Nie tylko Włosi mogą pochwalić się markami, które w latach 80. święciły triumfy, a dziś wracają w nowej odsłonie na fali nostalgii i zainteresowania klasycznym streetwearem. Polskim odpowiednikiem Diadory czy Kappy są radomskie Sofixy, przywrócone do życia w ubiegłym roku przez grupę pasjonatów.

Sofixy od podstaw

Marka, która w rodzinnym mieście doczekała się nawet własnego pomnika, została reaktywowana z błogosławieństwem właścicieli i dyrektorów dawnych zakładów produkcyjnych Sofix. Jak podkreślają nowi szefowie, została przywrócona przede wszystkim „dla historii ludzi, którzy postanowili pójść w poprzek”. Tych osobistych, ale i tych większych, symbolicznych, np. związanych z udziałem polskich olimpijczyków w Igrzyskach w Calgary, którzy na nogach mieli właśnie radomskie sneakersy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Sofixy Jedynki. Wykonane z włókien liści ananasa 🍍 Premiera: 19.06.2020, 11:00 na sofix.pl // Najnowsze Sofixy wyprodukowaliśmy z materiału, który powstaje z włókien liści ananasa, będących produktem ubocznym w rolnictwie. Jego produkcja tworzy dodatkowe źródło dochodów dla mieszkańców Filipin. // Po zbiorach ananasów, z niepotrzebnych liści wydobywa się długie włókna. Są one następnie myte i schną na słońcu lub – w porze deszczowej – w specjalnych piecach. // Po oczyszczeniu z wszelkich zanieczyszczeń, tworzą materiał przypominający puch. Po jego dalszej obróbce, powstaje siatka włókien stanowiących bazę materiału, który widzicie na zdjęciach. // Podziękowania za sesję dla @instabaks oraz dla autora zdjęć @kaczy__ 👊🙏 // // #ŻYJwPOPRZEK // #sofixy #nagiry #sofix #sneakers #hypebeast #sneakernews #vegansneakers #madewithpinatex #pinatex @pinatex #veganshoes #sustainablesneakers

Post udostępniony przez Sofix buty (@sofixpl)

W ciągu roku od reaktywacji marka przygotowała kilka modeli, które tworzą dwie główne linie – vintage’ową JAKWTEDY, w której znajdziemy modele wzorowane na klasycznych Sofixach z lat 80., i współczesną NANOWO, nawiązującą do tradycji marki, ale prezentującą modele zaprojektowane od podstaw, o minimalistycznym wzornictwie.

Ananasowy puch

Podstawą nowego modelu jest pochodzący z Filipin materiał, który powstaje z włókien liści ananasa (będących produktem ubocznym w rolnictwie).  Po oczyszczeniu włókien powstaje puch, w dalszej obróbce tworzący włókno wykorzystane w butach. Jak zapewnia marka, buty są w 100% wegańskie i dobrze znoszą testy nawet w ekstremalnych warunkach. Do sprzedaży nowe Sofixy trafią już 19 czerwca.