Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie
Kamień węgielny pod budowę tego muzeum położył w 2002 roku zmarły przed kilkoma dniami Hosni Mubarak, były prezydent Egiptu. Plany budowy ruszyły 10 lat wcześniej, a zestawienie losów muzeum z życiorysem obalonego w 2011 roku autokraty pokazuje, jak skomplikowana i długa jest historia placówki.
Ostatecznie po kilku zmianach daty otwarcia (i jednej rewolucji) muzeum ma wystartować już w najbliższych miesiącach. Budowa i przygotowanie muzeum pochłonęły ponad miliard dolarów, ale dzięki temu odwiedzający będą mogli zapoznać się z największą kolekcją egipskich artefaktów na świecie. W kategorii „nowe muzea 2020” to miejsce zajmuje pozycję w ścisłej czołówce.
Główne atrakcje? Ponad 40-metrowa łódź słoneczna Cheopsa, odnaleziona pod piramidą w Gizie, a także zawartość grobowców Tutenchamona i Hetheperes. Do tego dziesiątki tysięcy innych przedmiotów, które po raz pierwszy doczekały się nowoczesnej, dobrze skomunikowanej przestrzeni. Bezcenne egipskie eksponaty zasługiwały na takie muzeum już dawno.
Nowe Muzeum Muncha w Oslo
11 przestrzeni ekspozycyjnych, siedem pięter muzeum, 3 wystawy stałe i 28 tys. eksponatów w zbiorach placówki? Te liczby robią wrażenie, zwłaszcza jeśli chodzi o kolekcję skupioną niemal wyłącznie na jednym artyście – Edvardzie Munchu, twórcy „Krzyku” i „Madonny”.