Ranking najlepszych zup świata. Polski specjał na drugim miejscu

Żurek doceniony na świecie – polska zupa zajęła drugie miejsce w plebiscycie znanego serwisu Taste Atlas, poświęconego tradycyjnej kuchni. Żur przegrał jedynie z tonkotsu ramen z Japonii, ta zupa okazała się bezkonkurencyjna.

Publikacja: 16.04.2023 12:47

Żurek okazał się niemal bezkonkurencyjny, wyprzedził go tylko japoński tonkotsu ramen.

Żurek okazał się niemal bezkonkurencyjny, wyprzedził go tylko japoński tonkotsu ramen.

Foto: Silar, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Rankingi serwisu Taste Atlas stają się w ostatnich miesiącach coraz popularniejsze na świecie. Pokazują też, jakie miejsce na świecie zajmuje kuchnia polska. W 2022 roku mogliśmy między innymi cieszyć się z bardzo wysokich miejsc dla polskich serów, wędlin i kiełbas, a także deserów. Sukces odniosła także restauracja ze Śląska, którą uznano za jedną z najlepszych lokali tego typu na świecie.

Teraz serwis Taste Atlas przygotował zestawienie dotyczące najbardziej cenionych na świecie zup. Wygrał japoński tonkotsu ramen, zupa która zyskała w ostatnich latach globalną popularność. Restauracje serwujące ramen tego typu powstają na całym świecie, a japoński specjał stał się synonimem „comfort food”, potrawy lubianej przez wszystkich, idealnego „street foodu”, dania sycącego i smakującego ludziom niemal pod każdą szerokością geograficzną. 

Taste Atlas: żurek jedną z najlepszych zup świata 

Nas jednak powinna zaskakiwać i cieszyć pozycja druga w zestawieniu Taste Atlas. Zajął je żurek, tradycyjna polska zupa, która nie ma swojego odpowiednika na świecie. Żur, połączenie zakwasu żytniego, bulionu, chrzanu, czosnku, cebuli, boczku, białej kiełbasy, śmietany i majeranku, jest jednym z symboli polskiej kuchni, którym można i należy się chwalić.

Czytaj więcej

Ranking najlepszych serów świata. Polska w ścisłej czołówce, Francuzi oburzeni

Okazuje się też, że żurek zyskuje popularność na świecie, czego dowodem jest drugie miejsce we wspomnianym rankingu. Co ważne, Taste Atlas nie tworzy swoich zestawień w oparciu o werdykt redakcji. Wyniki rankingów to rezultat głosowania użytkowników serwisu, którzy wybierają ulubione potrawy. 

Żurek zajął w tym zestawieniu drugie miejsce, wyprzedzając tym samym między innymi tajską zupę Tom Kha Gai, paragwajskie bori-bori czy meksykańską sopa de lima. Czołową dziesiątkę najlepszych tradycyjnych zup świata zdominowali Japończycy – w top 10 znalazły się aż trzy rameny, oprócz wspomnianego tonkotsu ramen, także shoyu ramen i klasyczny ramen. 

W zestawieniu są też inne polskie specjały: jest rosół (miejsce 39.), zupa borowikowa (52.), barszcz czerwony (53.), rosół z kury (81.), kwaśnica (82.) i zupa ziemniaczana (87. miejsce).

Styl życia
Konkurencja dla gwiazdek Michelin. Francuzi mają nowa „biblię smakoszy”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
Three Cents wkracza do Polski. Nowa marka w portfolio Coca-Cola HBC Polska
Styl życia
Szaleństwo na punkcie „luksusowych wód mineralnych”. Nisza rośnie w siłę
Styl życia
Trzeźwość staje się modna. Trend „NoLo” wkracza do barów i restauracji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl życia
Itameshi: miks Włoch i Japonii. Ten trend kulinarny namiesza na talerzach