Artysta, który uzyskał najwyższe odszkodowanie w historii, pozywa giganta mody

Niemiecki artysta Michael Moebius, który pozwał 399 firm i wywalczył w sądzie najwyższe odszkodowanie w historii za naruszenie praw autorskich, podobny zarzut kieruje w stronę firm pracujących dla Shein, giganta rynku „szybkiej mody”.

Publikacja: 19.07.2023 11:25

W pracach Michaela Moebiusa często pojawia się motyw gumy balonowej.

W pracach Michaela Moebiusa często pojawia się motyw gumy balonowej.

Foto: Moebiusart.com

Pochodzący z Niemiec artysta Michael Moebius ma na koncie 399 pozwów wobec różnego rodzaju firm za bezprawne wykorzystywanie jego dzieł. Tym razem Niemiec pozwał Shein, chińskiego giganta „szybkiej mody”, zarzucając mu bezprawne wykorzystanie dwóch jego prac. Shein został więc numerem 400 na długiej liście Moebiusa. O sprawie  jako pierwszy poinformował „Artnet”, ceniony serwis internetowy poświęcony sztuce.

Niemiecki artysta pozywa firmę Shein

Niemiecki artysta Michael Moebius stał się znany dzięki tworzonym przez siebie realistycznym portretom celebrytów robiących balony z gumy do żucia.

Po jego prace w ostatnich latach zaczęły sięgać rozmaite firmy, które umieszczały je na swoich produktach bez jego zgody. 55-letni niemiecki artysta postanowił upomnieć się o swoje wynagrodzenie z tego tytułu. W 2022 roku Niemiec pozwał łącznie 399 firm. W sądzie w USA wywalczył 120 milionów dolarów.

Czytaj więcej

Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Teraz Michael Moebius pozywa firmę numer 400 – tym razem jest to chiński koncern Shein, jeden ze światowych gigantów rynku „szybkiej mody”. Jest o co walczyć – prace najbardziej znane artysty, przedstawiające Marilyn Monroe i Audrey Hepburn z gumą balonową, wycenia się na około dziesięć milionów euro za sztukę.

Najnowszy pozew stanowi kontynuację poprzedniej sprawy, którą Moebius wytoczył koncernowi Shein jeszcze w 2022 roku. Wtedy dotyczyła ona bezprawnego wykorzystania prac autorstwa niemieckiego artysty, w tym słynnych portretów z gumą balonową.

17 lipca 2023 roku Moebius złożył do Sądu Dystryktowego dla Centralnego Dystryktu Kalifornia poprawkę swojego ubiegłorocznego pozwu. Artysta chce uniemożliwić koncernowi Shein unikanie odpowiedzialności poprzez zasłanianie się innymi firmami obsługującymi sklep internetowy chińskiej marki.

Z tego powodu poprawiony pozew adresowany jest nie tylko do firmy Shein, ale też między innymi przedsiębiorstwa Roadget, zarządzającego sprzedażą produktów marki w USA i w innych krajach.

Jak informuje serwis „Artnet News”, oprócz tych dwóch podmiotów w pozwie mowa jest też o ponad setce innych firm powiązanych z Shein skomplikowaną siecią zależności, dzięki którym koncern unika odpowiedzialności za swoje działania.

Shein znów ma kłopoty

Od paru lat założona w 2012 roku w Singapurze marka Shein regularnie staje w ogniu krytyki — zarówno ze strony konsumentów, twórców, jak i innych firm. Koncernowi zarzuca się nadprodukcję słabej jakości ubrań, które szybko lądują na śmietniku. Michael Moebius w swoim pozwie dołącza kolejny zarzut – wykorzystywanie prac artystów bez ich zgody.

Pozew Moebiusa o bezprawne wykorzystanie jego dzieła to już kolejna tego typu sprawa, jaką ma na koncie Shein. Jeżeli Niemiec wygra proces przeciwko nie jednej, a ponad stu firmom, otworzy to drogę dla innych twórców w szukaniu zadośćuczynienia za pogwałcenie ich praw autorskich przez wielkie koncerny.

W 2022 roku Moebius w jednym pozwie wytoczył sądową batalię 399 firmom, które miały naruszyć jego prawa autorskie. Chodziło przede wszystkim o nielegalną sprzedaż reprodukcji jego obrazów, a także produktów, na których znalazły się ilustracje jego autorstwa. Podobnie jak ostatnio, sprawa wylądowała w amerykańskim sądzie.

Sąd Dystryktowy dla Północnego Dystryktu Illinois uznał, że artyście należy się gigantyczne odszkodowanie w wysokości 120 milionów dolarów. Było to największa kwota, jaką kiedykolwiek zasądzono dla żyjącego i niezależnego artysty.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda