Policzono ekologiczny koszt Black Friday. To smutne dane

Black Friday, globalne święto konsumpcji, nie jest świętem dla środowiska naturalnego. Choć  wiele marek akcentuje temat troski o ekologię, Black Friday  zapewne przyniesie jeszcze więcej zanieczyszczeń. Te prognozy nie zostawiają wątpliwości.

Publikacja: 25.11.2020 17:03

Policzono ekologiczny koszt Black Friday. To smutne dane

Foto: Fot: Ashkan Forouzani/Unsplash

Tegoroczny Black Friday, święto wyprzedaży i konsumpcji, będzie zupełnie inny niż edycje z poprzednich lat – w wielu krajach obowiązuje częściowy lub całkowity lockdown, dlatego Black Friday w tym roku będzie opierać się na sprzedaży przez internet.

Ekologiczny koszt Black Friday dla środowiska naturalnego

Globalny Black Friday nie pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne. Porównywarka cenowa Money.co.uk opublikowała właśnie badanie, które pokazuje, ile gazów cieplarnianych zostanie wyemitowanych przy okazji zakupów w najbliższy „czarny piątek”.

Czytaj też: Dzień singla, czyli największe święto konsumpcji na świecie. Gdzie? Oczywiście w Chinach

Wg obliczeń firmy, dotyczących jedynie rynku brytyjskiego, dostawy produktów kupionych podczas tegorocznego Black Friday będą się wiązać z emisją 429 tysięcy ton gazów cieplarnianych. To tyle, co 435 lotów między Londynem i Nowym Jorkiem.

Prognozowane zwiększenie dostaw zamówień składanych przez internet, mimo ekonomicznych konsekwencji pandemii, ma wynieść 14 procent. Z tego powodu tegoroczny Black Friday może okazać się najbardziej szkodliwą ekologicznie edycją tego wydarzenia, które w Wielkiej Brytanii odbywa się od 2013 roku.

Jak zauważa David Vetter z Forbesa, nie sposób jednak rozpatrywać tych liczb w oderwaniu od kontekstu – choć informacja o setkach tysięcy ton gazów cieplarnianych robi wrażenie, to raport Money.co.uk nie zestawia tych liczb z poprzednimi latami. Firma wykorzystała wiele danych z różnych źródeł i ankiet konsumenckich, stosując przy tym ujednoliconą średnią emisji dla każdej paczki, wynoszącą 3,68 kg. Jeśli zaś chodzi o udział tej liczby w całościowej rocznej emisji gazów w Wielkiej Brytanii, to wynosi on 0,12 %.

To badanie przyniosło też wznowienie dyskusji na temat wad i zalet kupowania online w porównaniu do tradycyjnych zakupów w sklepach. Inne badanie, opublikowane na początku 2020 roku w „Enviromental Science & Technology” wskazuje na złożoność zagadnienia, pokazując m.in., że zakupy dokonane online, ale odebrane w sklepie, generują mniejszy koszt dla środowiska niż zwykła wyprawa do sklepu, która jest z kolei mniej szkodliwa ekologicznie niż zamówienia wysyłane do domu.

Raporty pokazują jednak, że brakuje kompleksowej metodologii, która skupia się nie tylko na emisji związanej z dostawą czy formą zakupów, ale całym cyklem życia produktu. A ta jest paląco potrzebna nie tylko ze względu na pandemię czy stopniowe przenoszenie zakupów do sieci. Również ważne są tu nasze nawyki konsumenckie i inna statystyka, mówiącą o tym, że ponad 80% rzeczy kupionych w czasie Black Friday w bardzo krótkim czasie – nawet po jednokrotnym użyciu – ląduje na śmietniku.

Tegoroczny Black Friday, święto wyprzedaży i konsumpcji, będzie zupełnie inny niż edycje z poprzednich lat – w wielu krajach obowiązuje częściowy lub całkowity lockdown, dlatego Black Friday w tym roku będzie opierać się na sprzedaży przez internet.

Ekologiczny koszt Black Friday dla środowiska naturalnego

Pozostało 89% artykułu
Styl
Jak przetrwać upały? Innowacyjna tkanina, która chłodzi, może być przełomem
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady