Cóż za metamorfoza: kiedyś – kotłownia. Teraz sala kinowa

Willa w Poczdamie zaprojektowana przez legendarnego architekta Miesa van der Rohe zyskała przepiękną salę kinową. Trudno wyobrazić sobie, że wcześniej w tym pomieszczeniu mieścił się skład węgla.

Publikacja: 12.03.2021 10:48

Cóż za metamorfoza: kiedyś – kotłownia. Teraz sala kinowa

Foto: Fot: Maike Wagner/ Ahochdrei

Ludwig Mies van der Rohe, ikona  architektury XX wieku, od początku swojej kariery odpowiadał za projekty charakteryzujące się prostotą, przejrzystością i minimalizmem, a także funkcjonalnością i wszechstronnością. Dzisiejsze adaptacje zaprojektowanych przez niego budynków pokazują także, że jest to architektura sprawdzająca się w każdym okresie, dobrze znosząca próbę czasu.

Czytaj też: Dom autorstwa Le Corbusiera do kupienia. Cena obiektu? Zaskakująca

Jeden z jego wczesnych projektów, willa w Poczdamie, to przykład takiej funkcjonalnej ponadczasowości.  Budynek został niedawno w niezwykły sposób przystosowany do oczekiwań nowych właścicieli, pracujących w przemyśle filmowym.

""

Zdjęcie: Maike Wagner/ Ahochdrei

sukces.rp.pl

Zadaniem berlińskiego studia Ahochdrei była transformacja pomieszczenia, które wcześniej służyło jako kotłownia, w prywatną salę kinową. Na 85 metrach kwadratowych umieszczono 12 komfortowych foteli, ustawionych w czterech rzędach. Obite miękką, brązową tapicerką fotele oraz aksamitna wykładzina kontrastują ze ścianami i sufitem, pokrytymi szaroniebieskimi panelami i punktowymi chromowanymi, mosiężnymi detalami oraz eleganckimi kinkietami.

Kontrasty widać również w pomyśle na łączenie historycznych elementów willi z bardziej nowoczesnymi detalami o zaokrąglonych kształtach. „Łączenie dziedzictwa z nowoczesnością tworzy wyjątkową, ponadczasową przestrzeń. W pomieszczeniu panuje cicha, niemal uświęcona atmosfera, a magia zaczyna się tuż po rozpoczęciu projekcji” – czytamy w opisie projektu na stronie Ahochdrei. Większość materiałów potrzebnych do wykonania projektu, takich jak konopie do izolacji akustycznej czy wełna i bawełna wykorzystane w fotelach, została pozyskana ze zrównoważonych, ekologicznych źródeł.

""

Zdjęcie: Maike Wagner/ Ahochdrei

sukces.rp.pl

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie