Czołowa europejska analityczka trendów zapowiada: idzie zmiana w świecie mody

Kobiety znudziły się dojrzałością w świecie modzie – wynika z analiz najważniejszej europejskiej analityczki trendów. Lidewij Edelkoort zapowiada, że przed nami początek nowej ery. Co się zmieni?

Publikacja: 14.03.2024 04:39

Pokaz kolekcji Giambattisty Vallego na jesień i zimę 2024/2025 podczas tegorocznego paryskiego tygod

Pokaz kolekcji Giambattisty Vallego na jesień i zimę 2024/2025 podczas tegorocznego paryskiego tygodnia mody.

Foto: GEOFFROY VAN DER HASSELT AFP

W dziedzinie mody kobiecej już dawno nie było tyle „cukru” i młodzieńczej energii. Lidewij Edelkoort, najważniejsza europejska specjalistka w dziedzinie trendów, przepowiada wielki powrót słodkiej, romantycznej, dziewczęcej estetyki, o czym informuje branżowy serwis Fashion United.

Trendy w modzie: słodko i romantycznie 

Do kobiecego ubioru powraca romantyczna kraina łagodności. Na wybiegach najsłynniejszych domów mody królowały falbany, bufiaste rękawy, szkolne mundurki, koronki i zwiewne, półtransparentne tkaniny, czyli wszystko to, co wpisuje się w nieco infantylną, dziewczęcą estetykę.

Takie właśnie spostrzeżenia ma Lidewij Edelkoort, czołowa europejska specjalistka w dziedzinie trendów w modzie i designie. Holenderka jest twórczynią znanej firmy konsultingowej Trend Union, współpracowała też z takimi markami jak Gucci, Shiseido, Estée Lauder czy Lancôme.

Czytaj więcej

„Szybka moda” wkracza do świata mebli. Trzy lata i kanapa na śmietnik

Prognozy Edelkoort warto brać na poważnie – od lat to jedna z najbardziej wpływowych trendwatcherek na świecie. Serwis Fashion United informuje, że zdaniem ekspertki to właśnie kokieteryjny, romantyczny styl zdominuje przyszłe sezony, a swoje apogeum będzie miał w kolekcjach na wiosnę i lato 2025.

GEOFFROY VAN DER HASSELT AFP

Edelkoort zauważa, że dominując kolorystyka w nadchodzącym trendzie jest tylko z pozoru zawężona do neutralnych pasteli i bieli. Towarzyszą im również soczyste, apetyczne barwy, a nawet brązy i czerń, które przywodzą na myśl słodycze z karmelem, czekoladą i lukrecją.

Zdaniem ekspertki cała estetyka ma wyraźnie vintage’owy wydźwięk. „Zobaczymy krynoliny typu Pannier, czyli historyczne spódnice z budowanym stelażem poszerzającym biodra” – tłumaczy Edelkoort, cytowana przez Fashion United.

Podkreślone biodra od zawsze kojarzyły się z kobiecością i zdaniem trendwatcherki będą miały one swój wielki powrót. Oprócz tego specjalistka przewiduje, że na wybiegach znów pojawią się romantyczne falbanki, wstążki i dziewczęce marszczenia. Takie fasony widzieliśmy już na przykład w kolekcji Simone Rocha dla domu mody Jean Paul Gaultier czy Chanel na wiosnę i lato 2024.

Trendy. Im bardziej słodko, tym lepiej: dziewczęcy styl powraca

Trend, na który zwróciła uwagę Edelkoort, ma swoje początki w głowach „zwykłych” dziewczyn i kobiet, a nie największych kreatorów mody. Infantylna, dziewczęca estetyka spod znaku cukierkowych kolorów, wstążek, bufiastych rękawów i satynowych baletek od pewnego czasu robi furorę w mediach społecznościowych.

Jeszcze inną emanacją mody na kokietkę jest trend o nazwie blokette, którego źródłem również są social media, a który spodobał się również takim czołowym ikonom mody młodego pokolenia jak Belli Hadid, Rihannie czy Kim Kardashian. Blokette to osobliwa stylistyczna hybryda kokietki i blokersa.

Fanki tego stylu śmiało i w różnych kombinacjach łączą elementy ubioru romantycznej dziewczynki z ubraniami typowego chłopaka z blokowiska. Baletki, rajstopy, kokardki i plisowane spódniczki zestawia się z t-shirtami klubów sportowych, bomberkami czy sneakersami.

Czy przewidywania Lidewij Edelkoort rzeczywiście się potwierdzą? O tym przekonamy się już w drugiej połowie tego roku, kiedy czołowe domy mody i popularne sieciówki zaprezentują swoje wiosenno-letnie kolekcje na 2025 rok.

W dziedzinie mody kobiecej już dawno nie było tyle „cukru” i młodzieńczej energii. Lidewij Edelkoort, najważniejsza europejska specjalistka w dziedzinie trendów, przepowiada wielki powrót słodkiej, romantycznej, dziewczęcej estetyki, o czym informuje branżowy serwis Fashion United.

Trendy w modzie: słodko i romantycznie 

Pozostało 91% artykułu
Materiał partnera
Wszystko opiera się na wspólnocie wartości
Styl życia
Kto najbardziej chce pracować zdalnie? Wyniki tego badania zaskoczą pracowników
Styl życia
Polska stacja na Antarktydzie szuka ludzi do pracy. Potrzebni nie tylko naukowcy
Styl życia
Pinterest zapowiada trendy na 2024 rok: nostalgia, jazz i styl „na emeryta”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Materiał promocyjny
Mokate: polska firma rodzinna o międzynarodowym zasięgu. Rozmowa o biznesie i szachach
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą