Nad tym projektem grupa brytyjskich badaczy pracowała prawie dwie dekady. W 215. rocznicę urodzin Karola Darwina po raz pierwszy w historii upubliczniono obszerny, darmowy katalog książek, czasopism i wielu innych publikacji, które wybitny naukowiec posiadał w swojej prywatnej biblioteczce.
Prywatna biblioteka Karola Darwina dostępna po raz pierwszy w historii
„Kupiłem wiele książek” – napisał w swojej „Autobiografii” żyjący w latach 1809-1882 brytyjski przyrodnik i geolog, Karol Darwin, który w historii nauki zapisał się jako twórca teorii ewolucji. Teraz każdy może się przekonać, że autor książki „O powstawaniu gatunków” nie był w tym stwierdzeniu gołosłowny i że jego osobista biblioteczka była bardzo obszerna.
12 lutego 2024 roku – czyli w 215. rocznicę urodzin wybitnego naukowca – do sieci trafił liczący 300 stron katalog książek, gazet, pojedynczych artykułów, pamfletów i innych publikacji. Ich właścicielem był właśnie Karol Darwin.
Czytaj więcej
Lotnisko im. Amerigo Vespucciego we Florencji po przebudowie będzie miało na dachu kilkuhektarową winnicę. Będzie to pierwsze tego typu lotnisko na świecie.
Za stworzenie katalogu odpowiada grupa badaczy pod kierownictwem doktora historii Johna van Wyhe’a, wykładającego obecnie na Uniwersytecie w Singapurze. Historycy, paleontolodzy, biolodzy, informatycy i inne osoby pasjonujące się życiem i dorobkiem naukowym Karola Darwina zrzeszyli się wokół projektu o nazwie Darwin Online.