O World Architecture Festival mówi się, że to architektoniczny odpowiednik Oscarów. Kto zdobędzie wyróżnienie w tym konkursie, ten zyskuje tytuł rozpoznawalny na całym świecie. W ostatnich latach w tym prestiżowym konkursie sukcesy odnosili też Polacy – w 2016 roku główną nagrodę i tytuł najlepszego budynku na świecie zdobyło Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany przez katowicką pracownię KWK Promes kierowaną przez Roberta Koniecznego. Z kolei w ubiegłym roku zwycięzcą w kategorii „Transport” został dworzec metropolitalny w Lublinie, projekt pracowni Tremend.
W tym roku szansę na wyróżnienie ma łącznie 14 projektów z Polski, tyle trafiło na tak zwaną shortlistę, która jest pierwszą selekcją projektów w konkursie i zarazem pierwszym potwierdzeniem wartości. Wiele z tych projektów postaramy się przybliżyć w najbliższych dniach, zacznijmy od niezwykłego domu we Wrocławiu.
Dom we Wrocławiu projektu pracowni 3XA na World Architecture Festival
Na Karłowicach, w sercu historycznego osiedla-ogrodu, zaprojektowaliśmy dom, który nie miałby racji bytu gdziekolwiek indziej – tak o swoim projekcie piszą jego autorzy z wrocławskiej pracowni 3XA.
Czytaj więcej
Pochodzący z Polski architekt Jakub Gałczyński ma na koncie kolejny sukces. Jego amerykańska prac...
Punktami wyjścia był historyczny kontekst dzielnicy pełnej starych willi, a także wymagająca działka z wąskim frontem, sporą różnicą poziomów, co narzucało projektantom spore ograniczenia. Wcześniej na działce stał parterowy pawilon handlowy, który jednak zburzono, co otworzyło drogę do stworzenia w tym miejscu domu jednorodzinnego wpisującego się w kontekst.