Zara otwiera swój największy sklep na świecie. Nadciąga era megabutików

Jesienią tego roku w Rotterdamie ruszy największy na świecie sklep Zary. Rekordowo wielki butik to nie tylko potwierdzenie świetnej kondycji finansowej firmy, ale też rozwój trendu, który można dostrzec na świecie – sklepy stają się coraz większe.

Publikacja: 18.09.2023 12:50

Zara konsekwentnie powiększa swoje sklepy – oprócz rekordowo wielkiego butiku w Rotterdamie, „urosną

Zara konsekwentnie powiększa swoje sklepy – oprócz rekordowo wielkiego butiku w Rotterdamie, „urosnąć” mają między innymi sklepy tej marki w Paryżu czy Miami.

Foto: Ajay Suresh, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Największy sklep sieci Zara obecnie mieści się w Madrycie i jest flagowym salonem tej marki. Okazuje się jednak, że ponad 7000 metrów kwadratowych to za mało, by odpowiednio zaprezentować ofertę firmy. Tej jesieni w Rotterdamie ruszy jeszcze większy sklep Zary. Będzie największy na świecie.

Zara otwiera największy sklep na świecie

Istniejący od 1975 roku hiszpański gigant odzieżowy Inditex skupia wiele marek, ale perłą w koronie imperium stworzonego przez Amancio Ortegę pozostaje Zara. Mimo problemów, które przetaczają się przez świat w ostatnich kilku latach, w trudnych czasach Zara radzi sobie nadspodziewanie dobrze, a także zmienia się.

Czytaj więcej

Kłopoty Zary. Nowe zabezpieczenia ubrań w sklepach przegrywają ze złodziejami

Przejawem tej zmiany jest nowy megasklep Zary, który jesienią 2023 roku ruszy w holenderskim Rotterdamie. Będzie to największy sklep tej marki na świecie. 

Otwarcie megasklepu Zary w Rotterdamie zaplanowano na listopad 2023 roku. Nowy salon  będzie się wyróżniał spośród innych – jego powierzchnia wyniesie bowiem ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych.

Jak poinformował dyrektor generalny Inditeksu, Óscar García-Maceiras, w na tej powierzchni znajdą się nie tylko stoiska z odzieżą, ale i przestrzeń przeznaczona dla Zary Home, a więc produkty wyposażenia wnętrz.

Dotychczas największym sklepem marki na świecie był otwarty w kwietniu, w budynku Plaza de España w Madrycie, salon o powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Zara w ostatnim okresie radzi sobie znakomicie. Z danych opublikowanych przez hiszpański Inditex wynika, że w przypadku marek Zara i Zara Home sprzedaż netto w pierwszym semestrze finansowym (luty-lipiec) wzrosła o 13,1 proc., osiągając 12,362 mld euro. Całkowita sprzedaż Inditeksu w pierwszym półroczu wzrosła zaś o 16,6 proc. w stałej walucie do 16,9 mld euro. Zysk brutto w okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 lipca przekroczył zaś 9,8 mld euro, rosnąc o 14,1 proc. rok do roku. Dochód netto hiszpańskiego holdingu wyniósł natomiast 2,5 mld euro – koncern zyskał więc 40,1 proc. względem roku ubiegłego.

Rotterdam: Jesienią Inditex otworzy największy salon Zary na świecie

Czytaj więcej

Unisex święci triumfy. Płeć przestaje mieć znaczenie w świecie mody

Inditex poinformował również, że wkrótce powiększone zostaną salony Zary, znajdujące się w Paryżu oraz w Miami. Ich powierzchnia ma być dwa razy większa niż dotychczas.

Coraz większe sklepy to nie tylko specjalność Zary. To zjawisko, które na rynku luksusowej mody jest widoczne od pewnego czasu. Słynne marki starają się otwierać nie tyle sklepy, co całe budynki. Rozmach, monumentalizm i wyrafinowanie nowych obiektów ma przekonać klientów i klientki, że mają do czynienia z doświadczeniem wartym dużych pieniędzy. 

Taką strategię przyjął między innymi Dior, który w Paryżu zaadaptował na swoje potrzeby historyczną kamienicę nieopodal Pól Elizejskich. Podobnie działa Tiffany & Co. słynna marka jubilerska, która dysponuje reprezenacyjnym budynkiem w pobliżu 5. Alei. 

Segment luksusowy od lat jest wyznacznikiem trendów dla całej branży odzieżowej. Tańsze – i tanie – marki chcą się zmieniać, obserwując przemiany, które przechodzą marki luksusowe. Takie zmiany mają dać poczucie klientom i klientkom, że obcują z produktami premium, nawet jeśli mówimy o markach, które jeszcze niedawno umieszczano w segmencie „fast fashion”. 

Zara nie należy do segmentu luksusowego (choć stopniowo przesuwa się w jego stronę), dlatego trudno byłoby uzasadnić taki rozmach. Jednak rotterdamski megasklep Zary będzie wizytówką marki. 

Największy sklep sieci Zara obecnie mieści się w Madrycie i jest flagowym salonem tej marki. Okazuje się jednak, że ponad 7000 metrów kwadratowych to za mało, by odpowiednio zaprezentować ofertę firmy. Tej jesieni w Rotterdamie ruszy jeszcze większy sklep Zary. Będzie największy na świecie.

Zara otwiera największy sklep na świecie

Pozostało 91% artykułu
Moda
Adidas pozywa znanego projektanta mody. Wojna o prawa do motywu pasków
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z