Efekt Kanye'ego Westa? Balenciaga najpopularniejszą marką luksusową na świecie

Słynny dom mody właśnie znalazł się na szczycie jednego z najbardziej znanych rankingów marek luksusowych, strącając z pozycji pierwszej dotychczasowego silnego lidera – włoski dom mody Gucci. To między innymi efekt współpracy z Kanye Westem.

Publikacja: 22.10.2021 15:21

W ubraniach Balenciagi Kanye West promował swoją najnowszą płytę, „Donda”.

W ubraniach Balenciagi Kanye West promował swoją najnowszą płytę, „Donda”.

Foto: Alvaro Varas Martinez/Pixabay

Analitycy globalnej platformy zakupowej Lyst opublikowali kolejny kwartalny raport, zbierający dane na temat 20 najpopularniejszych marek. Balenciaga w trzecim kwartale 2021 roku zaliczył znaczący awans: podskoczył w górę aż o pięć pozycji w rankingu.

Balenciaga najpopularniejszą marką luksusową

Raporty, które publikuje Lyst, są o tyle miarodajne, że stanowią wynik analizy zachowań ludzi na całym świecie. W poszukiwaniu modnych ubrań i akcesoriów na tę stronę zagląda ponad 150 milionów osób rocznie. Łącząc to z aktywnością w Google i w mediach społecznościowych, wyłania się wiarygodny obraz tego, czego aktualnie najbardziej pragną miłośnicy mody.

Czytaj więcej

Balenciaga usuwa wszystkie swoje posty z sieci, poza jednym

Czego więc pragniemy w trzecim kwartale 2021 roku? Z raportu jasno wynika, że jest to ubranie się od stóp do głów w kreacje i dodatki Balenciagi.

O Demnie Gvasalii, dyrektorze kreatywnym Balenciagi, można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że ociąga się w pracy i lubi osiadać na laurach. Liczne działania marki i jej silna obecność w mediach zakończyły się sporymi sukcesami. Bodaj największym z nich był animowany pokaz mody z udziałem postaci z „Simpsonów”, który obejrzeli uczestnicy paryskiego tygodnia mody. Specjalni odcinek „Simpsonów” był manifestem inkluzywności marki i ukłonem w stronę szerokiego grona odbiorców. Po seansie Gvasalia dostał owacje na stojąco.

Na korzyść marki z pewnością zapracowała współpraca z Kanye Westem przy projektowaniu okładki do najnowszego albumu rapera pt. „Donda”.

Nie bez znaczenia była też obecność marki na szeroko komentowanej przez zachodnie media Met Gali w Nowym Jorku. W kreacjach marki na czerwonym dywanie pojawiły się takie gwiazdy jak Rihanna czy Kim Kardashian. Zwłaszcza ta ostatnia zrobiła furorę w czarnym, obcisłym i zakrywającym całą postać kostiumie, który wiele osób zamierza odtworzyć jako strój na Halloween. Jak podaje Lyst, po Met Gali liczba wyszukań kreacji Balenciagi w interencie wzrosła o 505 procent.

Najpopularniejsze marki na świecie – ranking Lyst

W porównaniu z poprzednim raportem Lysta, w obecnym nastąpiło kilka ważnych roszad. Silna obecność podczas ważnych i bardzo medialnych wydarzeń zadziałała również na korzyść marki Nike. Po wsparciu takich imprez jak Igrzyska Olimpijskie czy Euro 2020 marka wskoczyła na szóste miejsce – aż o trzy pozycje wyżej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Uwagę zwraca też awans o dwie pozycje marek Versace i Fendi – na ósme i dziewiąte miejsce. Jest to prawdopodobnie efekt bardzo dobrze przyjętej wspólnej kolekcji, którą obydwie marki zaprezentowały podczas mediolańskiego tygodnia mody.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Dior, Prada, Louis Vuitton i Saint Laurent. Dalsze pozycje – od miejsca 11. do 20. – zajęły marki: Moncler, Burberry, Valentino, Off-White, Loewe, Alexander McQueen, Givenchy, Balman, Jacquemus i Dolce&Gabbana.

W raporcie platformy Lyst wymieniono też dziesięć damskich i dziesięć męskich najpopularniejszych produktów. Oprócz nieśmiertelnych, masywnych sneakersów, znalazły się w śród nich ultramodne kapelusze w wędkarskim stylu, ubrania i akcesoria w pastelowych barwach i w odcieniach zieleni, a także biżuteria z kolorowych koralików.

10 najpopularniejszych marek na świecie:

1. Balenciaga (+5 pozycji)

2. Gucci (-1 pozycja)

3. Dior (-1 pozycja)

4. Prada (+1 pozycja)

5. Louis Vuitton (-1 pozycja)

6. Nike (+3 pozycje)

7. Bottega Veneta (+1 pozycja)

8. Versace (+2 pozycje)

9. Fendi (+2 pozycje)

10. Saint Laurent (-1 pozycja)

Źródło: Lyst

Analitycy globalnej platformy zakupowej Lyst opublikowali kolejny kwartalny raport, zbierający dane na temat 20 najpopularniejszych marek. Balenciaga w trzecim kwartale 2021 roku zaliczył znaczący awans: podskoczył w górę aż o pięć pozycji w rankingu.

Balenciaga najpopularniejszą marką luksusową

Pozostało 94% artykułu
Moda
Nadchodzi powolna śmierć trendów? Producenci ubrań mają problem z generacją Z
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Król „cichego luksusu” kwitnie w czasach kryzysu. Doskonałe wyniki
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich