Jesień na dziko. Skąd bierze się fenomen popularności wzorów zwierzęcych?

Ozdobny element albo główny bohater całej stylizacji – zwierzęcy print to jeden z najbardziej ponadczasowych wzorów, jakie zna moda. Jesienią ponownie zagościł na najważniejszych wybiegach świata.

Publikacja: 05.10.2022 15:55

Cętki, paski – zwierzęce wzory nie tracą na popularności.

Cętki, paski – zwierzęce wzory nie tracą na popularności.

Foto: Elaine Rystead

Wystarczy tylko jedna rzecz ze wzorem zebry, lamparta czy skóry węza, aby nadać ubiorowi wyrazisty ton i nieco egzotyki. Co więcej, umiejętnie stosując zwierzęcy wzór, można sprawić, że ubranie wygląda na droższe. To i wiele więcej sprawia, że zwierzęcy print nieprędko wyjdzie z mody.

Zwierzęcy print: najmodniejszy wzór jesieni 2022 roku

Nie zdarzył się jeszcze taki sezon, w którym choćby w jednej kolekcji nie udało się znaleźć kreacji lub przynajmniej akcesorium zawierającego jakiś zwierzęcy wzór. Charakterystyczne zwierzęce printy od dekad są niezwykle wdzięcznym tematem dla projektantów, którzy po raz kolejny sięgnęli po ten nieśmiertelny motyw.

Projektantem, który egzotyczne zwierzęce wzory uczynił swoim znakiem rozpoznawczym, jest Roberto Cavalli. W ostatniej jesienno-zimowej kolekcji włoskiego domu mody również nie obyło się bez zwierzęcego printu.

Dyrektor kreatywny Fausto Puglisi poszedł w totalny maksymalizm. Zaprezentował patchworkowe połączenia zwierzęcych printów z zielonym i żółtym aksamitem oraz czarną skórą, a także drapieżne total looki, w których główną rolę grały wzory nawiązujące do skóry lamparta i tygrysa.

Inne domy mody również postawiły na zwierzęce total looki. Giambattista Valli proponuje sunkienkę mini, w której lamparci wzór przełamują czarne elementy. Podobne zabiegi widać w sukniach Proenzy Schouler. W kolekcji Miu Miu pojawiła się natomiast garsonka, którą w całości pokrywa wzór skóry węża.

Czytaj więcej

Kominiarka wraca. W tym roku przypomniały sobie o niej wielkie marki świata mody

Interesujący dwuczęściowy zestaw z motywem lamparciej skóry zaproponowała marka Sacai. Składał się z prostej kurtki i rozkloszowanej spódnicy maksi. W kolekcji nie zabrakło też kurtki i płaszcza z tym samym printem.

Total look – tym razem w postaci zwiewnej wieczorowej sukni o podobnym wzorze – zaprezentowała też marka Etro. W jesienno-zimowej kolekcji pojawiło się zresztą mnóstwo zwierzęcych akcentów za sprawą dzwonów, spodni, topu czy po prostu apaszki. Wszystko to w barwnym stylu boho, w połączeniu z etnicznymi wzorami, frędzelkami i skórą.

Inne marki wykorzystały zwierzęce wzory bardziej oszczędnie – tak, aby grały ważną, ale nie pierwszoplanową rolę. W jesienno-zimowej kolekcji Celine pojawiła się ołówkowa spódnica midi z motywem wężowej skóry, którą na zasadzie kompletnego kontrastu zestawiono z białym oversize’owym swetrem w niebieskie i czerwone pasy. Z kolei dom mody Christian Dior punktowo wykorzystał „panterkę” w butach na obcasie.

Zwierzęce wzory są modne – i zawsze będą

Ubiór ozdobiony skórą zwierząt od wieków był symbolem władzy i bogactwa. Świadczą o tym chociażby wizerunki władców z poprzednich epok. Portretowano ich w reprezentacyjnych szatach, w których bardzo często pojawiały się egzotyczne zwierzęce skóry – zwłaszcza z lamparta.

Ta reputacja zwierzęcego wzoru jako wyznacznika luksusu utrzymała się do naszych czasów. Mocno się jednak zdemokratyzowała, bo przecież w kolekcji dosłownie każdej sieciówki od dawna można znaleźć przynajmniej jeden produkt w zwierzęcy print.

Tej jesieni niezmiennie modne są zarówno drobne elementy przemycające zwierzęcy motyw, jak i radykalne total looki. Jeszcze odważniejsi łączą zwierzęce wzory z innymi deseniami, na przykład paskami, kratą czy grochami. Najnowsze kolekcje udowadniają, że w tym sezonie wszystkie ruchy są dozwolone.

Wystarczy tylko jedna rzecz ze wzorem zebry, lamparta czy skóry węza, aby nadać ubiorowi wyrazisty ton i nieco egzotyki. Co więcej, umiejętnie stosując zwierzęcy wzór, można sprawić, że ubranie wygląda na droższe. To i wiele więcej sprawia, że zwierzęcy print nieprędko wyjdzie z mody.

Zwierzęcy print: najmodniejszy wzór jesieni 2022 roku

Pozostało 90% artykułu
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Moda
Chiński gigant świata szybkiej mody na celowniku aktywistów. „Zagraża postępowi”
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Moda
Wolą zakrywać ciało. Kobiety w Europie sięgają po trend z krajów islamskich
Moda
Kryzys zagląda w oczy europejskiej potędze na rynku mody. Brak rąk do pracy