„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie

Większość ludzi uważają chwasty za niepotrzebne, a nawet szkodliwe. Organizatorzy słynnych targów ogrodniczych Chelsea Flower Show w Londynie chcą zmienić to niewłaściwe, ich zdaniem, przekonanie.

Publikacja: 26.04.2023 13:00

Chelsea Flower Show odbywa się od 1912 roku, wystawie, organizowanej przez Królewskie Towarzystwo Og

Chelsea Flower Show odbywa się od 1912 roku, wystawie, organizowanej przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, patronują członkowie rodziny królewskiej.

Foto: Muffinn, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Wielu ludzi, którzy profesjonalnie lub amatorsko pielęgnują ogrody, każdego roku podejmuje tę samą walkę. Ich przeciwnikami są rośliny, które powszechnie uważa się za niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Mowa o chwastach. Członkowie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego chcą przekonać domorosłych i profesjonalnych ogrodników, że jest dokładnie odwrotnie.

Chwasty: gwiazdy królewskich targów Chelsea Flower Show

Chelsea Flower Show to pięciodniowa wystawa, która odbywa się w maju każdego roku w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Organizatorem tej liczącej ponad 160 lat imprezy jest Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Wystawa cieszy się dużym prestiżem: bierze w niej udział również brytyjska rodzina królewska.

Czytaj więcej

Budynek, który przeczy prawom fizyki. Ten niezwykły hotel powstaje w Egipcie

W tym roku wystawa Chelsea Flower Show rusza 22 maja i będzie nieco inna niż poprzednie edycje. Obok awangardowych, pełnych rzadkich okazów ogrodów oczom zwiedzającym ukarzą się również te wyglądające zupełnie pospolicie. Będą je porastać rośliny, które dobrze znają z własnych ogrodów i okolicy, w której mieszkają.

Jedna trzecia, a dokładnie cztery z dwunastu ogrodów biorących udział w wystawie, będzie zawierać rośliny, które w powszechnej świadomości funkcjonują jako chwasty. Mowa o takich gatunkach jak pokrzywa, mniszek lekarski czy oset.

Obecność tych oraz wielu innych plennych i odpornych roślin świadczy o tym, że ogród lub trawnik jest zaniedbany. Z tego powodu zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce rośliny te nie cieszą się zbyt wielką estymą – a powinny.

Czy chwasty są pożyteczne? 

Organizatorzy Chelsea Flower Show chcą, aby ogrodnicy przestali używać pejoratywnego określenia „chwasty” wobec tych roślin. Zamiast niego, proponują takie określenia jak „rośliny oporne” albo „niezłomne”. Gatunki te informują bowiem ogrodnika o kondycji gleby, dostarczają też pożywienia, schronienia i budulca gniazd dla innych organizmów.

W ramach kampanii na rzecz tej dużej i bardzo pożytecznej grupy roślin, a także innych organizmów, które powszechnie uważa się za szkodniki, Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze opublikowało listę gatunków, które ogrodnicy powinni wspierać, a nie tępić. Na liście znalazły się wszystkie wspomniane wcześniej gatunki roślin, a oprócz nich także porosty, komosa biała i szereg innych gatunków.

Lista zawiera też owady. Pewnym zaskoczeniem może być obecność osy, która – w odróżnieniu od na przykład pszczoły – w przekonaniu wielu osób jest bezużyteczna. Tymczasem osy zapylają kwiaty i regulują równowagę biologiczną w ogrodzie, żywiąc się innymi organizmami – na przykład larwami owadów czy mszycami.

Zaskoczeni będą być może też ci, którzy każdej wiosny fundują swojemu ogrodowi dawkę fungicydów mających chronić ich ulubione rośliny przed chorobami. Na liście Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego znalazła się bowiem również długa lista pożytecznych grzybów, między innymi śluzowce.

W przestrzeni wielu miastach Europy, również w Polsce, od szeregu lat podejmuje się inicjatywy wspierające lokalną bioróżnorodność. Jedną z nich jest tworzenie łąk kwietnych, które obsadza się roślinami wciąż uważanymi przez wielu za pospolite, a więc pozornie potrzebne.

Łąki kwietne funkcjonują w największych miastach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku czy Białymstoku, ale również w mniejszych miejscowościach. Ustawia się na nich hotele dla pszczół, jednak obszary te przyciągają wiele innych gatunków zwierząt.

Wielu ludzi, którzy profesjonalnie lub amatorsko pielęgnują ogrody, każdego roku podejmuje tę samą walkę. Ich przeciwnikami są rośliny, które powszechnie uważa się za niepotrzebne, a wręcz szkodliwe. Mowa o chwastach. Członkowie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego chcą przekonać domorosłych i profesjonalnych ogrodników, że jest dokładnie odwrotnie.

Chwasty: gwiazdy królewskich targów Chelsea Flower Show

Pozostało 90% artykułu
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
Nowa obsesja generacji Z. O tym gadżecie zdążyliśmy zapomnieć, młodzi go kochają