Moda Polska: wystawa dorobku Jerzego Antkowiaka. „To polskie dziedzictwo”

Marka Moda Polska funkcjonowała przez 40 lat. Jej współtwórcą był Jerzy Antkowiak, projektant i wielki wizjoner mody. W Warszawie trwa wystawa zatytułowana „Czym jest Moda Polska?”, ukazująca historię i dorobek słynnej polskiej marki.

Publikacja: 21.02.2022 15:50

„Moda Polska jest częścią polskiej historii i dziedzictwem, z którego powinniśmy być dumni” – mówi T

„Moda Polska jest częścią polskiej historii i dziedzictwem, z którego powinniśmy być dumni” – mówi Tomasz Ossoliński, projektant i kurator wystawy.

Foto: Materiały prasowe

Moda Polska powstała i rozwijała się w trudnych czasach PRL-u. O tym, jak projektanci starali się przemycać na polski grunt najważniejsze światowe trendy, a także kreować własne, można przekonać się, odwiedzając wystawę, którą otwarto w Warszawie.

Moda Polska – 40 lat polskiego krawiectwa

Dodajmy, że polskiego krawiectwa na najwyższym poziomie – właśnie taki wizerunek starała się wypracować Moda Polska. Sylwetki najważniejszych projektantów, a także najciekawsze kreacje marki można zobaczyć w The Designer Gallery – znajdującej się w Galerii Mokotów przestrzeni, w której regularnie odbywają się wydarzenia z obszarów mody, sztuki i designu.

Bardzo ważne miejsce w ramach wystawy zajmuje jedna z czołowych postaci, która przez cały czas funkcjonowania Mody Polskiej kreowała i promowała wizerunek marki. Chodzi o słynnego polskiego projektanta mody, Jerzego Antkowiaka. Od 1967 aż do 1997 roku (kiedy zamknięto „Modę Polską”), pracował na stanowisku kierownika artystycznego marki, zyskując miano legendy.

Czytaj więcej

Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody

Kuratorem wystawy jest Tomasz Ossoliński. Ideą, która przyświecała mu w trakcie przygotowywania wystawy, było nie tylko przybliżenie czterech dekad niezwykle barwnej historii Mody Polskiej, ale także osadzenie jej w szerszym kontekście.

Materiały prasowe

„Odpowiedź na pytanie, czym była i czym nadal jest Moda Polska, nie jest łatwa. Legendą, symbolem, stylem życia, kolorowym ptakiem wśród szarości PRL, nieskończoną inspiracją i ponadczasowym stylem… Niewątpliwie jest ogromną częścią polskiej historii i dziedzictwem, którego nie wolno zapomnieć i z którego powinniśmy być dumni” – mówi Ossoliński.

„Zachwycamy się wielkimi zagranicznymi markami, a przecież mamy swoją wspaniałą historię mody i swojego wielkiego wizjonera – Jerzego Antkowiaka. Wystawa, która powstała w The Designer Gallery w Galerii Mokotów jest symbolicznym hołdem dla dziedzictwa Mody Polskiej, jej projektantów i dla Jerzego Antkowiaka” – dodaje kurator.

„Czym jest Moda Polska?” – wystawa w Galerii Mokotów

Marka Moda Polska powstała w 1958 roku jako państwowe przedsiębiorstwo i sieć sklepów odzieżowych. Przewinęło się przez nie wielu polskich projektantów – również tych tworzących chałupniczo.

Celem Mody Polskiej było reprezentowanie „polskiej myśli modowej” za granicą oraz pokazywanie Polakom, jak można ubierać się stylowo, ze smakiem – a nawet nieszablonowo. Nie minęło wiele czasu, a Moda Polska wywarła ogromny wpływ na sposób ubierania się Polek i Polaków. Marka obiecywała bowiem powiew świeżości i zmianę, za którą wszyscy tęsknili. Symbolem tej zmiany była jaskółka w logo marki, które zaprojektował grafik Jerzy Treutler.

Materiały prasowe

„Chcemy uświadamiać i pokazywać, jak bardzo kreatywna jest rodzima branża i jak wielki potencjał ciągle w niej drzemie” – mówi Anthony Vesin, Dyrektor Galerii Mokotów. „Pomysł na przybliżenie naszym klientom wspaniałej historii Mody Polskiej i dorobku Jerzego Antkowiaka kiełkował w nas od kilku lat i bardzo się cieszę, że go zrealizowaliśmy.”

„Bardzo się cieszę, że dzięki tej współpracy wiele osób będzie miało szansę na zapoznanie się z historią, dorobkiem i spuścizną Mody Polskiej. Mam nadzieję, że dzięki niej pokażemy, że w Polsce też tworzono wielką modę, a marka ta nie ustępowała w warstwie kreatywnej tak wielkim domom mody jak Dior, Armani czy Yves Saint Laurent.” – Ossoliński

W przestrzeni The Designer Gallery wielokrotnie odbywały się wystawy poświęcone modzie, designowi i sztuce. Zorganizowano tam między innymi wystawy „Dior. The Art of Color” czy „Powiększenie”, nakreślającą dorobek polskiej fotografii mody.

Moda Polska powstała i rozwijała się w trudnych czasach PRL-u. O tym, jak projektanci starali się przemycać na polski grunt najważniejsze światowe trendy, a także kreować własne, można przekonać się, odwiedzając wystawę, którą otwarto w Warszawie.

Moda Polska – 40 lat polskiego krawiectwa

Pozostało 93% artykułu
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z
Moda
Najmłodsze linie lotnicze na świecie stawiają na luksus. Pokaz mody na pokładzie