Budynek, który przeczy prawom fizyki. Ten niezwykły hotel powstaje w Egipcie

W Egipcie powstanie niezwykły budynek. Autor projektu porównuje go do minimalistycznego egipskiego Sfinksa. We wnętrzach obiektu ma funkcjonować hotel. Budynek stanie na egipskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Publikacja: 21.04.2023 15:13

Ten hotel stanie na egipskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, dokładna lokalizacja na razie pozostaje ta

Ten hotel stanie na egipskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, dokładna lokalizacja na razie pozostaje tajemnicą.

Foto: Fran Silvestre Arquitectos

Lokalizacja awangardowej willi, której nadano nazwę „Sphinx”, nie mogła być inna – obiekt zostanie wybudowany nigdzie indziej, jak właśnie w Egipcie. Z okien śnieżnobiałej posiadłości będzie roztaczał się panoramiczny widok na Morze Śródziemne i malownicze krajobrazy interioru, a w jej wnętrzach będą mieściły się luksusowe pokoje hotelowe i apartamenty.

„Sphinx” – niezwykły hotel w Egipcie

Autorem projektu willi o nazwie „Sphinx” jest Fran Silvestre, jeden z najbardziej wyrazistych współczesnych architektów. Budynek, który w przyszłości będzie funkcjonował jako luksusowy hotel, swoją formą przypomina słynny starożytny monument – stąd też jego nazwa.

Czytaj więcej

Słynny opuszczony hotel w Krakowie odżyje. Przemiana modernistycznej perły PRL-u

W willi, która zostanie wzniesiona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, będzie mieścił się hotel Soul Luxury Beach Resort. Dokładna lokalizacja obiektu jak na razie pozostaje tajemnicą.

Spektakularny biały budynek będzie miał trzy kondygnacje: dwa piętra i podziemia. Dwa segmenty: dolny i górny – będzie łączyć wysoki na około 15 metrów płaski element stanowiący trzon konstrukcji, podtrzymujący ciężar całego obiektu. Znajdzie się w nim winda, którą będzie można się przemieszczać między górnym a dolnym segmentem.

Można odnieść wrażenie, że taki budynek przeczy zasadom grawitacji i po prostu nie może powstać. Tymczasem wszystkie elementy konstrukcyjne, które będą utrzymywały w równowadze cały obiekt, zostaną sprytnie ukryte w ścianach. Z tego powodu nie będzie potrzeby budowania żadnych filarów czy innych zewnętrznych wzmocnień. W budynku będą działały podobne siły, które trzymają w pionie żurawie budowlane – zastosowano tu efekt przeciwwagi.

W hotelu będzie się znajdować łącznie dziesięć pokojów, w tym dwa apartamenty, a ponadto również dwie kuchnie, szereg przestrzeni wspólnych oraz luksusowe spa. Górny segment będzie nieco mniejszy od dolnego, ale z każdego – dzięki dużym przeszkleniom – będzie roztaczał się panoramiczny widok na morze i ląd. W dolnym segmencie będzie mieścił się największy apartament.

Na zewnątrz hotelu znajdzie się duży basen, budynek będą otaczać tarasy i ogród. Do hotelu będzie przynależała także stadnina koni. Koniec budowy willi oraz oddanie jej do użytku planuje się na 2024 rok.

Fran Silvestre – mistrz minimalizmu i czystej formy

Architekt Fran Silvestre urodził się 5 lipca 1976 roku w Walencji, gdzie działa do dziś. Swoje umiejętności szlifował, współpracując między innymi z biurem MVRDV i Alvaro Sizą, zdobywcą nagrody Pritzkera, zwanej architektonicznym Noblem. W 2005 roku Silvestre założył własną pracownię Fran Silvestre Arquitectos, wykłada też na Politechnice w Walencji, a gościnnie również na wielu innych uczelniach na całym świecie.

Silvestre wypracował niezwykle wyrazisty, spójny i rozpoznawalny styl, dzięki któremu trudno pomylić go z jakimkolwiek innym współczesnym architektem. W jego monochromatycznych, geometrycznych i minimalistycznych projektach wyraźnie widać inspiracje dorobkiem XX-wiecznych modernistów, a także nawiązania do idei czystej formy.

Architekt od lat zdobywa za swoje prace nagrody na hiszpańskich i międzynarodowych konkursach, między innymi German Design Award, Red Dot Award i WAN Awards, a także w konkursach takich znanych branżowych magazynów jak „Archdaily” i „AI Magazine”. Do najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych projektów Silvestre należą między innymi: „Hofmann House”, „Balint House” czy „House on the Cliff”.

Lokalizacja awangardowej willi, której nadano nazwę „Sphinx”, nie mogła być inna – obiekt zostanie wybudowany nigdzie indziej, jak właśnie w Egipcie. Z okien śnieżnobiałej posiadłości będzie roztaczał się panoramiczny widok na Morze Śródziemne i malownicze krajobrazy interioru, a w jej wnętrzach będą mieściły się luksusowe pokoje hotelowe i apartamenty.

„Sphinx” – niezwykły hotel w Egipcie

Pozostało 89% artykułu
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku