Ganksy: tak maluje sztuczna inteligencja udająca Banksy’ego

Obrazy tworzone przez boty już teraz osiągają imponujące wyniki na aukcjach sztuki. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej – i będą tworzyć dzieła jeszcze lepszej jakości

Publikacja: 26.10.2020 14:19

Fot: Ganksy

Fot: Ganksy

Foto: Fot: Ganksy

Ganksy, bot który, w oparciu o sztuczną inteligencję, przygotowywać murale przypominające dokonania Banksy’ego („pewnego artysty ulicznego” – jak ujmują rzecz twórcy bota), przygotował 256 prac, które w formie cyfrowych plików można kupić przez stronę Vole.wtf.

"Ganksy obraz"

Praca zatytułowana: 00001101: promenade (2020). Fot: Vole.wtf

sukces.rp.pl

Ganksy, „wirtualny artysta”, został stworzony we wrześniu 2020 roku, gdy okazało się, że zgodnie z orzeczeniem sądu Banksy, jako anonimowy artysta, nie ma prawa do własnego znaku towarowego, a także do swoich prac.

Ganksy: twórcy bota malującego jak Banksy sprzedają prace wygenerowane przez AI

Pojawienie się Ganksy’ego, bota stworzonego przez Matta Rounda, na nowo rozbudziło dyskusje o prawnym statusie Banksy’ego. Botów, które z czasem będą mogły zastąpić artystów, pojawia się coraz więcej. Tylko w ubiegłym roku sztuczna inteligencja pokazała, że jest w stanie między innymi tworzyć muzykę przypominającą dokonania Kanye Westa, Travisa Scotta czy Nasa.

Czytaj też: Banksy walczy z UE o prawa do swoich prac. Anonimowi artyści mają mniej praw w Unii

Prace Ganksy’ego są na razie zbyt odtwórcze i niedopracowane, by mogły stać się dodatkowym źródłem inwestycji dla osób poszukujących prac Banksy’ego (w ostatnich dniach jego parodia obrazu Moneta, „Show Me the Monet”, została sprzedana za 7,5 miliona funtów). Rynek sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję nie jest jednak tylko pieśnią dalekiej przyszłości. To kwestia czasu, kiedy AI stanie się równoprawnym uczestnikiem rynku sztuki.

W 2018 roku obraz „Edmond de Belamy”, wygenerowany przez GAN (generatywne sieci współzawodniczące), został pierwszym tego typu obrazem sprzedanym na aukcji w Christie’s. Jego cena znacznie przebiła estymowaną kwotę 7-10 tys. dolarów – obraz został sprzedany za 432 tysiące dolarów.

Moda
Adidas tworzy nową markę, pierwszą od 50 lat. Tak ma się ubierać Generacja Z
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Styl życia
Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Piękne Rzeczy
Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami
Piękne Rzeczy
Prosto z bajki: 260-letnia pozłacana kareta Elżbiety II przejedzie przez Londyn