„Supermiliarderzy”: Nowej grupa najbogatszych ludzi świata liczy tylko 24 osoby

„Supermiliarderzy” to zdaniem ekspertów nowa kategoria najbogatszych ludzi na świecie. Kim są te osoby i jak wielkie są ich fortuny?

Publikacja: 26.02.2025 16:58

Larry Ellison, szef firmy Oracle, znalazł się na liście supermiliarderów przygotowanej przez „Wall S

Larry Ellison, szef firmy Oracle, znalazł się na liście supermiliarderów przygotowanej przez „Wall Street Journal”.

Foto: Chris Kleponis/CNP/Bloomberg

Wygląda na to, że słowo „miliarder” już nie wystarczy, aby opisać grupę najzamożniejszych ludzi na naszej planecie. Magazyn „Wall Street Journal” zapowiada narodziny nowej kategorii bogaczy – supermiliarderów. Kto należy do tego wąskiego grona i jak wielkie są fortuny tych osób?

„Bogaty” to mało. Kim są supermiliarderzy?

„Gdy w 1987 roku magazyn „Forbes” przedstawił pierwszą edycję listy miliarderów, łączna wycena majątku osób na tej liście wynosiła 295 miliardów dolarów. Najbogatszym na świecie był zaś japoński potentat branży nieruchomości, Yoshiaki Tsutsumi, z majątkiem wartym 20 miliardów dolarów. Elona Muska, najbogatszego obecnie człowieka świata, wycenia się na 419 miliardów dolarów, to 21 razy więcej niż majątek Tsutsumiego” – tak swój tekst o supermiliarderach zaczyna amerykański dziennik „Wall Street Journal” 

Z aktualnej listy miliarderów „Forbesa” wynika, że na świecie żyje blisko 2,7 tysiąca osób posiadających majątek o wartości co najmniej miliarda dolarów. Sam szczyt tej listy tworzy bardzo niewielkie grono osób, które redakcja „The Wall Street Journal” ochrzciła mianem „supermiliarderów”.

Czytaj więcej

Sukces najbogatszej firmy rodzinnej w Europie. Miliardy euro do podziału

Eksperci definiują te osoby jako posiadaczy fortuny o wartości co najmniej 50 miliardów dolarów. Policzono, że na całym globie żyje zaledwie 24 takie osoby. Z danych, które redakcji WSJ udostępniła firma analityczna Altrata wynika, że łącznie posiadają one 3,3 biliona dolarów, czyli tyle, ile wynosi PKB Francji. Aż 16 supermiliarderów posiada 100 miliardów dolarów lub więcej.

Na liście supermiliarderów znajdują się zaledwie trzy kobiety. To dziedziczki: Alice Walton (z rodziny właścicieli koncernu Walmart), Julia Koch (z Koch Industries) i Francoise Bettencourt Meyers (spadkobierczyni imperium L’Oreala).

Z zestawienia wynika też, że zagłębiem supermiliarderów są Stany Zjednoczone. Poza USA mieszka zaledwie siedem osób z tego grona.

Na szczycie listy znajduje się oczywiście twórca Tesli i Spacex oraz właściciel X-a, Elon Musk. Jego majątek wycenia się na prawie 420 miliardów dolarów. Tuż za nim na podium uplasowali się dwaj kolejni najbogatsi ludzie na naszym globie: twórca Amazona Jeff Bezos i założyciel koncernu LVMH Bernard Arnault. Ich majątki eksperci szacują odpowiednio na 263,8 oraz 238,9 miliarda dolarów.

Wielu obecnych supermiliarderów to giganci branży technologicznej. Oprócz Muska i Bezosa, w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie znaleźli się twórca Oracle Larry Ellison, twórca Mety Mark Zuckerberg oraz współzałożyciele Google’a Sergey Brin i Steve Ballmer (ten drugi był również dyrektorem generalnym Microsoftu).

Na całym świecie żyje jedynie 24 supermiliarderów

Analitycy zauważają, że skład grupy supermiliarderów jest inny niż jeszcze kilka dekad temu. Wcześniej byli to ludzie którzy zbili swoje fortuny odpowiednio w przemyśle paliwowym, metalurgii i budowie kolei – lub je odziedziczyli.

Specyfika branż, w których działają obecni supermiliarderzy, ma zdaniem autorów zestawienia bezprecedensowo duży wpływ na współczesne społeczeństwo. Ludzie ci kontrolują najważniejsze światowe media (zwłaszcza media społecznościowe), rośnie też ich wpływ na politykę państw.

Fortuny należące do większości obecnych miliarderów, to „nowe pieniądze”, które ich właściciele zgromadzili nie na przestrzeni dekad, ale kilku lat. Z tego powodu stopniowo zajmują oni miejsce dziedziców wieloletnich imperiów – oczywiście tych, którzy z niewystarczającą skutecznością inwestują w innowacje.

Eksperci podkreślają, że tym, co w dużej mierze ułatwiło supermiliarderom zgromadzenie tak gigantycznych majątków, było sprawne unikanie podatków. Zwracają jednocześnie uwagę na stosunkowo dużą wrażliwość ich fortun na rynkowe fluktuacje.

Owe fluktuacje ze zmiennych nastrojów na giełdzie i wśród inwestorów, co skutkuje dynamicznymi zmianami wartości akcji firm należących do tych gigantów. Nie zmienia to faktu, że tempo bogacenia się obecnych supermiliarderów jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Współcześni supermiliarderzy:

1. Elon Musk (USA)

2. Jeff Bezos (USA)

3. Bernard Arnault (Francja)

4. Larry Ellison (USA)

5. Mark Zuckerberg (USA)

6. Sergey Brin (USA)

7. Steven Ballmer (USA)

8. Warren Buffett (USA)

9. James Walton (USA)

10. Samuel Robson Walton (USA)

11. Amancio Ortega (Hiszpania)

12. Alice Walton (USA)

13. Jensen Huang (USA)

14. Bill Gates (USA)

15. Michael Bloomberg (USA)

16. Larry Page (USA)

17. Mukesh Ambani (Indie)

18. Charles Koch (USA)

19. Julia Koch (USA)

20. Francoise Bettencourt Meyers (Francja)

21. Gautam Adani (Indie)

22. Michael Dell (USA)

23. Zhong Shanshan (ChRL)

24. Prajogo Pangestu (Indonezja) 

Wygląda na to, że słowo „miliarder” już nie wystarczy, aby opisać grupę najzamożniejszych ludzi na naszej planecie. Magazyn „Wall Street Journal” zapowiada narodziny nowej kategorii bogaczy – supermiliarderów. Kto należy do tego wąskiego grona i jak wielkie są fortuny tych osób?

„Bogaty” to mało. Kim są supermiliarderzy?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Społeczeństwo
Najszczęśliwsze kraje na świecie. Polska rekordowo wysoko, USA rekordowo nisko
Społeczeństwo
Ile trzeba mieć, by czuć się bogatym w Polsce? Pokolenie Z mówi jednym głosem
Społeczeństwo
Jak pokolenie Z wydaje pieniądze? Nowy raport: Ma być drogo i luksusowo
Społeczeństwo
Najlepsze kraje do życia: nowy raport. Polska w czołówce w jednej kategorii
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Społeczeństwo
Kawiarnie w Polsce idą na wojnę z laptopami. Emocje wokół nowych zakazów
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń