Moda wegańska to coraz powszechniejsze zjawisko. Firmy odchodzą od stosowania skór zwierzęcych na rzecz innych materiałów,  czasem sięgają po skórę syntetyczną, czasem używają materiałów z recyklingu

Czytaj też: Adidas i Allbirds opracują najbardziej ekologiczne buty na świecie

Firma Nike niedawno promowała swoją innowacyjną kolekcję Space Hippie. Buty, które ją tworzą, w znacznym stopniu wykonano z odpadów. Ich podeszwy to konglomerat materiałów, w którym zatopiono fragmenty gumowych odpadów. Coraz więcej firm wykorzystuje taki model działania, używając materiałów z recyklingu oraz poszerzając ofertę produktów „mody wegańskiej„.

Adidas też nawiązuje do tego trendu, ale postanowił postawić na szczerość w dialogu z klientami, by nie mieli złudzeń, że można zmienić świat, kupując takie, a nie inne produkty.

Adidas i moda wegańska

Najnowszą kolekcję kapsułową Adidasa tworzą trzy klasyczne sneakersy tej firmy: Superstar, Stan Smith i Continental 80. Ich cholewki wykonano w całości ze skóry wegańskiej, wyściółka butów wykonana jest w stu procentach z materiału pochodzącego z recyklingu. Podeszwa to w 90 procentach naturalny kauczuk, a reszta pochodzi z recyklingu. Dodatkowo model Continental 80 w podeszwie ma warstwę wykonaną z alg. 

Buty z tej wegańskiej kolekcji podano w wersji bardzo minimalistycznej. Dominuje biel z niewielkimi akcentami kolorystycznymi. Tym lepiej widać umieszczony w okolicy pięty napis: „Te buty nie uratują planety”.

"Buty Adidas Continental 80 w wersji wegańskiej"

Model Continental 80 z wegańskiej kolekcji kapsułowej Adidasa. Fot: materiały prasowe

sukces.rp.pl

Adidas jako pierwszy z gigantów rynku odzieży sportowej pozwala sobie na taką otwartość w komunikacji z konsumentami. Napis na butach to postawienie sprawy jasno: moda wegańska to ważna i potrzebna zmiana, ale kupując te, czy inne produkty nie uda się zahamować zmian klimatycznych. Świadome wybory konsumentów to jedno, przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej – to coś zupełnie innego.