„Blisko przyrody”. Nowy projekt autorów najbardziej nagradzanego polskiego domu

BXB Studio architekta Bogusława Barnasia, które ma na koncie najbardziej nagradzany na świecie polski dom, przedstawiło swój nowy projekt. To Dom Słowiański, nawiązujący do chat pierwszych Słowian na ziemiach polskich.

Publikacja: 03.01.2024 12:23

Inspiracją do zaprojektowania Domu Słowiańskiego była architektura Słowian i Wikingów.

Inspiracją do zaprojektowania Domu Słowiańskiego była architektura Słowian i Wikingów.

Foto: BXB Studio

Dom Słowiański: nowy projekt autorów najbardziej nagradzanego polskiego domu ostatnich lat

Bogusław Barnaś to jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów i autor między innymi Polskiej Zagrody — najczęściej nagradzanego domu z Polski. Wraz z zespołem swojej pracowni BXB Studio architekt stworzył kolejny projekt, Dom Słowiański.

Dom Słowiański BXB Studio. Powtórzy międzynarodowy sukces Polskiej Nagrody?

W centrum zainteresowań Bogusława Barnasia i jego zespołu jest poszukiwanie łączności człowieka z naturą, a także łączenie form zaczerpniętych z rodzimej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami wpisującymi się w zasady zrównoważonego rozwoju. W projektach BXB Studio wyraźnie widać odwołania do tradycyjnego polskiego budownictwa i ornamentyki, które ciekawie komponują się ze współczesnym designem.

Czytaj więcej

Butikowy hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda

Podejście Barnasia do projektowania zyskało uznanie profesjonalistów i krytyków architektury z całego świata. Jego Polska Zagroda — by wymienić tylko jeden projekt architekta — ma na koncie kilkanaście krajowych i międzynarodowych wyróżnień.

BXB Studio

W Domie Słowiańskim, swoim najnowszym projekcie, Barnaś pozostaje wierny filozofii budowania ekologicznych domów inspirowanych tradycyjną polską architekturą. Swoją nazwą i bryłą przestronna willa nawiązuje do zabudowań, w których mieszkali pierwsi Słowianie.

Bezpośrednią inspiracją do zaprojektowania Domu Słowiańskiego była wizyta Barnasia w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Analizując architekturę prostych domów sprzed wielu wieków architekt zauważył, że ich mieszkańcy mieli silną łączność ze światem zewnętrznym i otaczającą naturą.

BXB Studio

„Stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu, w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. Z taką intencją zaprojektowałem Dom Słowiański, który stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą” — tłumaczy Bogusław Barnaś.

Dom Słowiański: nowy projekt BXB Studio

Trzypoziomowy Dom Słowiański cechuje prostota. Na parterze znajduje się przeszklona przestrzeń dzienna, zaś na piętrze ze spadzistym dachem — pomieszczenia prywatne. Zaprojektowano też kondygnację przyziemią, mieszczącą spa, siłownię, przestrzeń gościnną i eventową.

Parter otacza podcień umożliwiający swobodne przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego w deszczowe lub upalne dni. Ciekawym rozwiązaniem jest zadaszony taras z inteligentnym, regulowanym dachem i ścianami, które mogą się otwierać i zamykać w razie potrzeby.

BXB Studio

Taras wyposażono też w zewnętrzną kuchnię, stylistycznie nawiązującą do tej, która znajduje się wewnątrz. Celem wszystkich tych rozwiązań jest zapewnienie domownikom wrażenia nieograniczonej przestrzeni i łączności z otaczającą ich naturą — w nawiązaniu do tego, jak żyli dawni Słowianie.

Licząca około 260 metrów kwadratowych willa powstanie z trwałych i dobrze starzejących się materiałów. Zastosowane zostaną dwa rodzaje drewna: nieimpregnowana i naturalnie patynująca jasna deska na wewnątrz, a wewnątrz — ciemna deska palona, odporna na wilgoć i inne negatywne czynniki.

BXB Studio

Takie rozwiązanie jest zarówno bardziej ekonomiczne, jak i ekologiczne. Nie ma potrzeby częstego malowania drewna i jego konserwacji, ani stosowania chemicznych środków do jego pielęgnacji.

Oprócz wspomnianej Polskiej Zagrody, również inne projekty autorstwa BXB Studio, zdobyły szereg nagród na krajowych i zagranicznych konkursach. Wymieńmy chociażby The Plan Award 2022 za Dom Polski, a w poprzednich latach — nagrody PLGBC Green Building Awards za najlepsze projekty ekologiczne dla Eco Warsaw Tower i Domu Symbiotycznego.

Jeden z najnowszych projektów BXB Studio, hotel Krakowska Kamienica pod Wawelem, zdobył niedawno pierwszą nagrodę na ACD AWARD. Z kolei w 2021 roku na Global Design Award Małopolską Chatę Podcieniową okrzyknięto najpiękniejszym domem świata.

Dom Słowiański: nowy projekt autorów najbardziej nagradzanego polskiego domu ostatnich lat

Bogusław Barnaś to jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów i autor między innymi Polskiej Zagrody — najczęściej nagradzanego domu z Polski. Wraz z zespołem swojej pracowni BXB Studio architekt stworzył kolejny projekt, Dom Słowiański.

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Bar z Małopolski wśród najpiękniejszych na świecie. „Nowa wizytówka miejsca”
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Architektura
XVI-wieczny zabytek z Polski wyróżniony. Pokonał rywali z całego świata
Architektura
Rusza budowa najpiękniejszego dworca nad Bałtykiem. To projekt słynnej pracowni
Architektura
Najsłynniejszy opuszczony dworzec na świecie odzyskał blask. Wnętrza zachwycają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Architektura
Najpiękniejsza fasada zabytku w Europie znajduje się w Olsztynie. „Niezwykła”
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży