Powrót do pracy po wakacjach: nadchodzą płaszcze LBC oraz power dressing

Z tegorocznych wybiegów płynie jasny sygnał: sprawdzone modowe klasyki wracają w wielkim stylu. Znów modne są klasyczne uniformy i power dressing rodem z lat 80.

Publikacja: 31.08.2023 15:54

Powrót do pracy po wakacjach: nadchodzą płaszcze LBC oraz power dressing

Foto: Mart Production

Po paru latach pewnego poluzowania modowych konwenansów w kwestii tego, jak ubierać się do pracy, wygląda na to, że ponownie zatęskniłyśmy za wyrafinowanym krawiectwem i ponadczasową elegancją. Styl athleisure i tak zwana moda dopaminowa stopniowo ustępują białym koszulom, krawatom, eleganckim garsonkom i garniturom – przynajmniej w jesiennych kolekcjach czołowych domów mody.

Być jak Melanie Griffith z filmu „Pracująca dziewczyna”. Power dressing powraca

Czas przeprosić się z garniturowymi kompletami, które na dobre kilka lat odłożyłyśmy na dno szafy, myśląc, że w dobie pracy hybrydowej już nigdy się nam nie przydadzą. Trendy na jesień 2023 zdominowały klasyczne fasony, które wysyłają nam jednoznaczny komunikat: kilkuletnia modowa impreza właśnie dobiegła końca. Oto kilka dowodów, które można znaleźć w jesiennych kolekcjach.

Czytaj więcej

Legendarna restauracja kończy działalność. „Chcę spędzać więcej czasu z rodziną”

Po pierwsze, rok 2023 z pewnością jest rokiem powrotu klasycznego połączenia białej koszuli i czarnego krawatu, zarówno w stylizacjach kobiecych, jak i męskich. W kolekcji Valentino znalazła się garść świeżych pomysłów na stylizację tego duetu: z szortami, minispódniczkami, długimi spodniami na kant i sukienkami – zarówno czarnymi, jak i połyskującymi cekinami, a nawet ozdobionymi piórami.

Po drugie, wracają najlepsze tradycje power dressingu rodem z lat 80. i 90., które pojawiły się na przykład w kolekcji domu mody Saint Laurent. Zdominowała ją seria marynarek z szerokimi, wręcz przeskalowanymi ramionami, które zestawiono z ołówkowymi spódnicami i jedwabnymi bluzkami. Eleganckie, czarne, podkreślające talię garsonki proponuje też dom mody Versace.

Własną interpretację vintage’owej garsonki zaproponowała marka Moschino, słynąca z dość krzykliwego stylu. Kolekcję na sezon jesień/zima 2023 zdominowały wyraziste, kobiece komplety, fasonami nawiązujące do garsonek, które pamiętamy sprzed trzech-czterech dekad.

Po trzecie, w trendach na jesień zdecydowanie rządzi garnitur – w najrozmaitszych odsłonach i interpretacjach. Zrelaksowane lub bardziej dopasowane, ale zawsze precyzyjnie skrojone i niezbyt uciekające w awangardę modele pojawiły się w jesiennych kolekcjach takich marek jak Trussardi, Gucci, Sacai, Grabriela Hearst czy Stella McCartney.

Płaszcze LBC: Klasa biznes rządzi w trendach na jesień 2023

Po czwarte wreszcie, powrót do sprawdzonej i bardzo eleganckiej klasyki widać również w dziedzinie okryć wierzchnich. Obok uniwersalnego, nieśmiertelnego beżowego trenczu, mocną pozycję w trendach zyskał klasyczny czarny płaszcz zwany LBC. To skrót od słów Long Black Coat – czyli długi czarny płaszcz. Ten element garderoby od pewnego czasu pozostawał nieco w cieniu, ustępując bomberkom czy puchówkom. Teraz ma stać być jednym z czołowych trendów widocznych na ulicach 

Dziś, jeżeli chcemy zadać szyku w drodze do pracy i zrobić piorunujące wrażenie na współpracownikach, wszystkie te „casualowe” modele chowamy do szafy i wyciągamy czarny płaszcz – najlepiej długi. Nie ma znaczenia, czy będzie obszerny, czy dopasowany w talii, czy też z silnie zaznaczonymi ramionami. Wszystkie te modele pojawiły się w kolekcjach wielu wyżej wymienionych marek, a także takich domów mody jak Dolce & Gabbana, Balenciaga, Givenchy, Prada – by wymienić tylko kilka z nich.

Można powiedzieć, że jesienne trendy po raz kolejny dyktuje vintage. Tym razem jednak projektanci skupili się na jego wyrafinowanej, eleganckiej stronie. W kolekcjach na jesień 2023 trudno doszukać się kiczu rodem z lat 80. W tym sezonie akcent pada na doskonale skrojone fasony i komunikat: jestem silna, pewna siebie i profesjonalna.

Moda
Sukcesja w imperium Giorgio Armaniego. Projektant ujawnił, jakie będą losy firmy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen