Zmarł szwajcarski miliarder, potentat na rynku zegarków. Jego firmę kupił Rolex

Pochodzący ze Szwajcarii miliarder Jörg G. Bucherer, zmarł w wieku 87 lat. Kilka miesięcy temu sprzedał swoje rodzinne imperium zegarkowe firmie Rolex, czołowej marce wśród producentów szwajcarskich zegarków.

Publikacja: 09.11.2023 18:44

Historia firmy, którą kierował Jörg G. Bucherer, sięga 1888 roku.

Historia firmy, którą kierował Jörg G. Bucherer, sięga 1888 roku.

Foto: Materiały prasowe

O śmierci szwajcarskiego miliardera Jörga G. Bucherera poinformowała agencja Bloomberga. Mężczyzna umrzeć miał w poniedziałek w wieku 87 lat. Dotychczas nie ujawniono szczegółów dotyczących zgonu właściciela firmy Bucherer AG.

Nie żyje Jörg G. Bucherer. Miliarder w sierpniu sprzedał swoją firmę Roleksowi. „Tajemnicza transakcja”

Jörg G. Bucherer w sierpniu 2023 roku sprzedał swoją firmę, Bucherer AG, Roleksowi – potentatowi na rynku luksusowych zegarków szwajcarskich. Rodzinne przedsiębiorstwo, które założone zostało przez dziadka Jörga G. Bucherera ponad 100 lat temu, zajmowało się handlem luksusowymi zegarkami oraz biżuterią.

Jörg G. Bucherer w 2017 roku podczas otwarcia butiku marki Carl F. Bucherer w Hongkongu, razem z Li

Jörg G. Bucherer w 2017 roku podczas otwarcia butiku marki Carl F. Bucherer w Hongkongu, razem z Li Bingbing, chińską aktorką.

Materiały prasowe

Decyzja o sprzedaży marki była dla branży zaskoczeniem – poinformowano o niej nagle, a firmy nie ujawniły warunków umowy. Jak zauważa Bloomberg, sprawa transakcji intrygująca jest między innymi przez atmosferę tajemnicy, która otacza zarówno samego miliardera, jak i obie firmy. Wiadomo jedynie, że Jörg G. Bucherer, który szefem Bucherer AG był od 1976 roku, miał pozostać jej honorowym prezesem. 

Czytaj więcej

Najczęściej kradzione zegarki na świecie. Jeden producent zdominował zestawienie

Jak podaje Bloomberg, Rolex w swoim oświadczeniu poinformował, że Jörg G. Bucherer zdecydował się sprzedać swoją firmę, ze względu na „brak bezpośrednich potomków”. Sprawy nie skomentował jednak rzecznik Bucherer AG, który odmówił podania szczegółów dotyczących transakcji. Wciąż nie jest jasne, czy porozumienie zostało sfinalizowane oraz co Bucherer planował zrobić z wpływami ze sprzedaży. „Nasza firma zawsze była bardzo dyskretna” – podkreślał przedstawiciel Bucherer AG.

Choć wciąż wiadomo niewiele, pewne jest, że szwajcarska firma po sprzedaży wciąż działać będzie pod swoim szyldem – zarządzać nią będą jednak menedżerowie pracujący dla Roleksa. 

Historia marki Carl F. Bucherer AG

Firma Bucherer powstała w 1888 roku. Przedsiębiorca Carl-Friedrich Bucherer oraz jego żona Luise otworzyli wówczas w Lucernie, mieście w środkowej Szwajcarii, pierwszy sklep marki. Na początku lat dwudziestych XX wieku w firmie zaczęli działać także ich synowie Ernst oraz Carl Eduard. Co ciekawe, historie marek Rolex i Bucherer AG są powiązane od dziesięcioleci. Starszy z synów założycieli firmy w 1924 roku, chcąc dołączyć prestiżową szwajcarską markę do swojej linii produktów, osiągnął porozumienie z założycielem Roleksa – Hansem Wilsdorfem. Relacje rodzinne Bucherera z kadrą kierowniczą potentata na rynku luksusowych zegarków odegrały kluczową rolę między innymi w rozwoju marki i ekspansji do Niemiec i Austrii.

Bucherer AG zajmuje się sprzedażą ekskluzywnej biżuterii oraz zegarków, w tym marki własnej – Carl F. Bucherer. W swojej ofercie ma także jednak produkty marek Rolex, Chopard czy Blancpain.

Produkty firmy najlepiej sprzedają się w Skandynawii, Niemczech, Francji oraz Stanach Zjednoczonych. Dziś Bucherer AG ma na całym świecie już ponad sto butików, które odwiedzają bogaci i sławni na całym świecie. Szacuje się, że obrót firmy wynosi około 1,8 mld franków szwajcarskich. W 2013 roku marka Bucherer obchodziła 125-lecie swojego istnienia i otworzyła w Paryżu największy na świecie sklep z zegarkami i biżuterią.

O śmierci szwajcarskiego miliardera Jörga G. Bucherera poinformowała agencja Bloomberga. Mężczyzna umrzeć miał w poniedziałek w wieku 87 lat. Dotychczas nie ujawniono szczegółów dotyczących zgonu właściciela firmy Bucherer AG.

Nie żyje Jörg G. Bucherer. Miliarder w sierpniu sprzedał swoją firmę Roleksowi. „Tajemnicza transakcja”

Pozostało 91% artykułu
Zegarki
Tissot T-Touch Connect Sport: jak połączyć wodę z ogniem
Zegarki
Omega Speedmaster Chronoscope: czas na igrzyska
Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?