„Weganizacja” mody: marki rezygnują z wełny z alpak

Śledztwo organizacji PETA obnażyło skandaliczne warunki, w których przetrzymywane są alpaki na największej farmie tych zwierząt na świecie

Publikacja: 21.08.2020 12:00

Fot: Yan L/ Unsplash

Fot: Yan L/ Unsplash

Foto: Fot: Yan L/ Unsplash

Włoski dom mody Valentino jako pierwsza duża marka luksusowa ogłosiła: wełna z alpak nie będzie wykorzystywana w nowych kolekcjach. Decyzja wejdzie w życie z końcem 2021 roku i jest efektem szokującego śledztwa, przeprowadzonego przez organizację PETA na peruwiańskiej farmie Mallkini, największej hodowli alpak na świecie.

Czytaj też: PETA kupiła akcje gigantów świata mody. Nie chodzi jednak o wypłatę dywidendy

Śledztwo organizacji PETA wykazało, że zwierzęta trzymane są w fatalnych warunkach. Na szokujących zdjęciach z farmy widać alpaki ciągnięte za uszy, płaczące i wymiotujące ze strachu podczas golenia.

Wełna z alpak: koniec z okrucieństwem

Na cierpienie zadawane zwierzętom w celu pozyskania ich futra przez Valentino zareagowały m.in. Uniqlo i Marks & Spencer. Dzięki presji wywieranej przez aktywistów PETA dołączenie do koalicji rozważają też kolejne marki, jak Ralph Lauren.

Organizacje zajmujące się prawami zwierząt od lat apelują o rezygnację z wykorzystywania w modzie materiałów odzwierzęcych i domagają się większej transparentności marek luksusowych. Pod tym względem ostatnie lata można uznać za sukces – tylko w ubiegłym tygodniu Prada dołączyła do marek, które zrezygnowały z wykorzystywania skór kangura.

Walka z wykorzystaniem egzotycznych skór to kolejny etap „weganizacji” marek luksusowych – w ostatnich latach wiele z nich zrezygnowało z futer naturalnych. Oprócz zmiany polityki firm, naciski takich organizacji jak PETA mają również wpływ na zmianę prawa. Od początku obecnego roku sprzedaż skóry aligatora czy krokodyla jest zabroniona m.in. w amerykańskim stanie Kalifornia.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie