Ludzie najwyraźniej oswoili się z brzydkimi swetrami na fali osobliwej bożonarodzeniowej mody, która ma swoje korzenie w USA. W 2022 roku już pod koniec lata pojawiają się jaskółki stylistyki, która wyłania się na jeden z najsilniejszych trend zbliżającej się jesieni. Oryginalne i zaskakujące modele swetrów przypadły do gustu głównie kobietom, które na polu fasonów i kolorów mają ogromne pole do popisu.

Najmodniejsze swetry tej jesieni? Im dziwniejsze, tym lepsze

Wycięte, patchworkowe, nieco poszarpane, jakby wybrakowane i wibrujące rozmaitością kolorów – takie będą najmodniejsze swetry nadchodzącego sezonu. Choć wysokie temperatury nie odpuszczają, kobiety na całym świecie już zaczynają eksperymentować ze stylizacjami, w których zadadzą szyku tej jesieni.

Bo właśnie „eksperyment” jest słowem-kluczem w tym nowym, zaskakującym trendzie. Tę kreatywną estetykę dążyli już podchwycić zarówno mniejsi projektanci, jak i najsłynniejsze nazwiska, między innymi Yohji Yamamoto, Stella McCartney czy Molly Goddard. Przydługie rękawy, bardzo gruba włóczka, wycięcia w zaskakujących miejscach – wszystko to i jeszcze więcej definiuje ten kreatywny, innowacyjny styl.

W ostatnich sezonach estetyką, którą kobiety ukochały sobie w szczególności, był maksymalizm. Tej jesieni przeniosą ją również na swetry za sprawą objętościowych, grubo tkanych modeli i puszystych szczotkowanych dzianin.

Czytaj więcej

Raz, a dobrze. Na czym polega fenomen popularności biżuterii permanentnej?

A skoro maksymalizm, to również mnogość żywych, kontrastujących kolorów, które spotykają się w jednym modelu. Kobiety nie chcą też rezygnować z imprezowego blichtru: błyszczących nici, cekinów i kryształków.

Tej jesieni ultramodne szydełkowe sukienki zastąpią swetry. Tym razem jednak modne szydełkowe robótki będą jakby zepsute. Ta odrobinę dystopijna estetyka zaczęła się na TikToku już latem, a definiują ją porwane modele z luźno tkanej włóczki, nakładane warstwowo na inne ubrania – również zupełnie klasyczne.

Wszystkie powyższe elementu składowe są i będą widoczne nie tylko w swetrach. Modne będą nie tylko dziergana góra, ale też sukienki, spodnie, dwuczęściowe komplety, a także seksowne, dopasowane kombinezony z miękkiej dzianiny.

„Brzydkie” swetry: pochwała DIY i indywidualizmu

Co ciekawe, nie ma w tym wszystkim wymogu, aby sweter (czy inny element) dobrze leżał i podkreślał walory danej figury. Zresztą, sweter to i tak dość trudny element garderoby, w którym nie każdy wygląda dobrze. Jesienią 2022 w ogóle nie będziemy się tym przejmować. Zabawa proporcjami i odkrywanie fragmentów ciała, które w standardowych swetrach są zwykle zakryte – to kluczowe aspekty mody na (pozornie) brzydkie swetry.

Propozycje profesjonalnych projektantów to jedno, a własna inwencja kreatywnych trendsetterek – to drugie. W duchu mody na DIY dziewczyny i kobiety śmiało chwalą się w social mediach modelami, które same wydziergały, a które niekoniecznie schlebiają sylwetce. Najważniejszy jest nietuzinkowy, zabawny i oryginalny efekt.

Rosnący w siłę trend udowadnia, że moda na indywidualne podejście do własnego wizerunku, a także eksperyment, zabawa i nienarzucanie sobie jakichkolwiek ograniczeń, nadal stanowią ważny wektor rozwoju współczesnej mody. W kolejnym już sezonie króluje odwaga i brak troski o to, co o naszym wyglądzie myślą inni ludzie.