Zhijun Wang jest chińskim projektantem, który przyciągnął uwagę kolekcjonerów wykonanymi przez siebie maseczkami wykorzystującymi materiały z butów, toreb i innych przedmiotów codziennego użytku.

W 2017 roku po raz pierwszy zaprezentował swoją wersję maski wykorzystując do tego niebieską torbę Frakta z Ikei. Przy okazji pandemii postanowił przypomnieć swój projekt, ale nie koniec na tym, bo dzięki Wangowi każdy będzie mógł zrobić sobie taką maseczkę.

Modna maseczka w wersji DIY

O Wangu po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2013 roku, kiedy zaprezentował pierwszą maseczkę zrobioną z butów sportowych. Dziś brzmi to jak spełnienie marzeń kolekcjonerów, ale już kilka lat temu wcześniej prace projektanta przyciągnęły uwagę artystów (Takashi Murakami), sportowców (Paulo Dybala, James Harden), muzyków (Liam Payne, Daniel Platzman) i projektantów (Jeff Staple), a nawet muzeów (nowojorskie MoMA).

Czytaj też: Marka odzieżowa szyje koszule z hotelowych prześcieradeł

Wyświetl ten post na Instagramie.

1994 #ForrestGump

Post udostępniony przez Zhijun Wang (@zhijunwang)

Inspiracją dla Wanga był smog panujący w Pekinie, ale w czasie pandemii jego pomysł zyskuje nowe zastosowanie. Projektant udostępnił niedawno precyzyjną instrukcję, pozwalającą zrobić maseczkę samodzielnie. Pomysł na modną sneakersową maseczkę zaprezentował na YouTube:

Drugie życie torby Ikea

Wykorzystanie torby Frakta w projektach związanych z modą ma kilkuletnią tradycję, a jej kulminacją było przygotowanie w 2017 roku przez Demnę Gvasalię skórzanej wersji torby dla Balenciagi. O ile jednak torba szwedzkiego producenta kosztuje kilka złotych, to za produkt hiszpańskiego domu mody trzeba było zapłacić ponad 9 tysięcy złotych.

Na torbę Frakta w wersji de luxe zareagowały wówczas marki i projektanci z całego świata. Niektórzy zaprezentowali własne pomysły na czapki, buty i plecaki, wykorzystujące ikoniczne produkty i logotyp Ikea w duchu DIY.