Najciekawsze wystawy, które możesz zwiedzić online

Epidemia koronawirusa to prawdziwy test dla muzeów i galerii na całym świecie.

Publikacja: 17.03.2020 17:31

Peacock Room/ Smithsonian Institute

Peacock Room/ Smithsonian Institute

Foto: Peacock Room/ Smithsonian Institute

Przyspieszona digitalizacja zbiorów wymaga pracy kuratorów z całego świata, ale dzięki temu internauci mogą wybrać się w interaktywne i pouczające wyprawy do najlepszych galerii i muzeów.

Ponad 1000 muzeów w jednym miejscu 

Arts & Culture to rozwijane od 9 lat przedsięwzięcie Google, które początkowo wspierało 17 muzeów tak znanych i ważnych, jak florencka Galeria Uffizi, sieć galerii Tate czy Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku. Dziś na liście współpracujących instytucji znajdziemy ponad 1200 placówek z całego świata. 

Za darmo możemy skorzystać między innymi z zasobów 29 muzeów z Polski. Zwiedzić możemy także paryskie Musee d’Orsay, Rijksmuseum z Amsterdamu, zobaczymy tu też kolekcje fotografii z magazynu Life, zasoby Muzeum Brytyjskiego ze znajdującym się niemal na wyciągnięcie ręki kamieniem z Rosetty na czele i właściwie wszystko, co pozwoli przetrwać nawet najdłuższą kwarantannę. 

Na liście znajdziemy też muzea, o których wspominaliśmy w naszym przeglądzie, jak choćby Muzeum Muncha, jedno z największych światowych muzeów w całości poświęconych dokonaniom jednego artysty.

Sztuka współczesna, amerykańska historia i klasyka polskiej animacji 

Nie musimy ograniczać się tylko do archiwów i klasyki. Choć wystawa Art Basel w Hong Kongu, która miała wystartować w tym tygodniu, nie dojdzie do skutku w planowanym kształcie, to już w piątek po raz pierwszy w historii wystawy organizatorzy umożliwią dostęp do wybranych prac 242 galerii z całego świata w ramach „Viewing Rooms”. 

Amerykański Smithsonian Institute, kompleks muzeów i ośrodków badawczych, pod koniec lutego udostępnił prawie 3 miliony zdjęć i materiałów znajdujących się w zbiorach 17 podległych mu instytucji. Muzea lotnictwa i lotów kosmicznych, poczty i filatelistyki, sztuki afrykańskiej czy azjatyckiej mogą zapewnić fascynującą podróż przez amerykańską historię. 

Dobrym miejscem dla zainteresowanych sztuką z Polski – od spektakli, koncertów i słuchowisk po filmy dokumentalne i fabularne – jest Ninateka. To też świetna oferta dla osób, które w czasie kryzysu związanego z koronawirusem muszą zostać w domu z dziećmi.

W ofercie serwisu Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajdziemy klasykę polskiej animacji – odbiegającą od treści rządzących na YouTubie, za to relaksującą niezależnie od wieku. 

Przyspieszona digitalizacja zbiorów wymaga pracy kuratorów z całego świata, ale dzięki temu internauci mogą wybrać się w interaktywne i pouczające wyprawy do najlepszych galerii i muzeów.

Ponad 1000 muzeów w jednym miejscu 

Pozostało 90% artykułu
Piękne Rzeczy
Rezydencja rodziny Kennedych we Francji na sprzedaż. Tu JFK uczył się pływać
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne
Piękne Rzeczy
Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami
Piękne Rzeczy
Prosto z bajki: 260-letnia pozłacana kareta Elżbiety II przejedzie przez Londyn
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości