Słynny festiwal muzyczny przełożony. Winny koronawirus

Coachella, jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych na świecie, odwołany z powodu epidemii. Impreza miała odbyć się 10 kwietnia.

Publikacja: 11.03.2020 08:32

Fot: Facebook/Coachella

Fot: Facebook/Coachella

Foto: Fot: Facebook/Coachella

Po kilku godzinach spekulacji w mediach organizator festiwalu potwierdził informacje o tym, że Coachella nie odbędzie się w terminie. W komunikacie agencja Goldenvoice podała też nowy termin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tegoroczny festiwal, na którym co roku bawi się ok. pół miliona uczestników z całego świata, odbędzie się w drugi i w trzeci weekend października.

To coś znacznie ważniejszego niż po prostu impreza muzyczna. Coachella stała się wielkim wydarzeniem z pogranicza bankietu dla gwiazd i ludzi zamożnych, nieustającego pokazu mody oraz inkubatora nowych trendów modowych.

Organizatorzy negocjują jeszcze z wykonawcami sprawę nowej daty eventu. Wg informacji Yashara Aliego z „New York Magazine”, lista artystów miałaby pozostać niezmieniona.

Co ciekawe, zarówno nowy termin, jak i lista artystów wynikają (zdaniem serwisu Hypebeast) z restrykcyjnych klauzul wyłączności, które podpisują artyści zaproszeni na to wydarzenie.

Wykonawcy muszą przystać między innymi na to, że przez prawie pół roku przed Coachellą nie mogą brać udziału w innych festiwalach organizowanych w USA. Umowy podobno zawierają też klauzule dotyczące sytuacji wyjątkowych, jaką bez wątpienia jest wybuch epidemii koronawirusa.

Ujawnione zapisy, mające na celu (wg organizatorów Coachelli) ochronę wyjątkowości line-upu, bywały w przeszłości krytykowane przez organizatorów innych festiwali w USA.

Sprawa trafiła nawet do sądu – w 2018 twórcy Coachelli zostali pozwani przez organizatorów wydarzenia o nazwie Soul’d Out za zmonopolizowanie rynku festiwali muzycznych w Stanach. Sąd odrzucił wniosek o usunięcie wspomnianych klauzul z umów z artystami.

Coachella to kolejne duże wydarzenie odwołane ze względu na epidemię koronawirusa. Kilka dni temu w USA odwołany został słynny festiwal filmowy SXSW odbywający się co roku w Austin w Teksasie. Również w Polsce rząd odwołał wszystkie imprezy masowe, a więc takie,w których udział bierze przynajmniej 1000 osób.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie