W ubiegłym tygodniu Rihanna ogłosiła start nowego projektu swojej marki kosmetyków Fenty Beauty o nazwie TikTok House. To przedsięwzięcie stworzone z myślą o twórcach, TikToka, którzy otrzymają fachowe wsparcie przy produkcji filmów, m.in. w zakresie niezbędnego przed kamerą makijażu czy odpowiedniego oświetlenia.

To relatywnie niewielki wkład jak na współpracę pozyskanie pięciu wpływowych ambasadorek – supergwiazd TikToka. Zwłaszcza, że ten serwis to dla marek obecnie kluczowa platforma komunikacji z odbiorcami, także w czasie pandemii koronawirusa. 

Tiktok: imperium miliarda fanów

Fenty Beauty, dzięki powołaniu TikTok House, dołączyło do długiej listy marek luksusowych, które dostrzegły i postanowiły wykorzystać potencjał drzemiący w tej aplikacji. Wcześniej na TikToku pojawiły się między innymi domy mody, z reguły dość konserwatywne jeśli chodzi o podejmowane działania.

W tym roku z TikToka w swojej komunikacji korzystały m.in Burberry, Prada, Ralph Lauren, Dolce & Gabbana i Calvin Klein. Trudno się dziwić, z tej aplikacji korzysta miesięcznie ok. 800 mln użytkowników. To ogromny rynek przede wszystkim młodych odbiorców.

TikTok jest jedną z najczęściej pobieranych aplikacji ostatnich lat. Jej użytkownicy są młodsi od osób korzystających z Instagrama czy Facebooka, w połowie są to osoby poniżej 34. roku życia.

Wszystkie aplikacje w portfolio chińskiej firmy Bytedance, właściciela TikToka, notują miesięcznie aktywność ponad miliarda użytkowników.

Nowe reguły gry w świecie aplikacji

Na TikToku marki luksusowe, zazwyczaj kojarzone z konserwatywną polityką, pozwalają sobie na dużo więcej niż w innych serwisach społecznościowych.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Przykładem może być włoska Prada, która zaprosiła na tegoroczny tydzień mody w Mediolanie 15-letnią amerykańską „tiktokerkę” Charli D’Amelio, która w serwisie ma 28 milionów fanów. 

@charlidamelio

 

 

##prada @prada

♬ What the Hell – Avril Lavigne

Prada pozwoliła Charli niemal na pełną dowolność w relacjach z pokazów. To zaskakujące, bo zazwyczaj marki luksusowe bardzo ostrożenie podchodzą do sposobu prezentacji swoich produktów. TikTok jest jednak żywiołowy, w tym serwisie liczy się nieobliczalność i zaskakujący pomysł.

Dolce&Gabbana niedawno rozpoczęło kampanię, przygotowaną z takimi twórcamiz TikToka, jak HRVY, Rosalba, Edoardo Esposito czy Nicholas i William Lapresa.

Dla tej marki działania na TikToku okazały się tym ważniejsze, że nie chodziło jedynie o poszerzenie grupy odbiorców o młodych klientów.

Lucio Di Rosa, znany ekspert od PR-u marek modowych, dołączył do Dolce&Gabbana na początku tego roku, otrzymał zadanie poprawy pozycji marki na rynkach azjatyckich.

Ostatnie miesiące były fatalne, jeśli chodzi o reputację tego domu mody w Chinach. To wynik m.in nietrafionych kampanii reklamowych, oskarżeń o rasizm i kontrowersyjnych komentarzy Stefano Gabbany na Instagramie.

Dlatego Dolce&Gabbana zdecydowało się na intensywne działania na TikToku, aplikacji niezwykle popularnej w Azji

@dolcegabbana

 

Are you ##DGEnough ? ##DGTiktok ##DolceGabbana @lapresatwins @lucianospinelli @gabrielevagnato

♬ DGENOUGH – Dolce&Gabbana

TikTok to w tej chwili najszybciej rosnące medium dla młodych użytkowników. Właśnie to sprawia, że coraz częściej przyciąga uwagę reklamodawców i znanych marek, mimo że serwis boryka się z problemami wizerunkowymi.

Niedawno amerykański serwis internetowy The Intercept ujawnił dokumenty dowodzące, że wewnętrzna polityka serwisu wymuszała na moderatorach TikToka blokowanie treści stworzonych przez osoby „brzydkie i biedne”. Skandale nie przeszkadzają w rozwoju serwisu, który dołączył już do grona najpopuarniejszych sieci społecznościowych na świecie.