiek pojawiły się na aukcji”. Skrzypce pójdą pod młotek 7 lutego 2025 roku w Nowym Jorku. Estymacja wynosi od 12 do 18 milionów dolarów.

Informacja na oficjalnej stronie domu aukcyjnego Sotheby’s głosi, że skrzypce „Joachim-Ma” zachowały się do naszych czasów w znakomitym stanie. Co więcej, instrument również świetnie brzmi — jego dźwięk określono jako „bogaty, złożony i pełen głębi”.

Obecnie tytuł najdroższych skrzypiec na świecie należy także stradivariusa o nazwie „Lady Blunt”. Skrzypce nazwano na cześć wnuczki brytyjskiego poety George’a Gordona Byrona.

„Lady Blunt” sprzedano za prawie 16 milionów dolarów w 2011 w londyńskim oddziale amerykańskiego domu aukcyjnego Tarisio Auctions. Dochód ze sprzedaży trafił na konto fundacji wspierającej ofiary tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii, które miało miejsce w tym samym roku.

Historia skrzypiec „Joachim-Ma”

Skrzypce, które trafią na aukcję w lutym, zbudował legendarny lutnik Antonio Stradivari w 1714 roku. Ich ostatnim właścicielem był Si-Hon Ma, pochodzący z Chin skrzypek i pedagog, który kupił instrument w 1967 roku. Ma, który zmarł w 2009 roku, opracował konstrukcję tłumika do skrzypiec o nazwie Sihon.

Wynalazek ten przyniósł mu spory sukces finansowy — i możliwość wejścia w posiadanie legendarnego stradivariusa, którego nazwał „Joachim-Ma”. Nazwa ta stanowi zlepek nazwisk Chińczyka oraz Josepha Joachima — wybitnego węgierskiego skrzypka, wcześniejszego właściciela historycznego stradivariusa.

To właśnie z myślą o tym instrumencie niemiecki kompozytor Johannes Brahms, przyjaciel Joachima, napisał koncert skrzypcowy D-dur, jedyny tego rodzaju utwór w portfolio kompozytora. Premiera koncertu pod batutą samego Brahmsa odbyła się 1 stycznia 1879 roku w Lipsku, na skrzypcach grał oczywiście Joseph Joachim.

Si-Hon Ma przekazał przed śmiercią historycznego stradivariusa swojej macierzystej uczelni — Konserwatorium Nowej Anglii w Bostonie. Możliwość gry na instrumencie otrzymywali tylko wybrani studenci.

Intencją Ma była dalsza sprzedaż skrzypiec, aby z uzyskanych pieniędzy bostońskie konserwatorium mogło sfinansować stypendia dla studentów. Już niebawem jego wola w końcu się spełni.

Aukcje
Słynny dom aukcyjny padł ofiarą hakerów. Dane klientów-miliarderów zagrożone
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Aukcje
Pharrell Williams rzuca wyzwanie domom aukcyjnym. Chce zarobić na znajomych
Aukcje
Ulubiony sweter księżnej Diany sprzedany. Cena 14 razy wyższa niż oczekiwano
Aukcje
Skarby z kolekcji Rothschildów idą pod młotek. Były ukryte przez ponad sto lat
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Aukcje
Rekordowa aukcja pamiątek po Freddie'em Mercurym. Słynny rękopis sprzedany
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej