Szukaj

Odnaleziono skarb ukryty przez kolekcjonera w Górach Skalistych

Historia rodem ze klasycznych powieści przygodowych kosztowała życie pięciu poszukiwaczy.

Forrest Fenn, amerykański antykwariusz, kolekcjoner i multimilioner, ujawnił przed dekadą w swojej autobiografii drogę dotarcia do ukrytej przez niego skrzyni z wartym 2 miliony dolarów skarbem. Oczywiście nie wprost – do rozwiązania zagadki potrzebna była prawidłowa interpretacja wiersza autorstwa Fenna, a także wyprawa w Góry Skaliste, gdzie Amerykanin ukrył skrzynię. W trwającej od tamtego czasu gorączce złota życie straciło 5 osób – ostatni śmierć poszukiwacza miała miejsce w marcu tego roku. Teraz Forrest Fenn potwierdził, że skarb wreszcie udało się odnaleźć.

Czytaj też: Najsłynniejsze klasyczne auta z garażu Steve’a McQueena

Nowy właściciel skarbu Fenna

W poście opublikowanym w weekend na swoim blogu Thrill of The Chase Fenn potwierdził, że skarb odnalazł mieszkaniec wschodniego wybrzeża USA, który przesłał Fennowi zdjęcie skarbu, a także szczegółowe informacje na temat zawartości skrzyni. 

Przez 10 lat istnienie wypełnionej antykami, złotem i biżuterią skrzyni było kwestionowane przez wielu poszukiwaczy skarbów. Jednak jak przekonuje Fenn w poście kończącym dziesięcioletnią rywalizację, od początku nie zmieniał miejsca ukrycia skrzyni, nawet mimo nacisków ze strony FBI i policji, które nawoływały do odwołania poszukiwań i zaprzestania narażania życia poszukujących.

Współczesna gorączka złota

Pomysł na zainicjowanie wyścigu po skrzynię złota wpadł do głowy Fennowi, byłemu żołnierzowi amerykańskich sił powietrznych i właścicielowi nieźle prosperującego antykwariatu, w 1988 roku. Impulsem była choroba nowotworowa, z której kolekcjonerowi udało się wyleczyć. Pomysł jednak został z nim na dłużej.

Oprócz ofiar śmiertelnych akcja przyniosła też wiele kontrowersji, związanych z eksploracją parków narodowych i objętych ochroną terenów w Górach Skalistych w Nowym Meksyku, Kolorado czy Montanie. „Śmiałków” zatrzymywano za nielegalne wykopy, rozpalanie ognisk, włamania i wspinaczkę w niedozwolonych miejscach. Powody do zadowolenia z powodu odnalezienia skarbu ma więc nie tylko nowy właściciel.

Zamknij
Zamknij