Projektanci widzą przyszłość w mrocznych barwach. Oto kolor 2025 roku

Jest bardzo ciemny, sytuuje się między granatem a zimnym fioletem. „Future Dusk” – tak eksperci prognozujący przyszłe trendy nazwali kolor roku 2025. Już dzisiaj można ten trend dostrzec w modzie czy designie.

Publikacja: 22.05.2023 14:32

Phantom Syntopia – tak nazywa się model Rolls-Royce'a zaprezentowany wiosną 2023 roku. To owoc współ

Phantom Syntopia – tak nazywa się model Rolls-Royce'a zaprezentowany wiosną 2023 roku. To owoc współpracy z holenderską projektantką Iris van Herpen. Projekt utrzymany jest w stylistyce która, jak zauważają obserwatorzy trendów, nawiązuje do koloru „Future Dusk”.

Foto: Materiały prasowe

Przez wiele lat przyszłość rysowała się w dość pogodnych barwach. Firmy zajmujące się prognozowaniem trendów przyszłości, w tym najmodniejszych kolorów na dany rok, najczęściej wskazywały na jasne, żywe odcienie. Jak przewidują eksperci, w 2025 roku wiodącym kolorem będzie ciemny, tajemniczy odcień kojarzący się z nocnym niebem.

Granatowy, prawie czarny. „Future Dusk” kolorem roku 2025

Swoje prognozy co roku publikuje również firma analityczna WGSN. Niedawno pojawił się kolejny raport prognostyczny na temat tego, jakimi kolorami będziemy chcieli się otaczać i nosić na sobie.

Czytaj więcej

Branża luksusowa ma nowy problem: podróbki doskonałe. „Nie do odróżnienia”

Raport powstał we współpracy z Coloro, firmą zajmującą się tworzeniem palet kolorystycznych dla projektantów i artystów (czyli zajmuje się tym samym, co na przykład Pantone). Publikacja dotyczy nie tylko mody, ale również aranżacji wnętrz i preferowanej przez konsumentów kolorystyki różnego rodzaju produktów. Na najbardziej ogólnym poziomie – tłumaczą autorzy – kolor roku stanowi wizualne odzwierciedlenie przyszłych nastrojów, wartości i potrzeb ludzi.

Rolls Royce Phantom Syntopia to najbardziej skomplikowany technicznie projekt przygotowany w ramach

Rolls Royce Phantom Syntopia to najbardziej skomplikowany technicznie projekt przygotowany w ramach usługi Bespoke. która pozwala właścicielom Rolls-Royce'ów na ich personalizowanie.

Materiały prasowe

Analitycy z WGSN i Coloro podjęli śmiałą próbę określenia, który kolor będzie wiodący w 2025 roku, czyli dopiero za dwa lata. Ich wybór padł na głęboki odcień o nazwie „Future Dusk”. Na polski nazwę tę można przetłumaczyć jako „przyszły zmierzch” lub – co brzmi nieco pesymistycznie – „zmierzch przyszłości”.

Autorzy raportu określają ten kolor jako tajemniczy i pełen surrealistycznej aury. „Future Dusk” może też symbolizować kreatywność i zmianę, która towarzyszy przejściu z jednej pory dnia w drugą. Autorzy podkreślają również „kosmiczny” charakter tego koloru, bo przywodzi on na myśl skojarzenia z podróżami międzygwiezdnymi.

Mroczny, niepokojący, nie z tego świata - taki, zdaniem ekspertów WGSN i Coloro, ma być kolor „Futur

Mroczny, niepokojący, nie z tego świata - taki, zdaniem ekspertów WGSN i Coloro, ma być kolor „Future Dusk”.

WGSN x Coloro

Eksperci przewidują, że w 2025 roku dziedzina pasażerskich podróży kosmicznych, a także eksploatacji takich ciał niebieskich jak komety, będzie znacznie bardziej rozwinięta niż dziś. Co więcej, sztuczna inteligencja w jeszcze większym stopniu zaznaczy swoją obecność w naszym życiu. „Future Dusk” to kolor „nie z tego świata”, który będzie symbolem zmian i postępu na niespotykaną skalę.

Jak analitycy trendów określają kolor roku?

Tworząc swoje doroczne raporty, WGSN i Coloro analizują zarówno własne dane, jak i te pochodzące od innych firm z branży szeroko pojętego designu. Pod uwagę biorą też to, co widać w mediach społecznościowych, trendach wnętrzarskich, a także na wybiegach.

Jeżeli chodzi o sferę mody, autorzy publikacji podkreślają, że „Future Dusk” jawi się jako alternatywa dla ponadczasowego granatu, od którego różni się dodatkiem odrobiny fioletu. Odcień ten pojawił się już zresztą na tegorocznych wybiegach – w wiosenno-letnich i jesienno-zimowych kolekcjach takich czołowych marek jak Christian Dior, Chanel, Giorgio Armani, Saint Laurent czy Victoria Beckham.

Być może przyszłość nie do końca rysuje się w tak ciemnej kolorystyce jak tej spod znaku „Future Dusk”. Raport WGSN i Corolo zawiera też cztery inne kolory, które zdaniem ekspertów będą wiodące w 2025 roku. Mowa o „Transcendent Pink”, czyli beżu z kroplą różu, turkusowym „Aquatic Awe”, przypominającym kolor zachodzącego słońca „Sunset Coral” oraz słonecznym „Ray Flower”.

Wszystkie cztery dodatkowe kolory, na które stawiają autorzy raportu, są pogodne, kojące i wprowadzają w pozytywny nastrój. Eksperci podkreślają bowiem, że choć w pewnych sferach ludzkość będzie szła do przodu, to czasy nadal będą pełne niełatwych wyzwań. Aby sobie z nimi poradzić, ludzie nadal będą chcieli otaczać się kolorami sprzyjającymi osiągnięciu wewnętrznej równowagi i pogody ducha.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?