Reklama
Rozwiń

Willa z Wrocławia wśród najpiękniejszych domów świata. Prestiżowe wyróżnienie

Ruszyła kolejna edycja World Architecture Festival, jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie architektury. W gronie wyróżnionych znaleźli się także polscy architekci i architektki.

Publikacja: 09.07.2025 15:02

White House – taką nazwę otrzymała wrocławska willa w konkursie World Architecture Festival.

White House – taką nazwę otrzymała wrocławska willa w konkursie World Architecture Festival.

Foto: 3XA

O World Architecture Festival mówi się, że to architektoniczny odpowiednik Oscarów. Kto zdobędzie wyróżnienie w tym konkursie, ten zyskuje tytuł rozpoznawalny na całym świecie. W ostatnich latach w tym prestiżowym konkursie sukcesy odnosili też Polacy – w 2016 roku główną nagrodę i tytuł najlepszego budynku na świecie zdobyło Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany przez katowicką pracownię KWK Promes kierowaną przez Roberta Koniecznego. Z kolei w ubiegłym roku zwycięzcą w kategorii „Transport” został dworzec metropolitalny w Lublinie, projekt pracowni Tremend.

W tym roku szansę na wyróżnienie ma łącznie 14 projektów z Polski, tyle trafiło na tak zwaną shortlistę, która jest pierwszą selekcją projektów w konkursie i zarazem pierwszym potwierdzeniem wartości. Wiele z tych projektów postaramy się przybliżyć w najbliższych dniach, zacznijmy od niezwykłego domu we Wrocławiu.

Dom we Wrocławiu projektu pracowni 3XA na World Architecture Festival

Na Karłowicach, w sercu historycznego osiedla-ogrodu, zaprojektowaliśmy dom, który nie miałby racji bytu gdziekolwiek indziej – tak o swoim projekcie piszą jego autorzy z wrocławskiej pracowni 3XA.

Czytaj więcej

Polak wśród najlepszych architektów na świecie. Nagroda za projekt planetarium

Punktami wyjścia był historyczny kontekst dzielnicy pełnej starych willi, a także wymagająca działka z wąskim frontem, sporą różnicą poziomów, co narzucało projektantom spore ograniczenia. Wcześniej na działce stał parterowy pawilon handlowy, który jednak zburzono, co otworzyło drogę do stworzenia w tym miejscu domu jednorodzinnego wpisującego się w kontekst.

Powstał, jak przekonują architekci „dom pomiędzy”, który wypełnia lukę między starą i nową zabudową. Jest jednocześnie nowoczesny i tradycyjny, dzięki jasnemu nawiązaniu do charakteru sąsiedniej zabudowy. 

Wzrok przyciąga minimalistyczna, śnieżnobiała bryła dopasowana formą i skalą do sąsiednich budynków. Kolor nawiązuje do kolorystyki powojennych domów, które uzupełniały pierwotną zabudowę osiedla. Duże przeszklenia i tarasy wpuszczają do wnętrz światło dziennie, a także odwołują się do idei „osiedla-ogrodu”, którym były i są wrocławskie Karłowice. Z jednej strony – blisko stąd do centrum Wrocławia, z drugiej – to ciche i pełne zieleni miejsce.

Główna bryła budynku ma trzy kondygnacje i dach dwuspadowy. Układ wnętrz jest bardzo tradycyjny. Parter obejmuje część dzienną z kuchnią, strefę wejściową, pomieszczenie gospodarcze i garaż. Na pierwszym piętrze znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Drugie piętro to otwarta, wielofunkcyjna przestrzeń z dwoma tarasami. Służy jako domowe biuro i siłownia, a także jako pokój gościnny.

– Budynek został zaprojektowany tak, aby wszystkie ograniczenia działki zmienić w zalety. Jej niewielka szerokość, a także obecność innej konstrukcji w jej granicach wymusiły zwartą formę, umożliwiającą stworzenie dużego ogrodu z relatywnie małej działki. Różnica poziomów sprawiła natomiast, że ​​wyjście do ogrodu jest niższe niż wejście do domu. Dało to mieszkańcom większe poczucie wysokości i przestronności w części dziennej, a jednocześnie nadało ogrodowi bardziej kameralny charakter.

 

Architektura
Luksusowe „miasto-ogród” na pustyni. Przełomowy projekt wyrośnie obok Dubaju
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Architektura
Wielka atrakcja turystyczna Paryża otwarta. Koniec remontu perły stolicy Francji
Architektura
Polak wśród najlepszych architektów na świecie. Nagroda za projekt planetarium
Architektura
Metamorfoza lotniska w Wilnie. To projekt słynnego biura architektonicznego
Architektura
Czeska perła brutalizmu zamknięta. Nadchodzi remont kontrowersyjnego budynku