Większość prezentowanych w ramach wystawy „Rewersy” dzieł dotychczas eksponowana była na ścianach Museo del Prado. Badania zbiorów muzealnych, które przeprowadzone zostały w ostatnim czasie, dokumentacja fotograficzna, a także prace restauratorskie, pozwoliły jednak ekspertom na przyjrzenie się „niewidocznej stronie sztuki”, jaką są rewersy obrazów. Władze del Prado postanowiły podzielić się z miłośnikami sztuki odkrytymi przez siebie tajemnicami.
Jak podkreślają kuratorzy wystawy, ekspozycja pozwala odbiorcy nawiązać nową – nieznaną dotychczas – relację ze sztuką i artystami, poprzez obserwację enigmatycznych wiadomości oraz adnotacji pozostawionych przez malarzy na odwrocie ich prac.
Dotychczas ta ukryta część twórczości światowych malarzy była zupełnie obca dla odwiedzających muzeum. Zdaniem organizatorów wystawy, obejrzenie dzieł z innej strony – od podszewki – zmusza odbiorcę do przyjęcia bardziej aktywnej roli – zerwania z konwencjonalną obserwacją obrazu i przyjęcia nowej perspektywy. Dzięki temu działaniu, odbiorcy poznać mogą słynne obrazy z innej strony, a także odkryć ich historie i tajemnice.
Madryt: Museo del Prado pokazuje rewersy dzieł słynnych malarzy
Na wystawie zobaczyć można między innymi słynne „Panny Dworskie” Diego Velázqueza – hiszpańskiego artysty, będącego nadwornym malarzem króla Filipa IV. Tuż obok namalowanego w 1656 roku obrazu postawiono oryginalnej wielkości odtworzenie rewersu dzieła. Wśród innych "odwróconych" prac znalazły się także autoportrety, które namalował Francisco Goya, obrazy Rembrandta, a także dzieła Van Gogha. Zniszczone w czasie wojny przez nazistów ramy obrazów czy poobijane drewniane belki z dzieł Picassa – to zaledwie część tego, co zobaczyć można obecnie w madryckim del Prado.
Czytaj więcej
Dyrekcja Muzeów Watykańskich zdecydowała o otwarciu podziemnego „miasta umarłych” znajdującego się pod gmachami Watykanu. Dotychczas do starożytnej nekropolii mogli wejść tylko naukowcy.