Szukaj

Dom autorstwa Le Corbusiera do kupienia. Cena? Zaskakująca

Nawet jeśli nie chcesz inwestować w nieruchomości, warto wybrać się na spacer tropem budynków mistrza XX-wiecznego modernizmu.

Dawna kotłownia, przerobiona na dom mieszkalny wg projektu szwajcarskiego architekta Le Corbusiera, została wystawiona na sprzedaż w zaskakująco przystępnej (jak na dzieło legendarnego architekta) cenie 450 tysięcy euro (ok. 2 milionów złotych).

Budynek znajduje się niedaleko francuskiego miasteczka Briey, leżącego w Lotaryngii, gdzie ostatnie lata życia spędził polski król Stanisław Leszczyński.

Architektura powojennego optymizmu

Kotłownia to część większego projektu, zrealizowanego wg corbusierowskiej koncepcji „promiennego miasta”. Powojenny optymizm architektów i urbanistów, a także fascynacja praktycznym wymiarem architektury doprowadziły do stworzenia koncepcji szczęśliwych, funkcjonalnych i przystosowanych do potrzeb różnych grup społecznych osiedli mieszkalnych.

Pierwsze „promienne miasto” powstało pod koniec lat 40. w Marsylii. 10 lat później podobnej realizacji doczekało się Briey.

Położony niedaleko zabytkowego już kompleksu budynek byłej kotłowni projektu Le Corbusiera został wówczas przystosowany do celów mieszkalnych. Od tego czasu przeszedł szereg renowacji, nie tracąc jednak swojego  charakteru.

Dom o powierzchni 335 metrów kwadratowych położony jest w lesie, na działce o powierzchni prawie 1500 metrów kwadratowych. Szczegółowe informacje dotyczące oferty znajdują się na stronie agencji Patrice Besse.

Przez współczesnych słynny szwajcarski architekt był krytykowany za utopijność swoich koncepcji społecznych, betonową bylejakość realizacji czy zaskakujące zabawy z bryłą.

Dziś nawet osoby sceptyczne wobec dokonań Le Corbusiera  nie odmawiają mu olbrzymiego wpływu na architekturę XX wieku. Jak pisała w tekście poświęconym architektowi Monika Kuc:

„Jego wizja nowej architektury wyrosła z buntu przeciw XIX-wiecznym przeludnionym miastom, ciasnym czynszowym kamienicom z ponurymi podwórzami studniami, jak i przeciw mieszczańskiej estetyce nadmiaru dekoracji. Chciał, by wolno stojące domy były funkcjonalne i słoneczne, otoczone zielenią, zapewniające każdemu dobre warunki życia.”

Architektoniczne spacery na czas izolacji

O zaletach i wadach projektów Le Corbusiera najłatwiej przekonać się na wirtualnych spacerach. Większość budynków jest dziś tymczasowo zamknięta, dlatego izolacja to dobry moment, by dzięki Google zajrzeć choćby do Villi Savoye w Poissy, zbudowanej wg 5 zasad nowej architektury i uchodzącej za jeden z najznakomitszych projektów Szwajcara:

Dzięki pełnym detali filmom z YouTube możemy przyjrzeć się również kaplicy Notre Dame du Haut, będącej jedną z najwybitniejszych modernistycznych realizacji w architekturze sakralnej.

Na Tokijskie Muzeum Sztuki Zachodniej warto zerknąć nie tylko z zewnątrz. Dzięki Arts and Culture możemy podziwiać nie tylko perłę architektonicznego modernizmu, ale też wiele wybitnych dzieł, pokazujących japońskie spojrzenie na tradycje Zachodu.

Zamknij
Zamknij