Butikowy hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda

Znajdujący się na krakowskim Kazimierzu butikowy hotel Warszauer otrzymał cenne wyróżnienie. Wygrał w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize Awards 2023. To kolejna prestiżowa nagroda dla tego hotelu.

Aktualizacja: 21.12.2023 13:21 Publikacja: 20.12.2023 14:10

Hotel Warszauer mieści się na krakowskim Kazimierzu.

Hotel Warszauer mieści się na krakowskim Kazimierzu.

Foto: C'estate Studio Konrad Zaustowicz

Butikowy hotel Warszauer, będący plombą w pasie historycznych krakowskich kamienic, po raz kolejny zdobyłamiędzynarodowe uznanie. Projekt wygrał w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2023.

Butikowy hotel Warszauer z nagrodą Architecture MasterPrize Awards 2023

Kameralny hotel Warszauer swoją nazwę zaczerpnął od ulicy, przy której powstał. Zajmuje wąską działkę między XVII-wieczną synagogą Kupa a historyczną kamienicą na krakowskim Kazimierzu. Obiekt otrzymał właśnie kolejną międzynarodową nagrodę.

Organizowany od 2007 roku, nagradzający architektów, projektantów i fotografów z całego świata konkurs Architecture MasterPrize Awards, to wiodący konkurs w dziedzinie architektury i wzornictwa, a także siostrzana impreza słynnego konkursu International Design Awards (IDA). W gronie jury zasiadają znani projektanci, architekci, artyści, fotografowie, krytycy i wykładowcy z całego świata.

Czytaj więcej

„Antyhotel” dla najbogatszych: tu nie ma nawet recepcji. To pomysł znanej marki

Jurorzy tegorocznej edycji konkursu doceniło projekt hotelu Warszauer autorstwa architektów z krakowskiej pracowni Indo Architekci. Hotel otrzymał nagrodę w kategorii „Architektura Hotelowa”.

ONI Studio

Obiekt przy ulicy Warszauera 10 na krakowskim Kazimierzu powstał z inicjatywy inwestorki. Przypadkowo natknęła się ona na niewielki plac między historyczną kamienicą a synagogą — i dostrzegła potencjał tego skrawka słynnej wielokulturowej dzielnicy Krakowa. Tak narodził się pomysły, by stworzyć w tym miejscu stylowy i kosmopolityczny hotel butikowy.

Budowa hotelu Warszauer trwała w latach 2016-2018. Architekci mieli niełatwe zadanie — zupełnie nowy budynek należało wkomponować w zabytkową tkankę krakowskiego Kazimierza tak, aby umiejętnie połączyć nowoczesną bryłę z historycznym kontekstem.

C'estate Studio Konrad Zaustowicz

„Kraków, ze swoim bogatym dziedzictwem historycznym, jest jednym z miast, gdzie ochrona dziedzictwa kulturowego odgrywa ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskiej” — podkreślają autorzy projektu hotelu „Warszauer”.

„W trakcie planowania i realizacji projektów architektonicznych musimy skrupulatnie uwzględniać restrykcje narzucone przez konserwatorów zabytków” — kontynuują architekci. „Udało nam się zrobić projekt, który jest współczesny, pokazuje nowoczesne materiały, a znajduje się w bardzo zabytkowym miejscu”.

Hotel Warszauer w Krakowie: między historią a nowoczesnością

Fasadę hotelu Warszauer tworzy szkło i biały materiał o nazwie Corian, będący połączeniem żywicy akrylowej i naturalnych minerałów. Fasadę z nowoczesnego budulca wyrzeźbiono tak, aby nawiązywała do sąsiednich budynków.

ONI Studio

Szklana fasada hotelu pozwala jego gościom obserwować wszystko, co znajduje się na zewnątrz. Działa zarazem jak lustro, odbijając swoje otoczenie. Jurorzy konkursu docenili ten swoisty hołd dla tkanki architektonicznej i dziedzictwa kulturowego Kazimierza, a także dynamiczny charakter fasady hotelu.

„Gra cieni w nowoczesnych, białych glifach połączonych z wielkoformatowymi oknami tworzy nieustannie zmieniający się wygląd fasady hotelu — zarówno w ciągu dnia, jak i na przestrzeni kolejnych pór roku” — czytamy w opisie projektu na oficjalnej stronie Architecture MasterPrize Awards.

ONI Studio

Hotel Warszauer ma już na koncie szereg międzynarodowych nagród. Był między innymi finalistą w konkursie Nagroda Architektoniczna „Polityki”, zdobył też nagrodę w konkursach Polska Architektura XXL i Saint-Gobain Glass Design Award. Otrzymał też nominację w konkursie Building of the Year Awards 2023, którego organizatorem jest ceniony magazyn „ArchDaily”.

Butikowy hotel Warszauer, będący plombą w pasie historycznych krakowskich kamienic, po raz kolejny zdobyłamiędzynarodowe uznanie. Projekt wygrał w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2023.

Butikowy hotel Warszauer z nagrodą Architecture MasterPrize Awards 2023

Pozostało 94% artykułu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku
Hotele
Polacy zaprojektowali butikowy hotel w Paryżu. Wewnątrz dzieła polskich artystów
Hotele
Butikowy hotel z Krakowa jednym z najlepszych w Europie. Zdecydowało 1348 głosów
Hotele
Opuszczony hotel na Costa del Sol w Hiszpanii ożyje. Metamorfoza kolosa
Hotele
„Antyhotel” dla najbogatszych: tu nie ma nawet recepcji. To pomysł znanej marki