Watykan otworzył drzwi do „miasta umarłych”, po raz pierwszy w historii

Dyrekcja Muzeów Watykańskich zdecydowała o otwarciu podziemnego „miasta umarłych” znajdującego się pod gmachami Watykanu. Dotychczas do starożytnej nekropolii mogli wejść tylko naukowcy.

Publikacja: 20.11.2023 14:24

Cmentarz odkryto w 1956 roku w trakcie budowy parkingu w Watykanie.

Cmentarz odkryto w 1956 roku w trakcie budowy parkingu w Watykanie.

Foto: Carole Raddato, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Muzea Watykańskie otworzyły właśnie dla zwiedzających Via Triumphalis Necropolis – antyczne, podziemne „miasto umarłych”. Dotychczas wstęp do tej wyjątkowej nekropolii mieli jedynie naukowcy i niektórzy specjaliści.

„Miasto umarłych” pod Watykanem otwarte

Wśród naukowców do Via Triumphalis Necropolis przylgnął przydomek „miasto umarłych”. Słynna, choć dotychczas niedostępna dla szerokiego grona zwiedzających nekropolia zawiera marmurowe sarkofagi, trumny, a także otwarte groby z ludzkimi szczątkami. Całe miejsce zdobią dobrze zachowane mozaiki i freski.

Czytaj więcej

Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii

Liczący około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni antyczny cmentarz jest ulokowany wzdłuż starożytnej drogi Via Triumphalis, ciągnącej się przy Piazza del Risorgimento, tuż pod murami Watykanu. W czasach, kiedy funkcjonowała, nekropolia znajdowała się poza granicami Rzymu.

Cmentarz pochodzi z okresu między I a IV wiekiem naszej ery. Na jego terenie znajdują się przeważnie szczątki niewolników, wyzwoleńców, rzymskich rzemieślników oraz przedstawicieli niższych warstw społecznych. Na grobach niektórych z tych osób można znaleźć informacje, że były one własnością imperium rzymskiego, między innymi cesarza Nerona.

Via Triumphalis Necropolis otwarto 17 listopada 2023 roku i po raz pierwszy w swojej historii nekropolia będzie dostępna dla szerokiego grona zwiedzających, którzy wykupią bilet. Wcześniej do tego miejsca – po uzyskaniu specjalnego pozwolenia – mieli wstęp jedynie niektórzy specjaliści, pracownicy naukowi i studenci.

Jedną z osób, których tożsamość ujawniają inskrypcje na nagrobku, jest mężczyzna imieniem Alcimio. Był on kustoszem teatru w Pompejach, który dbał o elementy scenografii. Przy jego szczątkach znajdują się narzędzia stolarskie, których prawdopodobnie używał w swojej pracy. Inną osobą, która spoczęła na cmentarzu Via Triumphalis Necropolis, był niejaki Nunnius – leśniczy.

Via Triumphalis Necropolis: antyczna nekropolia pod Watykanem

Lokalizacja cmentarza Via Triumphalis Necropolis jest nieprzypadkowa. Zgodnie z prawem rzymskim, ze względów higienicznych, miejsca pochówku zakładano wzdłuż dróg znajdujących się poza granicami miast.

Cmentarz odkryto w 1956 roku w trakcie budowy parkingu w Watykanie. W 2003 roku dalsze prace budowlane (nad kolejnym parkingiem) ujawniły ostatni segment nekropolii. Ostatecznie połączono z obszarem cmentarza, który odkryto wcześniej.

Wstęp na cmentarz Via Triumphalis Necropolis jest możliwy przez nową, monumentalną bramę z brązu o nazwie Porta di Santa Rosa w murze Watykanu, którą zbudowano na polecenie papieża Benedykta XVI. Muzea Watykańskie otworzyły na terenie nekropolii wystawę pod tytułem „Życie i śmierć w Rzymie cesarzy”.

Muzea Watykańskie otworzyły właśnie dla zwiedzających Via Triumphalis Necropolis – antyczne, podziemne „miasto umarłych”. Dotychczas wstęp do tej wyjątkowej nekropolii mieli jedynie naukowcy i niektórzy specjaliści.

„Miasto umarłych” pod Watykanem otwarte

Pozostało 92% artykułu
Miejsca
Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”
Miejsca
Schody donikąd: wraca kontrowersyjna atrakcja turystyczna Nowego Jorku
Miejsca
Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku
Miejsca
„Bunt naklejkowy” w raju turystycznym. Mieszkańcy idą na wojnę z restauracjami
Miejsca
Włosi ratują kolejną krzywą wieżę. To część „średniowiecznego Manhattanu”