Projekt z Jeleniej Góry wśród najlepszych na świecie. Mimo to nie powstanie

Projekt targowiska „Flora” w Jeleniej Górze, dzieło warszawskiej pracowni 3XA, dostał się do światowego finału Międzynarodowego Festiwalu Architektury, a następnie zdobył specjalne wyróżnienie.

Publikacja: 11.12.2023 11:33

Projekt pracowni 3XA Zakłada on przywrócenie dawnemu targowisku „Flora” w Jeleniej Górze statusu tęt

Projekt pracowni 3XA Zakłada on przywrócenie dawnemu targowisku „Flora” w Jeleniej Górze statusu tętniącego życiem miejsca spotkań mieszkańców miasta.

Foto: Materiały prasowe

Projekt targowiska „Flora” w Jeleniej Górze dostał się do finału Międzynarodowego Festiwalu Architektury (WAF) i zdobył uznanie jury – warszawska pracownia 3XA zdobyła specjalne wyróżnienie WAF.

Targowisko w Jeleniej Górze wyróżnione na Międzynarodowym Festiwalu Architektury

Międzynarodowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) to największa na świecie impreza tego typu. Tegoroczna edycja odbyła się w Singapurze.

Częścią festiwalu jest konkurs, w ramach którego w kategoriach projektów niezrealizowanych i zrealizowanych jurorzy nagradzają pracownie architektoniczne z całego świata. Specjalne wyróżnienie w tym konkursie otrzymał projekt zagospodarowania targowiska „Flora” w Jeleniej Górze.

Czytaj więcej

„Antyhotel” dla najbogatszych: tu nie ma nawet recepcji. To pomysł znanej marki

Projekt powstał w pracowni 3XA. Zakłada on przywrócenie dawnemu targowisku „Flora” w Jeleniej Górze statusu tętniącego życiem miejsca spotkań mieszkańców miasta.

Foto: Materiały prasowe

Architekci zaproponowali budowę nowego obiektu z charakterystycznymi arkadami, mieszczącego sklepy, punkty usługowe i halę sportową. Projekt przewiduje też budowę parkingu podziemnego.

Mieszkańcy korzystaliby z budynku nie tylko na poziomie ulicy. Na dachu całego kompleksu znajdowałby się porośnięty zielenią taras widokowy.

Obecnie obszar dawnego targowiska jest zaniedbany i nie zachęca do tego, aby spędzać w nim czas. Mimo że projekt architektów z 3XA zdobył międzynarodowe uznanie, przebudowa jeleniogórskiej „Flory” zgodnie z ich koncepcją nie zostanie zrealizowana. W rozpisanym przez władze miasta konkursie wygrała ostatecznie inna propozycja.

Jelenia Góra: jak zmieni się targowisko „Flora”?

Swoją nazwę targowisko „Flora” zawdzięcza słynnej kwiaciarni należącej do Emila Weinholdta, która istniała na terenie targowiska przed II wojną światową. Obszar ten, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie jeleniogórskiego Starego Miasta, był jednym z najważniejszych miejsc spotkań mieszkańców Jeleniej Góry.

Foto: Materiały prasowe

Od zawsze swoje niewielkie sklepy, stragany i rozmaite punkty usługowe prowadzili tu drobni przedsiębiorcy. Z czasem dynamiczny rozwój miasta sprawił, że klientów zaczęły przyciągać nowe sklepy i galerie handlowe – kosztem targowiska.

Zmiany w urbanistycznej tkance Jeleniej Góry sprawiły, że z roku na rok „Florę” odwiedzało coraz mniej mieszkańców. Straciwszy klientów, a co za tym idzie – źródło zarobku – działający tu właściciele sklepów i straganów zaczęli stopniowo znikać z „Flory”.

Ostatecznie w 2020 roku targowisko zlikwidowano i tym samym roku władze Jeleniej Góry rozpisały konkurs na projekt zagospodarowania tego terenu. W konkursie wzięło udział między innymi biuro 3XA, jednak to nie koncepcja warszawskich architektów przekonała do siebie włodarzy miasta.

W konkursie zwyciężył projekt autorstwa Alicji Maculewicz. Propozycja poznańskiej architektki wpisuje się w koncepcję zamkniętego ogrodu („hortus conclusus”).

Architektura
Opuszczony kościół zmieni się w basen. To projekt słynnych architektów
Architektura
Osiedle w Europie zaprojektowane przez AI. To pierwszy taki projekt na świecie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony
Architektura
Europejska ikona brutalizmu nie zostanie wyburzona. „Betonowe piekło” do remontu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Architektura
Słynny most w Londynie do wyburzenia? Zły stan perły XIX-wiecznej architektury