Stworzyć „kapsuły czasu” zawierające najważniejsze dzieła sztuki, poezji, filmu i innych dziedzin – oto idea, która przyświeca twórcom projektu o nazwie Lunar Codex. Takim bezpiecznym miejscem ma być Księżyc – i to właśnie tam już tej jesieni trafi kolekcja cyfrowych wersji tysięcy dzieł i utworów twórców z całego świata. Projekt odbywa się we współpracy z NASA i stanowi element programu Artemis, załogowych misji na Księżyc.
Tysiące dzieł sztuki, literatury, muzyki i filmu trafią na Księżyc
„Muzeum na Księżycu”, „wehikuły czasu do przyszłości” i „listy w butelce do przyszłych pokoleń” – tak twórcy projektu o nazwie Lunar Codex nazywają cztery ładunki zawierające kolekcję prac współczesnych twórców. Dzieła ponad 30 tysięcy artystów, literatów, muzyków i filmowców z 157 krajów już niebawem trafi na Księżyc.
Czytaj więcej
Która płeć bardziej ucierpi zawodowo na rozwoju technologii AI? Najnowszy raport firmy McKinsey Global Institute pokazuje, w jaki sposób ekspansja sztucznej inteligencji niebawem wpłynie na rynek pracy na świecie.
Wszystkie dzieła poddano cyfryzacji i umieszczono na specjalnych nośnikach. Autorem projektu Lunar Codex jest Samuel Peralta, kanadyjski fizyk i poeta. Odbywa się on we współpracy z NASA i jest częścią programu Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie amerykańskich astronautów na Księżyc. Koniec projektu zaplanowano na 2026 rok.
Najpierw jednak na naturalnego satelitę Ziemi trafiają kolejne ładunki sprzętów i innych zasobów niezbędnych do prowadzenia badań naukowych. Wysyłka cyfrowych wersji dzieł w ramach projektu Lunar Codex odbywa się niejako przy okazji misji NASA.