Czy Dubaj niebawem zacznie przypominać Amsterdam czy Kopenhagę i zapełni się rowerzystami? To raczej niemożliwe z uwagi na temperatury panujące w tym mieście. Upał przez większość roku nie pozwala zbyt długo przebywać na dworze, latem jest to wręcz fizycznie niemożliwie, bo temperatury w Dubaju przekraczają 40 stopni w cieniu.
Czytaj też: Bubble Tea i wieprzowina zamiast godła na paszportach. Mieszkańcy Tajwanu chcą zmian
Władze miasta nie ustają jednak w wysiłkach na rzecz budowy wizerunku Dubaju jako miasta przyjaznego. To element wieloletniego planu, zgodnie z którym metropolia u ujścia Zatoki Perskiej ma stać się najlepszym na świecie miejscem do życia i pracy. Projekt, nazwany „Dubai Vision 2021”, to inicjatywa związana z 50-leciem niepodlegległości Zjednoczonych Emiratów Arabskich przypadającym na grudzień 2021 roku.
Do 2023 roku w Dubaju ma powstać ponad 600 kilometrów ścieżek rowerowych. Fot: Darcey Beau/Unsplash
Częścią tego planu jest promowanie korzystania z rowerów w mieście tradycyjnie zdominowanym przez samochody. W Dubaju dostępne są rowery miejskie, na razie mieszkańcom i turystom udostępniono 800 jednośladów, docelowo, między innymi w ramach usługi Careem należącej do Ubera, ma ich być 3500. W mieście pojawi się też 350 zasilanych energią słoneczną stacji rowerów miejskich. Projekt ma zostać ukończony w ciągu najbliższych 5 lat.
Dubaj był pierwszym miastem w regionie, w którym pojawiły się rowery miejskie. Ta usługa dostępna jest już od siedmiu lat. Według informacji władz miasta, w Dubaju jest obecnie ponad 400 kilometrów ścieżek rowerowych, a do 2023 roku łączna długość tras dla rowerów ma wynosić ponad 600 kilometrów. O sprawie informuje serwis Lonely Planet.