Reklama
Rozwiń

Luksusowe „miasto-ogród” na pustyni. Przełomowy projekt wyrośnie obok Dubaju

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie ultranowoczesne „miasto-oaza”. Ma być pustynną enklawą luksusu, za projekt całego założenia odpowiada cenione londyńskie biuro Zaha Hadid Architects.

Publikacja: 09.07.2025 05:00

Khalid Bin Sultan City to projekt renomowanej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects z Londynu.

Khalid Bin Sultan City to projekt renomowanej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects z Londynu.

Foto: TEGMARK/Zaha Hadid Architects

Nad Zatoką Perską trwa wyścig na ultranowoczesne i luksusowe „miasta przyszłości”. Futurystycznemu projektowi jak Neom w Arabii Saudyjskiej niebawem może wyrosnąć potężny konkurent w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Luksusowe „miasto przyszłości”. Futurystyczna enklawa w Emiratach

Mowa o Khalid Bin Sultan City – nowym założeniu urbanistycznym, które ma powstać pod Szardżą, stolicą emiratu o tej samej nazwie. Futurystyczne miasto będzie się znajdować niedaleko lotniska w Szardży, co ma zapewnić dobrą komunikację przyszłym mieszkańcom Khalid Bin Sultan City.

Czytaj więcej

Nabrzeże w Wielkopolsce z prestiżową nagrodą. Sukces polskiego architekta

Autorami projektu Khalid Bin Sultan City są architekci z renomowanej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects z Londynu. Przedsięwzięciu patronuje głowa emiratu Szardża, Sultan bin Muhammad Al Qasimi.

Foto: TEGMARK/Zaha Hadid Architects

Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o charakterze nowego miasteczka będzie postawienie na ruch pieszy. Osiedla ma przecinać sieć chodników, a przechodniom cień ma zapewniać duża ilość drzew, co ma pomóc obniżyć temperaturę w mieście, zwłaszcza w trakcie najgorętszych miesięcy.

Khalid Bin Sultan City: luksusowe „miasto-ogród” pod Szardżą

Miasteczko ma powstać wokół dwukilometrowej oazy. W jej obrębie znajdą się między innymi zadaszone miejsca do wypoczynku i rekreacji, ścieżki rowerowe oraz ogrody z rzeźbami i instalacjami artystycznymi.

Foto: TEGMARK/Zaha Hadid Architects

Wokół centralnego parku ma powstać siedem kameralnych osiedli, mieszczących łącznie około półtora tysiąca mieszkań. Apartamentowce będą miały organiczne kształty, nawiązujące do pustynnego krajobrazu otaczającego Szardżę i sąsiadujące z nią miasta. Osiedla będą ze sobą połączone siecią chodników ze skwerami.

Każde osiedle będzie posiadało swój własny plac, do którego będzie można dotrzeć pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut spaceru. W osiedlach nie zabraknie zbiorników wodnych i otoczonych drzewami uliczek, przy których będą się znajdować zadaszone tarasy, kawiarnie i restauracje.

Na północnych rubieżach Khalid Bin Sultan City znajdzie się dzielnica kultury. Tam architekci przewidzieli miejsce dla instytucji kulturalnych i pracowni artystów, którym mają towarzyszyć przestrzenie biurowe dla startupów oraz inkubatory przedsiębiorczości dla firm z branży kreatywnej.

W południowej części miasta będzie się z kolei mieściły zadaszone kompleksy sportowe, meczet i centrum handlowe. Nie zabraknie też kompleksów spa i przestrzeni dla dzieci.

Priorytetem twórców Khalid Bin Sultan City było to, aby miasto funkcjonowało w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Ambitny cel zakłada zeroemisyjność całego założenia dzięki wyposażeniu miasta w energię odnawialną, system recyklingu wody i zrównoważone ekologicznie środki transportu.

Architektura
Wielka atrakcja turystyczna Paryża otwarta. Koniec remontu perły stolicy Francji
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Architektura
Polak wśród najlepszych architektów na świecie. Nagroda za projekt planetarium
Architektura
Metamorfoza lotniska w Wilnie. To projekt słynnego biura architektonicznego
Architektura
Czeska perła brutalizmu zamknięta. Nadchodzi remont kontrowersyjnego budynku
Architektura
Nabrzeże w Wielkopolsce z prestiżową nagrodą. Sukces polskiego architekta