Po kilku godzinach spekulacji w mediach organizator festiwalu potwierdził informacje o tym, że Coachella nie odbędzie się w terminie. W komunikacie agencja Goldenvoice podała też nowy termin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tegoroczny festiwal, na którym co roku bawi się ok. pół miliona uczestników z całego świata, odbędzie się w drugi i w trzeci weekend października.

To coś znacznie ważniejszego niż po prostu impreza muzyczna. Coachella stała się wielkim wydarzeniem z pogranicza bankietu dla gwiazd i ludzi zamożnych, nieustającego pokazu mody oraz inkubatora nowych trendów modowych.

Organizatorzy negocjują jeszcze z wykonawcami sprawę nowej daty eventu. Wg informacji Yashara Aliego z „New York Magazine”, lista artystów miałaby pozostać niezmieniona.

Co ciekawe, zarówno nowy termin, jak i lista artystów wynikają (zdaniem serwisu Hypebeast) z restrykcyjnych klauzul wyłączności, które podpisują artyści zaproszeni na to wydarzenie.

Wykonawcy muszą przystać między innymi na to, że przez prawie pół roku przed Coachellą nie mogą brać udziału w innych festiwalach organizowanych w USA. Umowy podobno zawierają też klauzule dotyczące sytuacji wyjątkowych, jaką bez wątpienia jest wybuch epidemii koronawirusa.

Ujawnione zapisy, mające na celu (wg organizatorów Coachelli) ochronę wyjątkowości line-upu, bywały w przeszłości krytykowane przez organizatorów innych festiwali w USA.

Sprawa trafiła nawet do sądu – w 2018 twórcy Coachelli zostali pozwani przez organizatorów wydarzenia o nazwie Soul’d Out za zmonopolizowanie rynku festiwali muzycznych w Stanach. Sąd odrzucił wniosek o usunięcie wspomnianych klauzul z umów z artystami.

Coachella to kolejne duże wydarzenie odwołane ze względu na epidemię koronawirusa. Kilka dni temu w USA odwołany został słynny festiwal filmowy SXSW odbywający się co roku w Austin w Teksasie. Również w Polsce rząd odwołał wszystkie imprezy masowe, a więc takie,w których udział bierze przynajmniej 1000 osób.