Moda Polska: wystawa dorobku Jerzego Antkowiaka. „To polskie dziedzictwo”

Marka Moda Polska funkcjonowała przez 40 lat. Jej współtwórcą był Jerzy Antkowiak, projektant i wielki wizjoner mody. W Warszawie trwa wystawa zatytułowana „Czym jest Moda Polska?”, ukazująca historię i dorobek słynnej polskiej marki.

Publikacja: 21.02.2022 15:50

„Moda Polska jest częścią polskiej historii i dziedzictwem, z którego powinniśmy być dumni” – mówi T

„Moda Polska jest częścią polskiej historii i dziedzictwem, z którego powinniśmy być dumni” – mówi Tomasz Ossoliński, projektant i kurator wystawy.

Foto: Materiały prasowe

Moda Polska powstała i rozwijała się w trudnych czasach PRL-u. O tym, jak projektanci starali się przemycać na polski grunt najważniejsze światowe trendy, a także kreować własne, można przekonać się, odwiedzając wystawę, którą otwarto w Warszawie.

Moda Polska – 40 lat polskiego krawiectwa

Dodajmy, że polskiego krawiectwa na najwyższym poziomie – właśnie taki wizerunek starała się wypracować Moda Polska. Sylwetki najważniejszych projektantów, a także najciekawsze kreacje marki można zobaczyć w The Designer Gallery – znajdującej się w Galerii Mokotów przestrzeni, w której regularnie odbywają się wydarzenia z obszarów mody, sztuki i designu.

Bardzo ważne miejsce w ramach wystawy zajmuje jedna z czołowych postaci, która przez cały czas funkcjonowania Mody Polskiej kreowała i promowała wizerunek marki. Chodzi o słynnego polskiego projektanta mody, Jerzego Antkowiaka. Od 1967 aż do 1997 roku (kiedy zamknięto „Modę Polską”), pracował na stanowisku kierownika artystycznego marki, zyskując miano legendy.

Czytaj więcej

Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody

Kuratorem wystawy jest Tomasz Ossoliński. Ideą, która przyświecała mu w trakcie przygotowywania wystawy, było nie tylko przybliżenie czterech dekad niezwykle barwnej historii Mody Polskiej, ale także osadzenie jej w szerszym kontekście.

Materiały prasowe

„Odpowiedź na pytanie, czym była i czym nadal jest Moda Polska, nie jest łatwa. Legendą, symbolem, stylem życia, kolorowym ptakiem wśród szarości PRL, nieskończoną inspiracją i ponadczasowym stylem… Niewątpliwie jest ogromną częścią polskiej historii i dziedzictwem, którego nie wolno zapomnieć i z którego powinniśmy być dumni” – mówi Ossoliński.

„Zachwycamy się wielkimi zagranicznymi markami, a przecież mamy swoją wspaniałą historię mody i swojego wielkiego wizjonera – Jerzego Antkowiaka. Wystawa, która powstała w The Designer Gallery w Galerii Mokotów jest symbolicznym hołdem dla dziedzictwa Mody Polskiej, jej projektantów i dla Jerzego Antkowiaka” – dodaje kurator.

„Czym jest Moda Polska?” – wystawa w Galerii Mokotów

Marka Moda Polska powstała w 1958 roku jako państwowe przedsiębiorstwo i sieć sklepów odzieżowych. Przewinęło się przez nie wielu polskich projektantów – również tych tworzących chałupniczo.

Celem Mody Polskiej było reprezentowanie „polskiej myśli modowej” za granicą oraz pokazywanie Polakom, jak można ubierać się stylowo, ze smakiem – a nawet nieszablonowo. Nie minęło wiele czasu, a Moda Polska wywarła ogromny wpływ na sposób ubierania się Polek i Polaków. Marka obiecywała bowiem powiew świeżości i zmianę, za którą wszyscy tęsknili. Symbolem tej zmiany była jaskółka w logo marki, które zaprojektował grafik Jerzy Treutler.

Materiały prasowe

„Chcemy uświadamiać i pokazywać, jak bardzo kreatywna jest rodzima branża i jak wielki potencjał ciągle w niej drzemie” – mówi Anthony Vesin, Dyrektor Galerii Mokotów. „Pomysł na przybliżenie naszym klientom wspaniałej historii Mody Polskiej i dorobku Jerzego Antkowiaka kiełkował w nas od kilku lat i bardzo się cieszę, że go zrealizowaliśmy.”

„Bardzo się cieszę, że dzięki tej współpracy wiele osób będzie miało szansę na zapoznanie się z historią, dorobkiem i spuścizną Mody Polskiej. Mam nadzieję, że dzięki niej pokażemy, że w Polsce też tworzono wielką modę, a marka ta nie ustępowała w warstwie kreatywnej tak wielkim domom mody jak Dior, Armani czy Yves Saint Laurent.” – Ossoliński

W przestrzeni The Designer Gallery wielokrotnie odbywały się wystawy poświęcone modzie, designowi i sztuce. Zorganizowano tam między innymi wystawy „Dior. The Art of Color” czy „Powiększenie”, nakreślającą dorobek polskiej fotografii mody.

Moda Polska powstała i rozwijała się w trudnych czasach PRL-u. O tym, jak projektanci starali się przemycać na polski grunt najważniejsze światowe trendy, a także kreować własne, można przekonać się, odwiedzając wystawę, którą otwarto w Warszawie.

Moda Polska – 40 lat polskiego krawiectwa

Pozostało 93% artykułu
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich