Projekt z Jeleniej Góry wśród najlepszych na świecie. Mimo to nie powstanie

Projekt targowiska „Flora” w Jeleniej Górze, dzieło warszawskiej pracowni 3XA, dostał się do światowego finału Międzynarodowego Festiwalu Architektury, a następnie zdobył specjalne wyróżnienie.

Publikacja: 11.12.2023 11:33

Projekt pracowni 3XA Zakłada on przywrócenie dawnemu targowisku „Flora” w Jeleniej Górze statusu tęt

Projekt pracowni 3XA Zakłada on przywrócenie dawnemu targowisku „Flora” w Jeleniej Górze statusu tętniącego życiem miejsca spotkań mieszkańców miasta.

Foto: Materiały prasowe

Projekt targowiska „Flora” w Jeleniej Górze dostał się do finału Międzynarodowego Festiwalu Architektury (WAF) i zdobył uznanie jury – warszawska pracownia 3XA zdobyła specjalne wyróżnienie WAF.

Targowisko w Jeleniej Górze wyróżnione na Międzynarodowym Festiwalu Architektury

Międzynarodowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) to największa na świecie impreza tego typu. Tegoroczna edycja odbyła się w Singapurze.

Częścią festiwalu jest konkurs, w ramach którego w kategoriach projektów niezrealizowanych i zrealizowanych jurorzy nagradzają pracownie architektoniczne z całego świata. Specjalne wyróżnienie w tym konkursie otrzymał projekt zagospodarowania targowiska „Flora” w Jeleniej Górze.

Czytaj więcej

„Antyhotel” dla najbogatszych: tu nie ma nawet recepcji. To pomysł znanej marki

Projekt powstał w pracowni 3XA. Zakłada on przywrócenie dawnemu targowisku „Flora” w Jeleniej Górze statusu tętniącego życiem miejsca spotkań mieszkańców miasta.

Materiały prasowe

Architekci zaproponowali budowę nowego obiektu z charakterystycznymi arkadami, mieszczącego sklepy, punkty usługowe i halę sportową. Projekt przewiduje też budowę parkingu podziemnego.

Mieszkańcy korzystaliby z budynku nie tylko na poziomie ulicy. Na dachu całego kompleksu znajdowałby się porośnięty zielenią taras widokowy.

Obecnie obszar dawnego targowiska jest zaniedbany i nie zachęca do tego, aby spędzać w nim czas. Mimo że projekt architektów z 3XA zdobył międzynarodowe uznanie, przebudowa jeleniogórskiej „Flory” zgodnie z ich koncepcją nie zostanie zrealizowana. W rozpisanym przez władze miasta konkursie wygrała ostatecznie inna propozycja.

Jelenia Góra: jak zmieni się targowisko „Flora”?

Swoją nazwę targowisko „Flora” zawdzięcza słynnej kwiaciarni należącej do Emila Weinholdta, która istniała na terenie targowiska przed II wojną światową. Obszar ten, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie jeleniogórskiego Starego Miasta, był jednym z najważniejszych miejsc spotkań mieszkańców Jeleniej Góry.

Materiały prasowe

Od zawsze swoje niewielkie sklepy, stragany i rozmaite punkty usługowe prowadzili tu drobni przedsiębiorcy. Z czasem dynamiczny rozwój miasta sprawił, że klientów zaczęły przyciągać nowe sklepy i galerie handlowe – kosztem targowiska.

Zmiany w urbanistycznej tkance Jeleniej Góry sprawiły, że z roku na rok „Florę” odwiedzało coraz mniej mieszkańców. Straciwszy klientów, a co za tym idzie – źródło zarobku – działający tu właściciele sklepów i straganów zaczęli stopniowo znikać z „Flory”.

Ostatecznie w 2020 roku targowisko zlikwidowano i tym samym roku władze Jeleniej Góry rozpisały konkurs na projekt zagospodarowania tego terenu. W konkursie wzięło udział między innymi biuro 3XA, jednak to nie koncepcja warszawskich architektów przekonała do siebie włodarzy miasta.

W konkursie zwyciężył projekt autorstwa Alicji Maculewicz. Propozycja poznańskiej architektki wpisuje się w koncepcję zamkniętego ogrodu („hortus conclusus”).

Projekt targowiska „Flora” w Jeleniej Górze dostał się do finału Międzynarodowego Festiwalu Architektury (WAF) i zdobył uznanie jury – warszawska pracownia 3XA zdobyła specjalne wyróżnienie WAF.

Targowisko w Jeleniej Górze wyróżnione na Międzynarodowym Festiwalu Architektury

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki