Ludwig Mies van der Rohe, ikona  architektury XX wieku, od początku swojej kariery odpowiadał za projekty charakteryzujące się prostotą, przejrzystością i minimalizmem, a także funkcjonalnością i wszechstronnością. Dzisiejsze adaptacje zaprojektowanych przez niego budynków pokazują także, że jest to architektura sprawdzająca się w każdym okresie, dobrze znosząca próbę czasu.

Czytaj też: Dom autorstwa Le Corbusiera do kupienia. Cena obiektu? Zaskakująca

Jeden z jego wczesnych projektów, willa w Poczdamie, to przykład takiej funkcjonalnej ponadczasowości.  Budynek został niedawno w niezwykły sposób przystosowany do oczekiwań nowych właścicieli, pracujących w przemyśle filmowym.

""

Zdjęcie: Maike Wagner/ Ahochdrei

sukces.rp.pl

Zadaniem berlińskiego studia Ahochdrei była transformacja pomieszczenia, które wcześniej służyło jako kotłownia, w prywatną salę kinową. Na 85 metrach kwadratowych umieszczono 12 komfortowych foteli, ustawionych w czterech rzędach. Obite miękką, brązową tapicerką fotele oraz aksamitna wykładzina kontrastują ze ścianami i sufitem, pokrytymi szaroniebieskimi panelami i punktowymi chromowanymi, mosiężnymi detalami oraz eleganckimi kinkietami.

Kontrasty widać również w pomyśle na łączenie historycznych elementów willi z bardziej nowoczesnymi detalami o zaokrąglonych kształtach. „Łączenie dziedzictwa z nowoczesnością tworzy wyjątkową, ponadczasową przestrzeń. W pomieszczeniu panuje cicha, niemal uświęcona atmosfera, a magia zaczyna się tuż po rozpoczęciu projekcji” – czytamy w opisie projektu na stronie Ahochdrei. Większość materiałów potrzebnych do wykonania projektu, takich jak konopie do izolacji akustycznej czy wełna i bawełna wykorzystane w fotelach, została pozyskana ze zrównoważonych, ekologicznych źródeł.

""

Zdjęcie: Maike Wagner/ Ahochdrei

sukces.rp.pl