Przyspieszona digitalizacja zbiorów wymaga pracy kuratorów z całego świata, ale dzięki temu internauci mogą wybrać się w interaktywne i pouczające wyprawy do najlepszych galerii i muzeów.

Ponad 1000 muzeów w jednym miejscu 

Arts & Culture to rozwijane od 9 lat przedsięwzięcie Google, które początkowo wspierało 17 muzeów tak znanych i ważnych, jak florencka Galeria Uffizi, sieć galerii Tate czy Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku. Dziś na liście współpracujących instytucji znajdziemy ponad 1200 placówek z całego świata. 

Za darmo możemy skorzystać między innymi z zasobów 29 muzeów z Polski. Zwiedzić możemy także paryskie Musee d’Orsay, Rijksmuseum z Amsterdamu, zobaczymy tu też kolekcje fotografii z magazynu Life, zasoby Muzeum Brytyjskiego ze znajdującym się niemal na wyciągnięcie ręki kamieniem z Rosetty na czele i właściwie wszystko, co pozwoli przetrwać nawet najdłuższą kwarantannę. 

Na liście znajdziemy też muzea, o których wspominaliśmy w naszym przeglądzie, jak choćby Muzeum Muncha, jedno z największych światowych muzeów w całości poświęconych dokonaniom jednego artysty.

Sztuka współczesna, amerykańska historia i klasyka polskiej animacji 

Nie musimy ograniczać się tylko do archiwów i klasyki. Choć wystawa Art Basel w Hong Kongu, która miała wystartować w tym tygodniu, nie dojdzie do skutku w planowanym kształcie, to już w piątek po raz pierwszy w historii wystawy organizatorzy umożliwią dostęp do wybranych prac 242 galerii z całego świata w ramach „Viewing Rooms”. 

View this post on Instagram

#artbaselOVR ? ? Swipe for a sneak peek of what galleries are presenting in our inaugural Online Viewing Rooms this week! 1. Gabriel Orozco, ‘Secuencia Modular’ (2016), via @kurimanzutto. 2. Chenyu Gong, 龚 辰宇, ‘Idol-Sailor | 偶像-海员’ (2020), via @HiveArtCenter. 3. Rob Pruitt, ‘Lady with an Ermine Out of Frame’ (2020), via @GavinBrownsEnterprise. 4. Ann Veronica Janssens, ‘Blue Glass Roll (405)’ (2017), via @EstherSchipperBerlin. 5. Kazumi Nakamura, ‘Broken Hermitage 36 (Mt. Hayachine)’ (2018), via @BlumAndPoe. 6. Karen Kilimnik, ‘Bluebirds over Belgium’ (1998), via @GalerieEvaPresenhuber. — Online Viewing Rooms: • VIP preview: March 18–19 • Public days: March 20–25 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ • Visit artbasel.com/viewing-rooms — #artbasel #gabrielorozco #chenyugong #robpruitt #annveronicajanssens #kazuminakamura #karenkilimnik

A post shared by Art Basel (@artbasel) on

Amerykański Smithsonian Institute, kompleks muzeów i ośrodków badawczych, pod koniec lutego udostępnił prawie 3 miliony zdjęć i materiałów znajdujących się w zbiorach 17 podległych mu instytucji. Muzea lotnictwa i lotów kosmicznych, poczty i filatelistyki, sztuki afrykańskiej czy azjatyckiej mogą zapewnić fascynującą podróż przez amerykańską historię. 

Dobrym miejscem dla zainteresowanych sztuką z Polski – od spektakli, koncertów i słuchowisk po filmy dokumentalne i fabularne – jest Ninateka. To też świetna oferta dla osób, które w czasie kryzysu związanego z koronawirusem muszą zostać w domu z dziećmi.

W ofercie serwisu Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajdziemy klasykę polskiej animacji – odbiegającą od treści rządzących na YouTubie, za to relaksującą niezależnie od wieku.