Twórcy najwyższego biurowca w Warszawie projektują winiarnię

Biuro architektoniczne Normana Fostera, jednego z najsłynniejszych architektów na świecie, przygotowało projekt winiarni, która powstanie w angielskim hrabstwie Kent. Czy będzie to najpiękniejszy na świecie obiekt tego typu? Całkiem możliwe.

Publikacja: 15.07.2021 16:53

Twórcy najwyższego biurowca w Warszawie projektują winiarnię

Foto: Fot: Foster+Partners

Ultranowoczesna winiarnia projektu studia Foster + Friends zostanie zbudowana w miejscowości Cuxton w północno-wschodniej części hrabstwa Kent w Aglii. Kentish Wine Vault będzie rozbudowanym centrum winiarskim, mieszczącym przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Kompleks powstanie w otoczeniu lasu i ogrodu – i oczywiście w sąsiedztwie winnicy. Produkcja będzie zorientowana na wina musujące.

Czytaj też: Norman Foster: przyszłość miast to rolnictwo, a nie parkingi

Projekt ma w założeniu stworzyć nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności i wspomóc turystykę w regionie. Wewnątrz obiektu znajdzie się więc centrum turystyki, przestrzenie wystawiennicze, restauracja czy kawiarnia.

"Foster Partners winiarnia"

Obiekt zaprojektowany przez Foster + Partners jest niemal niewidoczny – jego dach przykrywa zieleń. Fot: Foster + Partners

Foto: sukces.rp.pl

Główny budynek winiarni Kentish Wine Vault został zaprojektowany tak, aby większa jego część znajdowała się pod ziemią. Przykrywać go będzie porośnięty zielenią dach. Takie rozwiązanie ma pomóc ograniczyć do zera emisję gazów cieplarnianych.

Autorami projektu są architekci z biura Foster + Partners, które odpowiada za projekt warszawskiego biurowca Varso Tower, najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej. Twórcą tej pracowni jest Norman Foster, jeden z najbardziej znanych i utytułowanych architektów ostatnich dekad. Biuro Fostera projektuje biurowce, sale koncertowe czy lotniska na całym świecie, ale na koncie pracowni jest też kilka winiarni.

W studiu Foster + Partners powstał na przykład projekt hiszpańskiej winiarni Faustino z 2010 roku. Pięć lat później zrealizowano nowe obiekty w posiadłości Château Margaux w Bordeaux. Z kolei jeszcze tego lata otwarta zostanie winiarnia Le Dôme projektu Foster + Partners, położona w tym samym regionie Francji.

Wina z Anglii: nowa gwiazda winiarstwa

Winiarstwo brytyjskie coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na światowych rynkach. Butelki z Anglii możemy znaleźć również na polskim rynku. Eksperci są zgodni, że najmocniejszym punktem są w tym segmencie wina musujące, które jakością coraz śmielej mogą konkurować z dobrymi szampanami. Wydaje się więc, że słuszny jest kierunek, w jakim chcą podążać winiarze z Kentish Wine Vault.

Gary Smith, dyrektor Vineyard Farms – firmy, do której będzie należała nowa inwestycja, powiedział w rozmowie z Richardem Waite’m, dziennikarzem serwisu „Architects Journal”: „Naszą wizją jest produkowanie lokalnych win musujących, które będą dostępne dla każdego, a które zarazem będą spełniać najwyższe standardy jakości – te same, które spełniają ich europejskie odpowiedniki”.

„Kentish Wine Vault będzie kołem zamachowym dla rozwoju angielskiego winiarstwa” – dodał.

Smith zapewnia też, że cały kompleks będzie funkcjonował w sposób zrównoważony, a najważniejsze decyzje dotyczące jego rozwoju i działalności będą konsultowane z lokalną społecznością.

Czy pod względem projektu powstającej winiarni uda się konkurować z takimi perłami winiarskiej architektury jak winiarnie Marqués de Riscal w Hiszpanii czy Zuccardi w Argentynie? Niezależnie od tego, jaka będzie odpowiedź na to pytanie, zdecydowanie na plus trzeba zapisać deklarację przedstawicieli, że działalność w Kencie wpisze się w nurt zrównoważonego winiarstwa.

Styl
Jak przetrwać upały? Innowacyjna tkanina, która chłodzi, może być przełomem
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska