Przełom: oto pierwsze na świecie staniki „roślinne”. Są z trzciny cukrowej

Amerykański gigant, firma Walmart, wprowadza niecodzienną nowość. W ofercie sklepów Walmartu znajdą się „roślinne” staniki, uszyte niemal w całości z materiałów pochodzenia roślinnego. To może być przełom w dziedzinie zrównoważonej mody.

Publikacja: 18.08.2021 13:49

Staniki z nowej kolekcji Kindly, z tkaniny produkowanej na bazie trzciny cukrowej

Staniki z nowej kolekcji Kindly, z tkaniny produkowanej na bazie trzciny cukrowej

Foto: Fot: Gelmart International

Do uszycia innowacyjnych staników, które sprzedaje Walmart, wykorzystano brazylijską trzcinę cukrową. Bielizna dostępna jest w sklepach Walmart, amerykańskiego giganta sprzedaży detalicznej, który na świecie ma ponad 10 tysięcy sklepów. Nigdy wcześniej bielizna wykonana z tkanin ekologicznych nie trafiła do sprzedaży na tak dużą skalę.

Walmart: bielizna z materiałów pochodzenia roślinnego

W sklepach stacjonarnych i online sieci Walmart można kupić ekologiczne staniki w 80 procentach wykonanych z włókna pochodzącego z trzciny cukrowej. Kolekcję, na zlecenie Walmartu, stworzył producent bielizny, amerykańska firma Gelmart.

Czytaj więcej

Bezlitosny raport: branża mody kłamie. Dostało się gigantom

Staniki z włókna wykonanego z trzciny cukrowej stanowią część większej kolekcji ekologicznej bielizny o nazwie Kindly. Tworzą ją między innymi majtki w 75 procentach wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Prace nad nowym materiałem, a także testy trzydziestu kolejnych prototypów staników, trwały trzy lata. W odróżnieniu od wielu modeli dostępnych na rynku, staniki marki Gelmart nie zawierają żadnych metalowych elementów. To istotna zmiana. Dlaczego to ważne? 

Kiedy zwykły stanik się zużyje, bardzo często bywa wyrzucany. Drobne metalowe części powodują, że nie może on trafić do recyklingu. W przypadku bielizny oferowanej przez Walmart, ten problem nie istnieje – brak elementów metalowych oznacza mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Oprócz aspektu ekologicznego, projektanci nowej kolekcji skupili się też na tym, aby staniki były maksymalnie wygodne. Modele nie posiadają więc fiszbin, które mogłyby się z czasem odkształcić i powodować dyskomfort podczas noszenia.

Moda zrównoważona i dostępna

Roślinne staniki to dla Walmartu pierwszy krok na drodze do stworzenia możliwie najbardziej ekologicznej bielizny. Na razie z włókna pozyskanego z trzciny wykonano jedynie miseczki staników. Pozostałe ich części są zrobione z nylonu, spandexu czy elastanu. Warto jednak dodać, że te tworzywa pochodzą z recyklingu.

Dotychczas modę ekologiczną kojarzono jedynie z małymi, lokalnymi markami, a także stosunkowo wysokimi cenami. Ekologia nigdy nie była też mocną stroną branży bieliźniarskiej. Nie jest to też mocna strona wielkich sieci supermarketów, a do tej grupy zalicza się Walmart. Pojawienie się „roślinnej” bielizny w ofercie amerykańskiego giganta pokazuje, że zmiany na rynku zataczają coraz szersze kręgi i angażują także gigantów – co jest dobrą wiadomością. 

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie