Jednorazowa suknia z kawałka nylonu. Balenciaga znowu szokuje

Dom mody Balenciaga zaprezentował kolejny kontrowersyjny projekt. To „jednorazowa” suknia z pojedynczego kawałka nylonu.

Publikacja: 04.07.2024 13:58

Paryski butik Balenciagi.

Paryski butik Balenciagi.

Foto: Nathan Laine: Bloomberg Finance LP

Słynący z kontrowersyjnych projektów hiszpański dom mody Balenciaga znów zaskoczył wszystkich obserwatorów zakończonego niedawno paryskiego domu mody. Dyrektor kreatywny marki, Demna, zaprojektował kreację, która całkowicie przeczy zasadom projektowania w duchu haute couture. Jak wiele poprzednich pomysłów Demny, suknia wywołała sporo dyskusji.

Najnowszy projekt Balenciagi to pas nylonu owinięty wokół ciała

Jeszcze nie tak dawno Demna, dyrektor kreatywny Balenciagi, obiecywał projektowanie w bardziej zachowawczy sposób. Przypomnijmy, że na ten stylistyczny zwrot hiszpański dom mody zdecydował się po skandalu z 2022 roku wokół szokującej kampanii reklamowej z udziałem dzieci.

Czytaj więcej

Generacja Z zagubiona jak emeryci. 20-latkowie nie radzą sobie w internecie

Faktycznie, kolejne kolekcje Demny były bardziej klasyczne, by nie powiedzieć – konserwatywne. W dużej mierze nawiązywały do bogatego dziedzictwa Balenciagi. Najwyraźniej jednak projektant postanowił wrócić do właściwej sobie estetyki, wywracającej do góry nogami dotychczasowe wyobrażenia na temat tego, czym jest haute couture – czyli tak zwana wysoka moda.

Balenciaga

Kreację z najnowszej kolekcji Balenciagi, która wywołała w branży mody najwięcej kontrowersji, zaprezentowano niedawno w Paryżu w trakcie tamtejszego tygodnia mody. „Suknia” składała się z 47-metrowego kawałka półtransparentnego, połyskującego czarnego nylonu, który luźno otulał ciało modelki od stóp do głów. Kreacja nie posiadała żadnych szwów, wzmocnień czy zapięć – tworzył ją wyłącznie materiał.

Jeszcze bardziej zaskakujące jest jednak to, że suknia powstała w zaledwie pół godziny, tuż przed pokazem. „Trzydzieści minut przed rozpoczęciem pokazu suknia nie istniała” – powiedział dziennikarzom Demna za kulisami. Projektant poszedł więc całkowicie pod włos zasadom, jakim kieruje się sfera haute couture, w której stawia się nie tylko kreatywność, ale również krawiecki kunszt.

Jednorazowa suknia Balenciagi

Każdą kreację wpisująca się w sferę haute couture można porównać do dzieła sztuki. Projekty, z których wiele niekoniecznie nadaje się do komfortowego noszenia, to rezultaty kreatywnej pracy projektantów, swoisty manifest artystyczny prezentujący ich podejście do mody, a także kierunek, w jakim może ona zmierzać w przyszłości.

Istotną cechą kreacji haute couture jest też to, że są wynikiem benedyktyńskiej pracy wykwalifikowanych krawcowych i krawców, którzy spędzają nad uszyciem pojedynczego egzemplarza setki, a niekiedy nawet tysiące godzin. Oczywiście przekłada się to na horrendalne ceny tych kreacji, jednak dochodzi do tego jeszcze jedna ich cecha – to unikatowe przedmioty kolekcjonerskie, których trwałość obliczona jest na dekady.

Efemeryczna suknia Balenciagi – podobnie jak większość kreacji z najnowszej kolekcji hiszpańskiej marki – ponownie osiągnęła to, na czym jej dyrektorowi kreatywnemu zależało najbardziej – wywołała ożywioną dyskusje. Pojawiły się zarówno głosy krytyczne, jak i chwalące pomysł Demny.

Dziennikarka „New York Timesa” nazwała nylonową kreację „bluźnierstwem najwyższej próby” wobec sfery haute couture. Z kolei magazyn „The Standard” określił suknię jako wariację na temat haute couture w duchu fast fashion.

Jeszcze inni komentatorzy odnaleźli w „jednorazowej” kreacji Balenciagi kwintesencję haute couture. „Nie ma nic bardziej luksusowego niż posiadanie czegoś stworzonego dla ciebie, na twoim ciele, do założenia raz, zwykle na specjalne okazje – tak jak tego oczekuje od haute couture większość klientów” – napisał na Instagramie redaktor naczelny pisma „Perfect Magazine” Bryan Yambao.

Słynący z kontrowersyjnych projektów hiszpański dom mody Balenciaga znów zaskoczył wszystkich obserwatorów zakończonego niedawno paryskiego domu mody. Dyrektor kreatywny marki, Demna, zaprojektował kreację, która całkowicie przeczy zasadom projektowania w duchu haute couture. Jak wiele poprzednich pomysłów Demny, suknia wywołała sporo dyskusji.

Najnowszy projekt Balenciagi to pas nylonu owinięty wokół ciała

Pozostało 90% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z