Na terenie byłej kopalni węgla kamiennego w East Ayrshire w Szkocji powstaje kompleks hotelowy, który będzie łączył nowoczesną architekturę z poszanowaniem dla historii miejsca i ekologicznym zapleczem. Zaprojektowany jako „rozproszony hotel” The Barony ma docelowo pomieścić aż 344 wille oraz domki na drzewach i platformach, a także centrum recepcyjne, spa i obszary produkcji ekologicznej oraz badań mających na celu przywrócenie dzikiej przyrody w okolicy.

Hotel na terenie nieczynnej kopalni węgla w Szkocji

Nowy projekt zostanie ma zostać wybudowany w oparciu o dotychczasowe plany okolicy. Zamknięta w 1989 roku kopalnia znana jest m.in. z wieży szybowej w kształcie litery A, ostatniej takiej w Wielkiej Brytanii, której remont w 2007 roku pochłonął milion funtów. Po odnowieniu wieża została otwarta ponownie przez księcia Karola. „To miejsce nie jest czystą kartką i wymaga, by jego adaptacja była oparta na historii i dziedzictwie” – czytamy na stronie odpowiedzialnej za projekt kompleksu firmy Scott Brownrigg.

Czytaj też: Cóż za metamorfoza: kiedyś była tu kotłownia. Teraz jest modernistyczna sala kinowa

Plan, przygotowany przez pracownię we współpracy z profesorem Terrym Stevensem, szefem cenionej firmy zajmującej się konsultingiem turystycznym, wykorzystuje architekturę słynnej wieży w projektach samych apartamentów mieszkalnych. Charakterystyczne wysokie okna pozwolą gościom cieszyć się widokiem na przepływającą przez 44-hektarowy teren kopalni rzekę Lugar Water.