Skarby z kolekcji Rothschildów idą pod młotek. Były ukryte przez ponad sto lat

Imponująca kolekcja dzieł sztuki, mebli, ceramiki oraz biżuterii, która przez lata przechowywana była w skarbcu rodziny Rothschildów, trafi na aukcję w Nowym Jorku. Przedmioty łącznie warte są ponad 30 milionów dolarów.

Publikacja: 08.09.2023 16:40

Akwarela Eugène'a Lamiego przedstawiająca wnętrza zamku Château de Ferrières, XIX-wiecznej posiadłoś

Akwarela Eugène'a Lamiego przedstawiająca wnętrza zamku Château de Ferrières, XIX-wiecznej posiadłości zbudowanej przez Jamesa Mayera de Rothschild. Tam niegdyś przechowywana była znaczna część kolekcji, którą wystawiono na aukcję.

Foto: Christie's

Rodzina Rothschildów dzięki swojemu bogactwu od końca XVIII wieku miała ogromny wpływ na  finanse w Europie, ale też na rządy oraz politykę europejską. Żaden inny ród w Europie, nie będąca rodziną królewską czy książęcą, nie cieszył się takimi wpływami jak Rothshildowie. To jedna z najbogatszych rodzin na świecie, której majątek szacuje się nawet na kilkadziesiąt miliardów dolarów. Jej członkowie wielokrotnie pojawiali się na liście najbogatszych amerykańskiego magazynu „Forbes”. 

Jak informuje CNN, już wkrótce pod młotek trafią należące do rodziny Rothschildów drogocenne przedmioty – dzieła sztuki, meble, ceramika, a także warta miliony dolarów biżuteria. 

Czytaj więcej

Rekordowa aukcja pamiątek po Freddie'em Mercurym. Słynny rękopis sprzedany

Aukcja kolekcji rodziny Rothschildów. Jest warta fortunę

Organizowana przez dom aukcyjny Christie’s licytacja, która jesienią tego roku odbędzie się w Nowym Jorku, będzie pierwszą w historii aukcją w USA, podczas której sprzedane zostaną przedmioty wchodzące w skład kolekcji słynnej dynastii Rothschildów. 

Większość z przedmiotów, które trafią pod młotek, nabyli w XIX wieku baron James Mayer de Rothschild – niemiecko-francuski bankier, który dał początek francuskiej gałęzi familii Rothschildów – a także jego żona Betty oraz syn Alphonse. Ogromna kolekcja dzieł sztuki, mebli, ceramiki i biżuterii, od końca XIX wieku przechowywana była w skarbcu rodziny i nie ujrzała światła dziennego. 

Wśród przedmiotów, które trafią na aukcję znajdują się między innymi prace dawnych mistrzów, na czele z pochodzącym z XVII wieku obrazem autorstwa Gerarda Dou, niderlandzkiego malarza barokowego, ucznia Rembrandta. Szacuje się, że dzieło może być warte nawet pięć milionów dolarów.

Jednym z najstarszych przedmiotów, który znajdzie się na aukcji będzie kamea – kamień szlachetny ozdobiony reliefem – z I wieku n.e. przedstawiająca rzymskiego cesarza Klaudiusza, Jej wartość szacuje się na 200–300 tys. dolarów. Kamea nie po raz pierwszy trafiła pod młotek. W 1899 roku została sprzedana za około 496 tys. dolarów. Było to niedługo przed tym, jak stała się częścią kolekcji Rothschildów.

W ramach aukcji wylicytowane zostaną także meble, ceramika – między innymi włoska majolika renesansowa – srebro, gobeliny oraz biżuteria. Dom aukcyjny Christie’s określa kolekcję jako zbiór będący „niezwykłym połączeniem przepychu i domowości”.

Czytaj więcej

5 lat temu sprzedano najdroższy obraz w historii. Czy to Leonardo? Nikt nie wie

Wyjątkowa aukcja w Nowym Jorku. "Coś niezwykłego" 

– Te przedmioty nie były prezentowane od końca XIX wieku – powiedział w rozmowie z CNN Jonathan Rendell, zastępca dyrektora amerykańskiego oddziału Christie’s. 

Dom aukcyjny Christie’s podkreśla, że członkom francuskiej gałęzi rodziny Rothschildów, którzy są potomkami Jamesa Mayera de Rothschilda, szczególnie zależało na tym, by aukcja odbyła się właśnie w Nowym Jorku. Ta część rodziny przebywa bowiem w Stanach Zjednoczonych od czasu II wojny światowej. 

Aukcja, która rozpocznie się 11 października, trwać będzie kilka dni. Niektóre przedmioty będą licytowane już od 100 dolarów – podaje Christie’s.

Powód, dla którego rodzina Rothschildów chce sprzedać drogocenną kolekcję, nie został podany. Przedstawiciele domu aukcyjnego Christie’s uważają jednak, że chodzi o „zmianę pokoleniową” – młodsi członkowie rodziny Rothschildów mają inne podeście do życia niż nich przodkowie. – Nie wszyscy ludzie bogaci żyją jak XIX-wieczni Rothschildowie. Nawet Rothschildowie” – powiedział w rozmowie z CNN wicedyrektor amerykańskiego oddziału Christie’s.

Aukcje
Pharrell Williams rzuca wyzwanie domom aukcyjnym. Chce zarobić na znajomych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Aukcje
Ulubiony sweter księżnej Diany sprzedany. Cena 14 razy wyższa niż oczekiwano
Aukcje
Rekordowa aukcja pamiątek po Freddie'em Mercurym. Słynny rękopis sprzedany
Aukcje
Wielka aukcja pamiątek po liderze Queen. „Zdecydowałam, muszę sprzedać wszystko”
Aukcje
Używane buty koszykarskie Michaela Jordana sprzedane na aukcji. Padł rekord