Ranking „najsilniejszych” paszportów. Polska „na pudle”, ale lider spoza Europy

Dobrze jest być obywatelem UE, bo jej mieszkańcy mogą swobodnie podróżować niemal po całym świecie. Okazuje się jednak, że jeszcze lepiej mają pod tym względem obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, świat stoi przed nimi otworem.

Publikacja: 08.12.2022 18:40

Według autorów raportu Passport Index, polski paszport umożliwia obecnie wjazd bez wizy do 122 krajó

Według autorów raportu Passport Index, polski paszport umożliwia obecnie wjazd bez wizy do 122 krajów, w 76 potrzebna jest wiza.

Foto: ConvertKit

Kanadyjska firma doradcza Arton Capital, zajmująca się doradztwem finansowym osobom, które chciałyby zmienić   przygotowała ranking państw, których paszporty w największym stopniu ułatwiają podróżowanie po świecie. Czołówkę zestawienia zajęły państwa z Europy, ale wyraźnie przed nimi, na pierwszym miejscu, znalazł się paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie z najlepszym paszportem na świecie

Posiadacze paszportu Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają otwarte granice największej liczby krajów. Tak przynajmniej wynika z analiz firmy Arton Capital, która opublikowała właśnie ranking najsilniejszych paszportów na świecie. Chodzi o takie paszporty, dzięki którym można bez wizy wjechać do największej liczby krajów.

Eksperci Arton Capital posłużyli się następującą metodologią: analizowali liczbę krajów, do których posiadacz danego paszportu może wjechać bez wizy, w ilu krajach otrzymuje automatycznie wizę po przyjeździe, a w ilu – musi się o nią ubiegać przed przyjazdem. Łączna analiza tych trzech składowych tworzy wskaźnik, który autorzy zestawienia nazwali Mobility Score. Pod uwagę brane są paszporty 193 krajów oraz 6 „terytoriów” (Tajwan, Makau, Hongkong, Kosowo, Palestyna, Watykan).

Liderem zestawienia, a zarazem jedynym na świecie państwem, które otrzymało najwyższą rangę „1”, zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie. „Zasięg” paszportu tego państwa wynosi 180 krajów, z czego do 121 obywatele ZEA wjeżdżają bez wizy, w 59 z nich wizę muszą otrzymać przy wjeździe, a w 18 – muszą ją uzyskać przed wyjazdem.

Czytaj więcej

30 tysięcy euro za przeprowadzkę. Kolejne włoskie miasteczko szuka mieszkańców

Na drugim miejscu z rangą „2” znalazły się Niemcy z zasięgiem wynoszącym 173 kraje. Nie ma zapewne zaskoczenia, że czołówkę rankingu, z tą samą rangą co Niemcy, zajęły inne państwa europejskie: Szwecja, Finlandia, Luksemburg, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria i Austria. Jest tu też Korea Południowa, 

Polski paszport jest praktycznie równie „silny”, jak liderów zestawienia Passport Index. Jak w przypadku wielu innych obywateli państw Europy, największy wpływ na mobilność Polaków ma przynależność do Unii Europejskiej. Z polskim paszportem możemy wyjechać bez wizy do 172 krajów, co dało mu rangę „3”. W grupie z tą rangą Polska wylądowała z Danią, Belgią, Portugalią, Norwegią, Irlandią, a także Stanami Zjednoczonymi i Nową Zelandią.

W lipcu tego roku Arton Capital opublikował także europejski ranking. Pierwsza dziesiątka wygląda w nim dość podobnie, jak w zestawieniu ogólnoświatowym, z Niemcami jako liderem zestawienia. Polska zajęła 13. miejsce, wyprzedzając Irlandię, Czechy, Grecję, Węgry, Maltę, Litwę i Słowację.

Najsilniejszy paszport na świecie? To zależy od rankingu

Ranking najlepszych paszportów na świecie firmy Arton Capital nie jest ani jedynym rankingiem „siły” paszportów, ani najbardziej znanym. Takie globalne zestawienia są co najmniej dwa.

Bodaj najbardziej znany jest ranking, który co roku publikują analitycy firmy konsultingowej Henley & Partners. W aktualnym zestawieniu podium zajmuje Japonia, Singapur i Korea Południowa. Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się dopiero na 38. pozycji, aż dziewięć miejsc za Polską.

Skąd takie różnice między obydwoma rankingami? W dużej mierze wynikają z pewnością z dynamicznej sytuacji politycznej w ostatnim roku, którą dyktuje przede wszystkim wojna w Ukrainie. Warto dodac, że Henley & Partners opublikował swoje zestawienie jeszcze w styczniu 2022 roku, a więc na ponad miesiąc przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą.

Analitycy Arton Capital podkreślają też, że Zjednoczone Emiraty Arabskie dość prężnie działają na polu swojej polityki zagranicznej, wypracowując dla międzynarodowego grona posiadaczy swoich paszportów możliwości łatwiejszego podróżowania. Odróżnia to pod tym względem Emiraty chociażby od krajów Unii Europejskiej, gdzie tempo podejmowania tego typu decyzji jest znacznie wolniejsze.

Kraje z „najsilniejszymi” paszportami na świecie według Arton Capital:

  1. Zjednoczone Emiraty Arabskie
  2. Niemcy, Szwecja, Finlandia, Luksemburg, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Korea Południowa.
  3. Dania, Belgia, Portugalia, Norwegia, Polska, Irlandia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia

Kanadyjska firma doradcza Arton Capital, zajmująca się doradztwem finansowym osobom, które chciałyby zmienić   przygotowała ranking państw, których paszporty w największym stopniu ułatwiają podróżowanie po świecie. Czołówkę zestawienia zajęły państwa z Europy, ale wyraźnie przed nimi, na pierwszym miejscu, znalazł się paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie z najlepszym paszportem na świecie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Ten trend zmieni podróżowanie. Podróże „z pustymi rękami” coraz popularniejsze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Styl życia
Generacja Z na wakacjach: „pragnienie ucieczki” zamiast leżaka nad basenem
Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii