Medale olimpijskie dla artystów? Znany muzyk chce powrotu do idei twórcy igrzysk

Artyści również powinni walczyć o medale olimpijskie – proponuje Pharrell Williams. Znany amerykański muzyk i projektant przypomniał, że nie byłoby to nic nowego – to nawiązanie do pierwotnej koncepcji twórcy nowożytnego olimpizmu.

Publikacja: 31.07.2024 16:18

Pharrell Williams ze zniczem olimpijskim – oraz specjalnym kufrem na znicz wyprodukowanym przez mark

Pharrell Williams ze zniczem olimpijskim – oraz specjalnym kufrem na znicz wyprodukowanym przez markę Louis Vuitton.

Foto: STEPHANE DE SAKUTIN Reuters

Igrzyska olimpijskie obejmują wyłącznie rozmaite dyscypliny sportu. Tymczasem Pharrell Williams, amerykański muzyk, producent i projektant mody związany z marką Louis Vuitton, wysunął postulat, aby przywrócić sztukę jako kolejną dziedzinę, w której przyznawano by medale olimpijskie – informuje agencja Associated Press.

Paryż 2024. Pharrell Williams: „Przywrócić sztukę na igrzyska”

Część dyscyplin, które są od dawna obecne na igrzyskach olimpijskich, do dziś budzi kontrowersje wśród komentatorów czy kibiców. Mowa na przykład o gimnastyce artystycznej czy łyżwiarstwie figurowym, które zdaniem niektórych balansują na granicy sportu i sztuki, którą trudno ująć w jakąkolwiek punktację.

Czytaj więcej

Zaprojektowały stroje polskich olimpijczyków: „Wróciłyśmy do mody przedwojennej”

Tymczasem w sens obecności różnych dziedzin sztuki na igrzyskach olimpijski nie wątpi Pharrell Williams – muzyk, producent i dyrektor kreatywny męskiej linii domu mody Louis Vuitton. W trakcie ceremonii otwarcia tegorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu był jedną z wielu gwiazd niosących znicz olimpijski.

Amerykanin nie ma nic przeciwko, aby medale olimpijskie przyznawać w takich dziedzinach jak architektura czy sztuki wizualne. Swoją opinią podzielił się w dniu poprzedzającym ceremonię otwarcia tegorocznych igrzysk.

Cytowany przez Associated Press Williams wypowiedział się w trakcie imprezy w budynku Fundacji Louis Vuitton w Paryżu. Celem wydarzenia, w których wzięły udział takie sławy jak LeBron James, Steven Spielberg, Mick Jagger, Zendaya, Anna Wintour, Charlize Theron, Serena Williams czy Snoop Dogg było zebranie pieniędzy na potrzeby fundacji.

W kontekście uczynienia wybitnych artystów olimpijczykami, Pharrell Williams zauważył, że nie byłaby to żadna nowość w historii igrzysk. „Trzeba przypomnieć ludziom, że kiedyś momencie igrzyska olimpijskie obejmowały sztukę jako sekcję, w której odbywały się konkursy w dziedzinie rzeźby, architektury i sztuk wizualnych” – zauważył Williams. „Chodzi mi o to, aby przywrócić sztukę w ramach igrzysk” – dodał.

Paryż 2024: artyści na igrzyskach olimpijskich

W ramach kolejnych igrzysk olimpijskich przybywa nowych dziedzin, które zyskują popularność wśród młodych sportowców i ludzi, którzy obserwują ich wyczyny. Aby przyciągnąć młode pokolenie widzów, od niedawna medale olimpijskie przyznaje się między innymi skateboardzistom, wspinaczom, surferom, a także breakdancerom.

Kontrowersje budzi zwłaszcza breakdance, czyli rodzaj tańca, który wywodzi się z kultury hip hopu. Zdaniem niektórych dyscyplina ta zbytnio odbiega swoim charakterem od sportu, a jest bliższa sztuce.

Warto jednak przypomnieć, że tegoroczne igrzyska nie są pierwszymi, w których zorganizowano zawody w tej dyscyplinie. Wcześniej miało to miejsce w 2018 roku w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.

Jeżeli chodzi o sztukę, to również ona była obecna na igrzyskach we wcześniejszych latach. Taka zresztą była wizja twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich, Pierre’a de Coubertina.

Po raz pierwszy miało to miejsce już w 1912 roku w trakcie igrzysk w Sztokholmie. Medale przyznano wówczas pięciu kategoriach: architekturze, literaturze, muzyce, malarstwie i rzeźbie. Zadaniem artystów było stworzenie dzieł inspirowanych sportem.

Ostatni raz medale olimpijskie w ramach poszczególnych dziedzin sztuki przyznano na igrzyskach w Londynie w 1948 roku. Cztery lata później Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o usunięciu konkurencji artystycznych z harmonogramu igrzysk.

Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali