Raz, a dobrze. Na czym polega fenomen popularności biżuterii permanentnej?

Bransoleta czy łańcuszek, których nie da się zdjąć bez ich rozerwania i uszkodzenia – tak można najkrócej opisać biżuterię permanentną. Brzmi jak kiepski pomysł, a jednak biżuteria permanentna zyskuje coraz większą popularność.

Publikacja: 09.08.2022 11:53

Biżuterii permanentnej nie da się zdjąć bez jej uszkodzenia.

Biżuterii permanentnej nie da się zdjąć bez jej uszkodzenia.

Foto: Ruan Richard Rodrigues

Miłośniczki biżuterii coraz częściej chwalą się w mediach społecznościowych permanentnymi bransoletkami i naszyjnikami. Przybywa też firm jubilerskich, które oferują tego rodzaju ozdoby. Biżuteria permanentna to nic innego jak łańcuszki, które nakłada się na stałe.

Biżuteria permanentna – trwała, ale nie na zawsze

Od szeregu lat obserwujemy dość silny biżuteryjny trend, którego słowem-kluczem jest personalizacja. Biżuteria z segmentów, ruchoma lub taka stworzona z oryginalnych, niepowtarzalnych elementów – to wszystko wpisuje się w sferę biżuterii personalizowanej.

Od pewnego czasu furorę robi kolejna forma tego trendu: biżuteria permanentna. Na świecie działa już mnóstwo firm jubilerskich, które oferują wykonanie tego rodzaju biżuterii ze złota lub srebra. Przybywa ich również w Polsce.

Co właściwie sprawia, że prosta bransoletka staje się biżuterią permanentną? Chodzi o to, że aby go sobie zafundować, należy osobiście wybrać się do salonu jubilerskiego. Tam specjalista nakłada łańcuszek na rękę, kostkę lub szyję i przy pomocy lasera tworzy niewidoczne spojenie. Cała czynność trwa od kwadransa do pół godziny i oczywiście jest całkowicie bezbolesna.

Taki sposób zapięcia łańcuszka uniemożliwia jego posiadaczowi jego zdjęcie bez konieczności jego przerwania. Łańcuszek może być prosty minimalistyczny, można też do niego dodać jakąś drobną zawieszkę, na przykład z kamieniem szlachetnym czy cyrkonią. Aby samodzielnie zdjąć błyskotkę, wystarczy użyć nożyc. Można też zgłosić się do salonu, aby zrobił to za nas profesjonalista, bez ryzyka zniszczenia ozdoby.

Czytaj więcej

Czas na biżuterię kinetyczną: piękne ozdoby to za mało, chcemy się nimi bawić

Czasem zachodzi potrzeba zdjęcia łańcuszka, na przykład kiedy musimy poddać się jakiemuś badaniu lekarskiemu. Niektórzy jubilerzy oferują więc usługę ponownego założenia tego samego łańcuszka.

Ze względu na swoją specyfikę, biżuteria permanentna może mieć bardzo osobisty i sentymentalny charakter. Z tego powodu łańcuszki do noszenia na stałe zyskały popularność jako forma prezentu dla ukochanej osoby, członka rodziny czy najbliższej przyjaciółki. Często dwie bliskie osoby przychodzą do salonu, żeby założyć sobie dwa dopasowane łańcuszki.

Biżuteria permanentna – minimalistyczna i praktyczna

Sama idea biżuterii permanentnej nie jest tak naprawdę niczym nowym. W latach 70. ubiegłego stulecia furorę zrobił minimalistyczny model bransoletki o nazwie „Love Bracelet”, który marka ma w swojej ofercie do dziś. Zarówno jego założenie, jak i zdjęcie, jest możliwe wyłącznie przy pomocy specjalnego śrubokręta.

Wydawać by się mogło, że biżuteria permanentna to odważny trend, który pozostanie niszowy. Tego rodzaju ozdoby nie da się bowiem zdjąć bez jej naruszenia. Z drugiej strony taki rodzaj biżuterii jest bardzo praktyczny.

Bransoletka albo naszyjnik założony na stałe to doskonałe rozwiązanie chociażby dla zabieganych kobiet, a także tych, które notorycznie gubią swoje błyskotki. Powód jest prosty: czasem zapięcie bransoletki lub naszyjnika może się przypadkowo otworzyć, przez co o zgubienie biżuterii jest niezwykle łatwo.

Permanentne naszyjniki albo bransoletki na rękę lub nogę takiego zapięcia nie posiadają, przez co trudniej jest je zgubić. Tego rodzaju biżuteria jest też zazwyczaj prosta i minimalistyczna. Z tego powodu stanowi widoczną, ale dyskretną, uniwersalną i praktycznie niewyczuwalną ozdobę – jest dosłownie jak druga skóra.

Miłośniczki biżuterii coraz częściej chwalą się w mediach społecznościowych permanentnymi bransoletkami i naszyjnikami. Przybywa też firm jubilerskich, które oferują tego rodzaju ozdoby. Biżuteria permanentna to nic innego jak łańcuszki, które nakłada się na stałe.

Biżuteria permanentna – trwała, ale nie na zawsze

Pozostało 91% artykułu
Biżuteria
Największy na świecie producent biżuterii robi rewolucję. Koniec złota z kopalni
Biżuteria
Wyjątkowy design i szlachetne rzemiosło: najlepsza oprawa dla diamentów
Biżuteria
Polacy w czołówce narodów, które kochają biżuterię. Przegrywamy tylko z Czechami
Biżuteria
Światowy potentat rezygnuje z diamentów laboratoryjnych. Są zbyt tanie
Biżuteria
Rosjanie wydobyli rekordowo duży diament. Należy do firmy objętej sankcjami