Ponad 2 miliardy dolarów zapłaci firma VF Corp za przejęcie 100% udziałów w streetwearowym Supreme. To dwukrotnie więcej niż suma, na którą wyceniano nowojorską firmę po przejęciu połowy jej udziałów przez Carlyle Group w 2017 roku. Wczorajsza zapowiedź finalizacji transakcji przed końcem roku przyczyniła się do wzrostu cen giełdowych VF Corp, którą z Supreme łączą wieloletnie bliskie relacje.

Supreme: kolejna marka w kolekcji firmy VF Corp

VF Corporation, amerykański koncern istniejący od 1899 roku i dziający na rynku mody, z powodu pandemii zanotował w tym roku 50% strat w porównaniu z rokiem 2019, ale dla firmy, która posiadająca cenione w świecie streetwearu marki jak Vans, Dickies, The North Face czy Timberland przejęcie luksusowego Supreme to strategiczne wzmocnienie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Supreme (@supremenewyork)

Supreme współpracowało z Vansem już w latach 90.. W 2004 roku, niemal równocześnie z przejęciem Vansa przez VF Corp, obie marki przygotowały wspólną kolekcję sneakersów.

Czytaj też: Louis Vuitton staje się marką dla skejtów. To zasługa Virgila Abloha

Zaledwie kilka tygodni temu zaprezentowano też kolejną z serii cieszących się olbrzymią popularnością kapsułowych kolekcji Supreme i The North Face. Początki współpracy obu marek sięgają 2007 roku.

Mało prawdopodobne wydaje się, by przejęcie przez VF Corporation miało wpłynąć na zmianę modelu sprzedaży Supreme i rezygnację z ekskluzywnych dropów. Firma prawdopodobnie zwiększy nieco sieć sprzedaży (do tej pory posiada jedynie 12 sklepów na całym świecie), ale nadal polegać będzie na sprzedaży internetowej, zapewniającej jej 60% przychodów.

Innym efektem przejęcia Supreme przez VF Corporation będą prawdopodobnie kolaboracje z innymi markami należącymi do VF Corp, które do tej pory nie współpracowały z Supreme – choćby Eastpak, JanSport czy Icebreaker.