Mamy dość butów sportowych: w modzie nieśmiało wraca era elegancji

Nawet wygoda może męczyć – a z pewnością nudzić. Po latach dominacji dresów, bluz i butów sportowych, nadchodzi otrzeźwienie. W modzie w najbliższym czasie zobaczymy coraz więcej „nowej formalności”.

Publikacja: 07.04.2022 15:43

Mamy dość butów sportowych: w modzie nieśmiało wraca era elegancji

Foto: Caitlyn Wilson

W 2022 roku znużenie wszechobecną stylistyką athleisure widać również na wybiegach. W miarę powrotów ludzi do biur marki modowe bardzo ostrożnie wracają do czegoś bardziej ambitnego niż sportowe buty i dresy.

„Nowa moda formalna”: ponadczasowy styl w nowej odsłonie

Lata 2020 i 2021 wyznaczyły nam zupełnie nowe ramy życia, co wywarło również wpływ na to, jak ubieraliśmy się na co dzień. Królowała dresówka, w której nie baliśmy się wychodzić również do pracy – w miarę stopniowego przechodzenia na hybrydowy tryb pracy.

Wydawało się, że luz rozgościł się w modzie na dobre. Nawet wiosennej kolekcji na 2021 tak przywiązanego do klasycznego szyku dom mody Chanel często przewijał się oversize. Rok później, w kolekcji haute couture ustąpił on bardziej dopasowanym krojom.

W 2022 roku Moda przez duże „M” ponownie upomniała się o należne jej miejsce. W kolekcjach prêt-à-porter na wiosnę i lato 2022 garniturowa estetyka z perspektywą wieczornego wyjścia na koktajl były dwoma bardzo widocznymi kierunkami.

Czytaj więcej

Rafał Michalak: moda to nie pogoń za świętym Graalem

Sygnalizowały to kolekcje, które widzieliśmy jeszcze pod koniec ubiegłego roku, chociażby w przypadku domu mody Gucci. Kolorowe garnitury, sukienki i dwuczęściowe kostiumy nawiązujące do mody z 1. połowy XX wieku zapowiadały zbliżający się karnawał. Klasycznie skrojone płaszcze, sukienki i garnitury pojawiały się też u Alexandra McQueena – oczywiście z charakterystycznym awangardowym pazurem.

Bodaj najbardziej wyrazistym sygnałem powrotu do ponadczasowego i uniwersalnego stylu okazały się kolekcje, które zaprezentowano na nowojorskim tygodniu mody, który niedawno dobiegł końca. Perfekcyjnie skrojone płaszcze, marynarki i eleganckie jednoczęściowe kostiumy jednoznacznie wskazywały, że bezkształtny oversize idzie w odstawkę.

Na nowojorskich wybiegach pojawiały się białe bluzki z rzędem guzików pod samą szyję, spodnie na kant i kobiece sukienki maksi z zaznaczoną talią. Czyli wszystko, co wpisuje się w formalny styl rodem z Wall Street, ale w nieco odświeżonej i zrelaksowanej formie.

Biurowy styl 2022 roku: ubrania, które chce się nosić

O braku oddechu pod naciskiem dopasowanej garsonki nie było mowy. Na nowojorskich wybiegach sporo przewijało się dobrze skrojonej, miłej ciału dzianiny – na przykład u Michaela Korsa. W kolekcji nie brakowało otulających sylwetkę sztucznych futer i miękkiej włóczki, a klasyczny, kaszmirowy, nie krępujący ruchów kombinezon z eleganckim kołnierzem łączył wygodę i szyk – tak, aby móc nosić go od rana do wieczora.

Jeżeli chodzi o buty, to poza klasycznymi szpilkami projektanci proponowali eleganckie i zarazem wygodne obuwie na płaskim obcasie. Między innymi baleriny, które – jak można się spodziewać – będą tej wiosny świętować swój wielki powrót.

Do tego ciekawe, nierzadko kontrastowe zestawienia kolorystyczne jak na przykład w kolekcji Tory Burch. Na podobne zabiegi zdecydowała się także Gabriela Hearst, kreatywnie wykorzystując w swoich projektach dzianinę z wyraźną teksturą.

To wszystko wyglądało niezwykle szykownie, a zarazem bardzo komfortowo. Teraz bowiem, może nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, cenimy wygodę, a także wolność w komponowaniu stylizacji, w których mamy spędzić cały dzień. Od ubrania do pracy wymagamy, aby wyglądało nienagannie, ale również aby było równie wygodne, co dres, w których spędziliśmy ostatnie dwa lata.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?